BANGKOK SOKAK YEMEKLERİ

Gerçekten lezzetli mi?


Bangkok’taki evlerde mutfak yokmuş ve Bangkoklular sokaktaki satıcılardan yemek yer ve öyle evlerine giderlermiş. Durum böyle olunca, en ara sokaklarda bile bir yemek tezgahı görebiliyorsunuz ve haliyle sokaklar lokantalara göre daha ucuz. Bir de artık bu ihtiyaç kendini kültür olarak kabul ettirmiş Bangkok’ta.. Bangkok’ta sokaktan yemek yemek yerel bir spor yani, turistik değil.

Üstüne bir de meşhur Tai mutfağı… Yeme de yanında yat! Tai yemeklerinin sevdiğimiz için ve Bangok’a gitmeden önce Bangkok’un sokak yemeklerinde en iyi şehir seçildiği bilgisini edindiğimizde; “Ohh ne güzel Uzak Doğu turumuzda karnımızın doyacağı ve en az para harcayacağımız yer Bangkok” olacak diye hayallere dalmıştık.. Hayal diyoruz çünkü eğer hijyene önem veriyorsanız, lokanta yerine pazarlardan veya sokak satıcılarından yemek tam anlamıyla imkansız!

Mesela biz Pad Thai’mizi Khao San Road’taki en fazla kuyruğun olduğu (en kalitelisi odur diye düşündük tabiisi) yemek tezgahından almak üzereyken, o karafatmayı noddle’ın üstünde görmeseydik iyiydi! Obsessif değiliz ama midemiz de geniş değil… Özellikle turistlerin en yoğun olduğu Khao San Road ve Bangkok Çin Mahallesi yani Yaowarat Caddesi ve Sukhumvit sağlı sollu bir sürü tezgah ve ışıklı kamyonetleri görecekseniz.. Bu yemek satıcılarında sadece Thai yemekleri değil, resmen Dünya mutfağı var. Ama hijyeni tartışılır. Sanırım o araştırmada hijyen sorusunu yoktu..

Bangkok sokak Yemekleri 10

Özellikle Tayland’ın başkenti Bangkok, sokak lezzetleri için bir mabed. Her yerde bir tezgah, el arabası ya da neon ışılar ile süslü küçük kamyonet görebilirsiniz. Bangkok Çin mahallesinde (Chinatown) yer alan Yaowarat Road, Tayland sokak yemeklerinin doğduğu yer olarak bilinir. Dolayısıyla özellikle burada zibille el arabası yer alıyor.

Bangkok’ta yerel yemek tezgahları, tropik meyve tezgahları ile kapışır. eğer bir yemek satıcısı varsa, berisinde gerisinde bir de meyve satan tezgah vardır diye genellesek hiç de yanlış olmaz sanki.. Tropik meyveler… İşte bu başka bir olay Uzak Doğu’da. Madem başka bir şey, o zaman başka bir blog yazıda detaylıca değinelim dedik. Uzak Doğu Ganimetleri: Tropik Meyveler için tıklayınss efenimm 

Yalnız bazen meyveleri değişik soslar ile sunabiliyorlar. “Bi şeyi de beğenmediniz” demeyin, sadece alışık olmadığımız tatlar olduğu için çilek bile yerken acaba bunda şimdi ne var diye düşünür olduk maalesef.. Bu yüzden “Bu sefer olacak, şimdi beğeneceğiz” diye yedik ama sürekli yedikkkkk.. Duygu tabiisi işini garantiye alıp tanıdığı tatlara şans verdiği için yüzü gülüyor hıhhh..

Sadece çekirge ya da böcek yedikleri kilişesini bir kenara bırakın ve yemekleri denemekten korkmayın. “Her şeyi yiyemem bari Bangkok’un en ünlü sokak yemeklerini yiyeyim” derseniz, işte buyurun; Bangkok sokak yemekleri ve içerikleri. İçerikten çok hijyene olabildiğince dikkat edin deriz… Bir de meyve sağlıklı ve enerji verici bir YEMEK olabilir.

Satay: Çöp şiş ama çöp bambu çöp oluyor tabii. Yer fıstığı (peanut) ve arpacık soğan (shallots), üstüne şili biberi ve şeker şurubu ile hazırlanan bir sosla sunuluyor. Yanında da olmazsa olmaz pilav yani kowneuw.

Sukiyaki: Tai usulü sukiyaki, dana eti, domuz eti yada tavuk eti ile servis edilen ve yeşilliklerin olduğu noodle. Deniz mahsulleri ile de servis ediliyor. Bangkok’ta Sukhumvit Soi 60/2’da Kwangjow Suki restorandaki çok iyiymiş. Biz denemedik.

Thai Sukiyaki
Thai Sukiyaki

Kuaytiew Ruea: Taze domuz kanı ile servis edilen domuz etli noodle

Cha Yen: Demlenmiş siyah çay ile süt karışımına bir de parçalanmış buz ekleyin.Biraz da portakal suyu. Sıcak havalarda harika

Mataba: İçinde kümes hayvanı ya da kırmızı etli gözleme tavada kızartılarak hazırlanıyor. Sirke ve salatalık ile servis ediliyor. Kahvaltı ya da atıştırmalık olarak harika.

Khao Khai Jiew: Balık sosu ile çırpılmış yumurta ile yağda kızartılarak çıtır çıtır sunuluyor.

Look Chin Ping: Domuz, balık ya da kırmızı etli köfte

Kuaytiew Tom Yum: Noodle çorbası.

Kuay Tiew Tom Yam
Kuaytiew Tom Yum

Tubtim Krob (Thapthim krop): Red rubbies anlamına gelen su kestanesi ve kırmızı boyla ile yapılan meşhur Tai tatlısı.

Tub Tim Krob
Tubtim Krob

Khao Mun Gai: Bulunması biraz daha zor olan sokak lezzetlerinden. Çünkü yapımı zor. Pilav üstü dövülmüş tavuk.

Khao Niew Moo Ping: Tailer kahvaltı niyetine yiyorlarmış. Moo=Pork ve Ping=Grill Yani birleştirin; kızarmış domuz eti yanına da pilav.

Khao Kha Moo: Pilav üstü domuz bacağı sdsdfsdfd

Yani hangisini yersiniz, damak tadınız nedir bilmem ama bu blog yazısını yazarken midem kalktı itiraf ediyorum. Herkesin damak tadı farklı tabii, ondan yazmadan da edemedik..

Afiyet olsun sizlere…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.