Yurt dışından elektronik eşya alma mevzusu Amerika ‘ya ya da diğer ülkelere gitmeden önce herkesin gündemine oturmuş bir hadise. Maalesef ülkemizde vergisi oldukça yüksek olduğu için yurt dışına çıkan her vatandaş bu hesabı yapmaya mecbur kaldı. Bir taşla iki kuş vurmak isteyen Türkler seyahat edecekleri ülkenin Apple websitesine bakıp fiyat ve vergi iadesi hesaplamaları yapıp bütçesini hazırlıyor son birkaç senedir.

Biz de Amerika seyahati öncesi ön satışa çıkmış iphone 15 için aynı süreci yaşadık. Öncelikle apple web sitesinden fiyat ve teslim tarihlerini inceledik.

Iphone 15 Pro 999 dolar, 15 Pro Max 1199 dolar. Sırasıyla renk ve kapasite seçtikten sonra satınalma kısmına geliyorsunuz. Ürünü nereden teslim alacağınızı tercih ediyorsunuz. Burada çıkan seçenekler AT&T, T-Mobile, Verizon gibi mağazalar ile apple’ın kendi mağazaları. Eğer ekstra bir koruma paketi almayacaksanız ürünü sepete atıp ödeme kısmına geçiyorsunuz. Burada sepete ekle seçeneğinin üzerinde “Check availability” yani hangi ürün hangi mağazada var görebilmek de mümkün.

Bu aşamadan sonra artık sepetinizi kontrol edebilir ve ödemenizi yapabilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde göreceğiniz gibi New York vergi dilimine göre yaklaşık 89 dolar iphone fiyatı üzerine ekleniyor ve ürün totalde 1087 dolara gelmiş oluyor.

Eğer teslim yerini vergisiz şehirlerden mesela Atlantic City’ de yer alan Christiana Mall olarak seçerseniz (Posta Kodu: 19702) o zaman sepetinizde sadece 999 dolar ürün fiyatı olduğunu göreceksiniz.

Artık e-mailinize gelen davetiyede yer ve saate göre Apple mağazasına gidip ürününüzü şak diye teslim alabilirsiniz. Keyifle kullanın.. Gelelim Apple Vergi İadesi konusuna:

Apple mağazasından ürünleri aldıktan sonra bize tax-refund ile ilgili herhangi bir belge vermediler. İstedik ama çalışan personel New York’ ta ödemeniz lazım havaalanında işlem yapabilirsiniz dedi. Biz de çok net bu tavır karşısında başımızı öne eğip oradan ayrıldık.

Tatil bitti ve JFK havalimanına girer girmez gözlerimiz “Customs Office” aradı. Uzun bir turdan sonra zoraki bulduğumuz birkaç görevliye sorduk. Hayatlarında ilk defa customs office arayan birini görmüş gibi davrandılar. Bize taaa uzaklarda kepenklerle kapanmış bir odacık gösterdiler. Kimse yoktu. Zili çalın yazan tabelanın hemen altında ufacık mesai saatlerini yazmışlar. Baya bayaa hafta içi saat 18:00′ da çalışan kimse yoktu, inanması imkansız değil mi!

New York’ tan aldığınız üründe ödenen 89 dolar vergi iadesini buradan almamızın neredeyse imkansız olduğunu kabul ettik. Özetle havalimanından vergi iadesi konusu bizim alışverişimizde maalesef yalan oldu. Almanya ya da diğer Avrupa ülkelerinden vergi iadesi alabiliyorsunuz bu arada çok rahat bir şekilde. Hem herkes çok alışkın, zahmetsizce yardımcı oluyorlar.

PEKİ; ABD’ de mi yoksa Avrupa ülkelerinde mi Apple ürünleri daha uyguna geliyor? Hemen bakalım..

Biliyorsunuz; Türkiye’ de yurt dışından getirilen cihazları kaydettirmek zorundasınız. Bunun ücreti de aşırı arttı. 2023’te 2.732 TL’den 6.091 TL’ye çıkarıldı. Bu ücret, 7 Temmuz’da Resmî Gazete’de yayımlanan cumhurbaşkanı kararıyla birlikte 20 bin TL’ye yükseltildi. Son düzenlemenin ardından 2024 için bu ücret 31.692 TL‘ye yükseldi. Dolayısıyla en alt satırda bir toplama yapmak anlamsız geldi. Biz 2023 yılında 20.000 TL ödediğimiz için telefona toplam 52.000 TL vermiş olduk ve Türkiye fiyatına göre (vergi iadesi almamamıza rağmen) ucuza gelmişti. Ama bundan sonrası için yurtdışından telefon getirmek Türkiye’den almaktan daha pahalıya gelecek gibi görünüyor.. Hadi hayırlısı diyelim..

New York Gezimizle ilgili diğer yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.