BANGKOK’UN EN ÜNLÜ ALIŞVERİŞ YERLERİ

Bangkok’un En Ünlü Pazarları ve Alışveriş Merkezleri 


Bangkok’ta alışverişin altın kurallarını Bangkok Ekonomik Gezi Rehberi yazımızda vermiştik. Nedir bu Bangkok alışveriş çılgınlığı derseniz buradan buyurun… Bangkok’ta hangi pazarlara gitmeli, Bangkok’un en ünlü alışveriş merkezleri hangileri, Bangkok’ta alışveriş nereden yapmalıyım gibi soruların cevaplarında sıra.. Bu başlı başına bir yazı oldu bizim için. Çünkü Bangkok’ta gece gündüz alışveriş mümkün..

Öncelikle Bangkok’a 1 ya da 2 günlüğüne geldiyseniz, şehirdeki bütün alışveriş merkezlerini ve pazarları gezemesiniz. Bunu aklınıza koyun ve tatil bittiğinde neden oraya gitmedik deyip, boşuna üzülmeyin. Çünkü imkansız.

Şöyle düşünün, İstanbul’a ilk defa gelen turistin, Palladium ya da Cevahir Alışveriş Merkezine gitmesi mi yoksa Kapalı Çarşı, Kadiköy Halk Pazarına mı gitmesi daha ilginç olur.. Ayrıca diyelim ki alışveriş için İstanbul’ a gelen bir turist var yine, 1 günde İstanbuldaki alıveriş merkezlerinin hepsini gezemez. İşte aynı durum Bangkok için de geçerli.

Bangkok’ta kısıtlı günü olanların, alışveriş için gideceği bölgeyi tercih etmesi gerekiyor… Bu yüzden Bangkok’ta mutlaka görülmesi gereken pazarlar, Bangkok’un en ünlü alışveriş merkezileri, Bangkok’ta gidilmesi gereken alışveriş yerleri diye boşuna aramayın, çünkü sizin için detaylı bir araştırma yaptık. Ve işte Bangkok’un en iyi pazar ve alışveriş yerleri:

Tabii öncesinde Bangkok Yüzen Çarşı ve diğerleri olarak kategoriye ayırmamız gerekiyor…

Bangkok Yüzen Çarşı (Floating market): Bir Bangkok klasiği olan yüzen çarşının özelliği, her şeyin nehirdeki kayıklarda satılması. Satıcılar kayıklarla geliyor ve aklınıza gelecek her şeyi satıyorlar.. Burada tropik meyveleri, teknede pişen yerel yemekleri bulabilirsiniz. Fakat artık tamamıyla turistik… Fotografik ilginç kareler yakalayabilirsiniz.Tabii Yüzen Çarşı bir tane değil, tümüne verilen ad. En ünlü yüzen çarşı tekneleri ise, Taling Chan Market, Bang Ku Wiang Market, Tha Kha, Damnoen Saduak. Ayrıca Damnoen Saduak’ta rehberli tur yapabilirsiniz. Bangkok’a 100 km uzaklıktaki Damnoen Saduak en ünlü yüzen pazar…

Bangkok’un simgelerinden olan Yüzen Çarşı’dan bahsettikten sonra, Bangkok alışveriş rotası takdim ederiz.

Let the shopping begin!

1- Asiatique Market: Diğerlerinden daha kaliteli, dolayısıyla da daha pahalı. Açık ve kapalı alanları var.

2- Klong Toey Pazarı: Meyve, sebze ve balık ürünlerinin olduğu pazar alanı.

3- Sukhumvit Gece Pazarı: Bangkok’ un en ünlü caddelerinden olan Sukhumvit Caddesi akşam olunca kaldırımları pazar yerine dönüşüyor.. Khao San Road’dan 2-511 nolu otobüsler, şehir merkezinden Havaray (SkyTrain BTS) ile Nana veya Asok istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca caddenin üstünde Bangkok’un ünlü 3 alışveriş merkezi var;

 • Nana Plaza: Alışveriş merkezi tabii gece hayatı ile sanırız ki daha meşhur
 • Terminal 21: Tarz kıyafetleri için ideal. Marka takıntınız yoksa buraya gelin. Pazarlık pek yapmazlar ama deneyin.Deri ve orjinal şeyler için ideal mağaza Labrador Factory‘e bir uğramalısınız. Buranın Siam Center’ da da şubesi var.
 • Ekkamai Alışveriş Merkezi: Vintage mağazalar, son moda kahve dükkanları, sanat galerileri ve harika yemekler bulacağını bir yer. Shadesof Retro barı çok iyi. Sukhumvit Caddesi‘nin yukarıdaki alışveriş mağazalarının ters yönünde kalıyor.

4- Patpong Gece Pazarı (Patpong Night Market): Thanon Patpong, Silom; Bangkok’un Redlight District’ i. ünlü Bangkok’ un en turistik yerlerinden. Taklit çanta ve saat ve her şey var. Silom Soi 2 ve Soi 4 sokaklarında eşcinsel gece hayatı var. Bangkok’un en meşhur gece pazarı olan Çin stili ve Tayland stili alışveriş yapabileceğiniz daha çok taklit ürünlerin (Rolex saat, Versace çanta vs) ağırlıklı olduğu Patpong gece pazarında, ünlü alışveriş ve barlar sokağında güzel vakit geçireceksiniz. Bol pazarlık yapmayı unutmayınız.Khao San Road’dan 15 nolu otobüs ya da şehir merkezinden Havaray (SkyTrain BTS) ile Sala Daeng istasyonunda inerek pazara gidebilirsiniz.

5- Pratunam Pazarı: Tekstil ürünlerinin daha çok olduğu pazar. Khao San Road’dan 511 nolu otobüs, şehir merkezinden Havaray (SkyTrain BTS) ile Chit Lom istasyonundan gidebilirsiniz. Pazarın yakındaki ünlü alışveriş merkezi;

 • Pantip Plaza: IT shopping mall olarak geçiyor. Yani elektronik market. Turistik bir yer. Aldığınız ürünün kutusunun içini kontrol edin. Tax free.

6- Siam Meydanı (Siam Square): Yine bir meydan ve yine akşamları pazara dönüşen kaldırımlar. Siam Meydanı’nı Bangkok’taki diğer meydanlardan farklı kılan ise, sadece pazar değil ayrıca alışveriş merkezlerinin de kalbi olması..Yani Siam Meydanı pazarını gezdikten sonra, Bangkok’un en ünlü alışveriş merkezine gidebilirsiniz.  Adres: Siam Square veya Silom’dan 15 Sukumvit caddesinden 2 nolu otobüs ya da Siam Suquare havarayı (SkyTrain BTS) . Siam Meydanı’nın etrafındaki alışveriş merkezleri;

 • Amarin Plaza: Siam Meydanı’ na gelirken köşede yer alan alışveriş merkezinin, 2. katında çok büyük bir outdoor store var. Markalı ve defolu ürünleri de ucuza kapatabilirsiniz.
 • S & P Siam Paragon Alışveriş Merkezi: Asya kıtasının en büyük alışveriş merkezlerinden Siam Paragon, 5 katlı ve 2 ana binası var. Bunlar Siam Center ve Boyner tarzı bir department store’ un olması ve belli zamanlarda indirimler yapması ile dikkat çeken Siam Discovery.  Ayrıca köpek balıkları ile yüzebileceğiniz Siam Okyanus Dünyası (Sea Life Bangkok Ocean World) adında kocaman bir akvaryumu, dev bir sinema salonu, lüks araba showroomu var. Ayrıca aldığımız bir bilgiye göre, Siam Paragon 2013’te Dünya’nın en çok instagramlanan (instagrammed) yeri olmuş.
 • MBK Center: Düşük kaliteli, gece pazarlarının alışveriş merkezi versiyonu. Çok büyük. En üst katında elektronik ve fotoğraf makinesi için çok fazla marka alternatifi var.
 • Central World: 550,000 metrekarelik devasal alışveriş merkezi. Bangkok’ taki diğer alışveriş merkezilerinden %30 daha büyük.
 • Gaysorn: Lüks markaların olduğu alışveriş merkezi
 • Erawan: Butik mağazaların ve lüks markaların olduğu alışveriş merkezinin Grand Hyatt Erawan Bangkok’a direkt giriş yapılabiliyor.
 • Digital Gateway: Adı gibi dijital ürünlerin olduğu alışveriş merkezi

7- Bangkok Çin Mahallesi (China Town): Alternatif tatlar ve alışveriş için imkan sunan China Town, Charoenkrung yoluna bitişik 1 km uzunluğundaki Yaowarat caddesi boyunca sağlı sollu devam ediyor. Caddenin üstünde Çin tapınakları da var.

8- Bangkok Hint Pazarı (Phahurat Pazarı): Küçük Hindistan olarak anılan bu bölgeye Hindistan’da ne varsa getirmişler.

9- Saphan Phut Night Market: Ucuza son moda kıyafetler için ideal olduğu söyleniyor..

10- Pak Khlong Talat Çiçek Pazarı: Bangkok’un en büyük çiçek pazarı.

11- Muska Pazarı (Amulet Market): Tayland’da bir zamanlar animizm inanışı vardı. (Animist ya da Canlandırmacılık doğada insan ruhuna az çok benzer ruhlar bulunduğunu kabul eden din, Felsefede her nesnenin bir ruhi varlık veya ruh tarafından yönetildiğini kabul eden sistemdir) O zamanlardan kalma bu gelenek hala devam ediyor. Bildiğimiz muskalar yani pazarda satılan. Piyasada yaklaşık 15 tane muska dergisinin olması, muskaların Taylar için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi. Bu pazara gelen ziyaretçiler, muskaları büyüteçlerle tezgahlarındaki muskaları inceliyorlar ve de ne kadar değerli olduklarını anlamaya çalışıyorlar. Wat Mahathat tapınağının duvarları dışındaki Phra Chan caddesinde kuruluyor. Ayrıca Tha Mahathat iskelesinin hemen önünde bulunan kapalı pazar da muskalar ve adak heykelleri bakımından oldukça zengin bir yer.

12- Khao San Road: Sadece gezginlerin, geçenlerin mekanı değil aynı zamanda ne ararsanız bulabileceğiniz bir pazar yeri. Khao San Road’dan 511 nolu otobüs, şehir merkezinden Havaray (SkyTrain BTS) ile Chit Lom istasyonu.

13- Banglamphu Pazarı: Çok bir özelliğinin olduğu söylenemez ama ayak masajı yaptırabilirsiniz. Orta kalite denebilir. Bangkok’ta gezilecek yerleri bitirirseniz gidin, yoksa bizce gerek yok.

14- Chatuchak Hafta Sonu Pazarı (Chatuchak Weekend Market): Dünyanın en büyük pazarı. 35 dönümlük pazarda 10.000’den fazla tezgah varmış. Haftasonu ve gündüzleri açık. Tamamını gezmek 1 gün alır. O yüzden daha planlı haraket etmek için, girişte pazarın haritasını alın. İçinde ne ararsanız var; çiçek pazarı, outdoor ürünler, vs. Toptancılık yapılan bir pazar. Uzakdoğu mutfağından garip tatlar deneyebilirsiniz. Fiyatlar uygun. Khao San Road’dan 3 numaralı otobüs ya da şehir merkezinden Mo Chit Havaray istasyonunda (SkyTrain BTS) inerek pazara ulaşabilirsiniz.

15- Rod Fai Night Market: Nong Bon Bölgesinde ve yüzen çarşıya yakın..

16- BONUSKhlong Lat Mayom Floating Market: Bangkok gezilecek yerlerin olduğu ana karayı ayıran nehrin diğer tarafında yer alıyor. Bangkok’ta vakti bolca olanlara gelsin…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.