TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KANYONLARI


İskandinavya değil, Amerika ise hiç değil. Türkiye burası! Yakın zamanda çokça bu cümleyi duymuşsunuzdur. Ah bu gezginler! Artık kanyonlar dünyanın ve Türkiye’nin yeni merak noktası olunca araştırmamak olmazdı. Burası neresi dedirten, aa Türkiye’de böyle yerler var mıymış dedirten yerlerin hepsi bu listede. Eğer derseniz ki dahası var o zaman yorumlara önerilerinizi bekliyoruz.

Türkiye’deki en büyük kanyonları haritada görmek için tıklayıns

Kastamonu- Valla Kanyonu

Kastamonu Pınarbaşı İlçesi’ndeki Muratpaşa Köyü yakınlarından başlıyor. Valla Kanyonu’na kısa bir mesafe yani 1.5 km’lik patika ile varılıyor. Kayalıkların en yüksek noktası 1200 metreye ulaşıyor. Devrekanı Çayı ve Kanlıçay’ın birleştiği yerde Valla Kanyonu başlıyor.

Isparta- Yazılı Kanyon

Göksu Nehri’nin kaynağı olan suların içinden geçtiği vadinin üstünde ise tarihi kral yolu var. Üstü altı şahane bir kanyon! Kanyonun başladığı yerde ise, Helenistik dönemden Sütçüler Köyü, bitiş noktası da Alanya.. İsterseniz derenin içinden ya da isterseniz dere kenarından taşlık yol ile kanyonu gezebilirsiniz.

Antalya- Güver Uçurumu Kanyonu

Düzler Çamı Milli Parkı içinde yer alan 2 km uzunluğundaki uçurum, Antalya merkezine 21 km uzaklıkta yer alıyor. Dikkat! Güver Kanyonu 1 milyon yılda oluşmuş. Kanyondaki suyun karstik araziyi aşındırması ile meydana gelmiş. 115 metre yüksekliğindeki kanyonda piknik alanı da bulunuyor. Piknik demek kalabalık ve bilinçsiz piknikçi demek, işte bu konuda dikkat diyelim..

Fotoğraf: tripadvisor.com.tr

Antalya- Bilgelik Vadisi (Köprüçay Vadisi)

Bilgelik Vadisi ya da diğer bir adıyla Köprüçay Vadisi iki ünlü kamyona birden ev sahipliği yapıyor. 160 km hızla akan Köprüçay’da rafting, Oluktepe Köprü bu kanyonun mucizevi yapılarından bazıları.. Isparta’dan Antalya’ya uzayan Köprüçay tam bir doğa harikası..

  • Antalya- Köprülü Kanyon Manavgat: Köprülü Kanyon Milli Parkı’na adını veren kanyon 14 km uzunluğunda..
  • Antalya- Tazı Kanyonu: Köprülü Kanyon’un 200 metre yükseğinde yeni keşfedilen bir kanyon. Daha yukarıda olması da tabii manzaraya daha hakim olmasını sağlıyor.
Köprülü Kanyon fotoğraf: atlasdergisi.com

Samsun- Kapıkaya Kanyonu

Bafra’da yer alan kanyonda KapıkayaFest ile çeşitli doğa sporlarına da ev sahipliği yapıyor.

Samsun, Vezirköprü- Şahinkaya Kanyonu

Türkiye’nin ikinci büyük su kanyonu olan Şahinkaya, Altınkaya Baraj Gölü’nün üstünde bulunuyor. Vezirköprü ilçesine 13 km uzaklıktaki kanyon 1500 metre uzunluğunda. Kamp için de uygun olan kanyonda trekking dışında tekne turu da yapabilirsiniz. Her sene Falcon Fest düzenlenen festivalde, en önde gelen spor ise yamaç paraşütü

Fotoğraf: ntv.com.tr

Adana- Kapıkaya Kanyonu

James Bond filminin bir sahnesi burada çekilince dünyanın dikkatini çekmiş. Adana’ya 40 km uzaklıkta yer alan kanyona cam bir köprü yapılması düşünülmüş ama şimdi sadece düşünce..

Fotoğraf: pinterest.com

Karabük- Yenice Şeker Kanyonu

6.5 km uzunluğundaki kanyon Yenice ilçesinde yer alıyor. 2 km araç yolundan sonrası yürüyüş parkuru. 250 metreye kadar yükseliyor.

Kayseri- Hacer Vadisi

Aladağlar Milli Parkı’nda yer alan Hacer Vadisi’nde Karpuzbaşı Şelalesi ve Türkiye’nin en iyi korunan  omanlarından Hacer Ormanı yer alıyor.

Fotoğraf: kayseri.bel.tr

Edremit, Balıkesir – Altınoluk Şahin Deresi Kanyonu

700 metreye kadar yükselen kanyon, toplam 27 km uzunluğunda. Bu kanyon denizden iyot, dağlardan da çam kokusunu alarak bir tür sirkülasyon yapıyormuş..

Uşak- Taşyaran Vadisi ve Ulubey Kanyonu

Rüzgar ve suyun etkisiyle şekillenen kanyon, Uşak il merkezine 45 km uzaklıkta yer alıyor.

Siirt Rasıl Hacar (Delikli Taş), Botan Vadisi

Tarihi bir yer olan Rasıl Hacar yani Dikili Taş aslında tatsız olaylarla gündemdeyken mesire alanına dönüşünce özellikle gezginlerin dikkatini çeker oldu. Botan Vadisi’ne hakim bir noktada yer alan Delikli Taş manzarası seyredilesi..

Fotoğraf: doguhaber.com.tr

Şurası da var derseniz, yorumlarınızı bekleriz..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.