Toskana’da kesinlikle yapmanız gereken 15 şey


Toskana, dört mevsim gidip keyif alabileceğiniz, İtalyan misafirperverliği ile büyüleneceğiniz, leziz yemekleri ile tıka basa doyacağınız, enfes şarapları ve iklimi ile başınızı döndürecek bir yer.

Hani resim dersine yeni başladığınızda yağlı boya ya da pastel ile manzara resmi yapmak için kırtasiyelerden kartpostal arardık ya.. İşte o kartpostalların meğer hepsi Toskana resimlerimiymiş. Dolayısıyla Toskana’ ya gittiğinizde, bu etkileyici güzellik içinde, kendinizi resmen o kartpostallardaymış gibi hissedeceksiniz.

Toskana derken sonuçta İtalya’dan bahsediyoruz. Ancak biz Toskana’da yapılması gereken en önemli 15 maddeyi sizin için sıraladık. Zevkiniz, öncelikleriniz, zaman planınıza göre bu seçeneklerinizden en az birini KESİNLİKLE yapmalısız. Zira çok pişman olursunuz 🙂

1- İtalya’ da pazarları gezmeyi ve Fungi Mantar tezgahlarına uğramayı unutmayın..

Seyahatinizi kesinlikle hasat mevsimine denk getirmelisiniz. Sonbaharın ilk yağmurları ile birlikte mantar avcıları iş başına geçerler. “Funghi” olarak bildiğimiz mantarlar bu dönemde pazar tezgahlarında yerlerini alır. Ayrıca kestane, zeytin, trüfler hasat mevsiminde yiyecek pazarlarında sık sık karşılaşacağınız ürünlerdir. Pisa ve Floransa arasında yer alan San Miniato trüf cenneti bir yerdir.

2- Üzüm bağlarını gezin ve leziz şarapların tadına bakın..

Eylül ayında market raflarında vino novello şarapları yerlerini almaya başlar. 60 farklı üzümden elde edilen ve farklı bir şarap yapma tekniği ile elde edilen bu ürün, Fransız’ ların Beaujolais Nouveau dedikleri şaraplara da benzerlik gösteriyor. Bu genç, hafif aromalı ve az alkollü şarapları, Ekim ayı sonuna kadar yudumlayabilirsiniz. Yanına bir avuç kestane ile tavsiye ediliyor.

Sienna ve Floransa arasında yer alan bölgede, özellikle Chianti özellikle üzüm bağları ve şarap tadımları için ideal bir bölgedir.

Güney Toskana’da yer alan Montalcino, Pienza’nın batısında yer alır ve İtalya’nın en iyi kırmızı şaraplarından ‘’Brunello’’nun da üretildiği yer olarak bilinir.

Toskona bölgesindeki şarap bağlarında üretilen en ünlü şaraplar ise; Chianti, Vino Nobile di Montepulciano, Morellino di Scansano and Brunello di Montalcino.

3- Toskana’ nın resim gibi manzarası eşliğinde uzun doğa yürüyüşleri yapın..

Toskana bölgesinin insanın içine yaşam sevinci dolduran bir tabiat güzelliği var. Göz alabildiğine uzanan sakin, huzurlu yeşil bir alan içinde adeta zaman durmuş gibi hissedeceksiniz. Özellikle bağlar ve köyler arasında, oksijeni bol bol çekip, uzun saatler boyunca hem zihninizi hem de bedeninizi dinlendirecek yürüyüşler yapmalısınız. Ya da hiçbirşey yapmadan bir köşede oturup doğayı seyre dalabilir ve piknik yapabilirsiniz 🙂 Bölgede yer alan birçok milli park var.  Casentino vadisi de bunlardan tavsiye edebileceğimiz bir tanesi. Floransa’nın 50 km. doğusunda yer alan, turuncu, sarı, yeşil tabiatına hayran kalacağınız bir milli park burası. Ayrıca Monti dell’Uccellina, Gresseto bölgesinde ormanlar, dağlar ve denizle çevrelenmiş bakir ve bozulmadan kalmayı başarmış vahşi bir yer olarak görmeniz gereken bir milli parktır.

Cortona, dik yamaçlar, dar sokaklar aşıldığında Lago Trasimeno ve Valdichiana’nın muhteşem manzarası karşısında büyüleneceğiniz bir yer. Kesinlikle uzun ve zahmetli bir yürüyüşe değecek bu manzara, Cortona’ya Venedik’ten sonra en fazla turist çeken yer olma özelliğini vermiş.

4- Buharlı Tren Yolculuğu’ na çıkmaya ne dersiniz?

Daha alternatif bir deneyim için eski tip Mugello buharlı trenlerle  Pisotia’dan hareketle, 1,5 saatlik mükemmel bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu trenler Toskana bölgesindeki birçok köye gitmenizi ve düzenlenen festivallere katılmanızı da içeren seçenekler sunuyor.

5- Termal havuz ve spa keyfi için kendinize zaman ayırın..

Lunigiana’dan Val d’Orcia’ya kadar olan kısımda birçok termal havuz ve spa kompleksi bulacaksınız. Özellikle Bagno Vignoni, Toskana bölgesinde gidilmesi gereken bir termal kompleks. Val d’Orcia tepesinde kurulmuş ve inanılmaz turistik bir bölgedir.

6- Alpi Apuane yürüyüşü ruhunuza çok iyi gelecektir..

Toskana’nın kuzeyinde Lucca bölgesinde yer alan Apuane Alplerinde eşsiz bir manzara eşliğinde yürüyüş keyfi yaşayın.

7- Ortaçağ Manhattan’ı San Gimignano’yu keşfe çıkın..

Ortaçağ’dan kalma bu köyde zamanın durduğunu hissedeceksiniz. Dar sokaklarında kaybolun ve kendinizi şımartmaya hazır olun.  Siena’nın kuzeybatısında, Elsa Vadisi’ne tepeden bakan bu Ortaçağ kasabasıdır.

8- Giglio’da basit bir adalı hayatını tadın..

9- Pisa kulesinde sizin de klişe bir fotoğrafınız olsun..

Pisa şehrinde Campo dei Miracoli Meydanı, Pisa Katedrali, Pisa Vaftiz Binası, Campanile, anıt mezar olan Camposanto Monumentale, nehir kıyısında bulunan Santa Maria della Spina ve Sant Agata burada göreceğiniz başlıca turistik yerler. Her turist gibi siz de ünlü Pisa kulesine el attığınız klişe bir fotoğraf çektirmeden geri dönemeyeceksiniz. Hiç büyük konuşmayın 🙂

10- Lucca’yı çevreleyen surların üzerinde yürüyün..

Şehri çevreleyen tarihi surlar içerisinde yer alan sokaklar bir labirenti andırıyor. Cattedrale di San Martino ve Casa Natale di Giacomo Puccini Müzesi, San Michele Kilisesi, süslü bahçesiyle Palazzo Pfanner, elips şeklindeki Piazza dell’Anfiteatro, şehri kuşbaşı seyredebileceğiniz Torre Guinigi Lucca’ da göreceğiniz başlıca turistik yerler.

12- Pienza’ dan Val d’Orcia manzarasına hayran kalacaksınız..

UNESCO Kültür Miras Listesi’nde yer alan Val d’ Orcia’nın muhteşem manzarasını görebileceğiniz bir yer Pienza. Sienna şehri sınırları içinde kalan saklı bir cennet. Duomo di Pienza, Piazza Pio II, Palazzo Piccolomini ve Palazzo Comunale Pienza’da görmeniz gereken başlıca yerler arasında bulunuyor.

13- Monticchiello’ da gastoronomi turu yapın..

Bu dillere destan kale kasabasında, ortaçağ mimarisine doyacağınız sokaklarında gezip kaybolmalı ve keyifli restoranlarında  bol bol yemek yemeli ve şarap tadımı yapmalısınız.

14- Sienna meydanında Palio di Siena at yarışlarını izleyin..

Deniz kabuğu şeklindeki ve şehrin kalbinin attığı Piazza del Campo Meydanı, Palazzo Pubblico, Museo Civico, 400 basamağını çıktıktan sonra muhteşem şehir manzarasına ulaşacağınız Torre del Mangia, Duomo di Siena, Fonte Gaia çeşmesi bu şehirde göreceğiniz başlıca yerlerdir. Piaza del Campo meydanında yılda iki defa 2 Temmuz ve 16 Ağustos tarihlerinde düzenlenen at yarışları yüzlerce turistin buraya akın etmesini sağlar.

15- Alışveriş yapın..

Zeytin ağacından yapılmış kesme tahtaları, seramik tabaklar, ev tekstili, peynir ve şarap almadan yurda dönmeyin.

Size şimdiden keyifli bir Toskana gezisi dileriz..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.