Tatile giderken valize koymayı unutmayın..


Tatil planları yapılır… Biletler alınır, otel rezervasyonu yapılır. Valiz hep en sona bırakılır. Neden mi? Çünkü en kolayı… “Ne yaptın hazırlandın mı?” sorusuna hep ” Valiz hazır zaten…” deriz mesela. Ama o valizde hep bir şeyler eksik kalır. Ve tatildeyken ya aklımızdadır o şeyler, ya kenara koymuşuzdur…Ya da otelde vardır. Ama valizde değil! Ya otelde yoksa!

İşte sizin için tatile giderken valize koymayı unutmamanız gerekenler için bir liste hazırladık. Son anda bir göz atıp, listeye tick atmak faydalı olacaktır 😉

1- Makyaj & Banyo Malzemeleri: Her gün kullandığınız gece kremi ya da özel bir şampuanınız varsa tümünü almak yerine lens kabına ya da küçük plastik şişelere koyabilirsiniz. Bu şekilde hem valizde gereksiz bir ağırlık yaratmazsınız hem de kişisel bakımınızdan ödün vermezsiniz; malum otellerin sunduğu şampuan ve kremler kaliteli olmayabiliyor… Bu arada küçük bir öneri. Biz genelde süpermarket ya da body shop gibi mağazalardan onca masraf yaparak sadece bir kez kullanılıp atılacak olan seyahat boyu ürünlerden almak yerine, gittiğimiz otellerin odalarda muhakkak bulunan küçük plastik şişeleri boşaltıp bir sonraki seyahatte içini kendi ürünlerimizle doldurmak üzere çantaya atarız.. Diş macunu- diş fırçası seti, pamuk, sabun, ve küçük bir deodorant her zaman makyaj çantanızda olması gerekenlerdendir.

2- Parmak arası terlikler: Bunun duşu var, lobiye inmesi var ya da sigara içiyorsanız dışarı çıkması var (Kamu spotu: Sigara sağlığa zararlıdır 🙂 ) Parmak arası terlik hem pratik, kullanışlı hem de hafif ve hacimde küçüktür. Siz ne olur ne olmaz atın bir çift çantanıza.

3- Bez çanta: Yurtdışında market alışverişinde plastik poşet vermek bizimki gibi yaygın olmayabiliyor. Çünkü adamlar çevreye duyarlı! ya da alışveriş yaparsanız elinizde poşet poşet dolaşmak, poşetinizi unutmanıza ya da fotoğraflarda çirkin görüntüye sebep verebilir 🙂 Neticede turistiz değil mi? 🙂 En kolayı, yer tutmayan bez çantalar. Hatta havaalanında ağırlık fazlanız olursa el valizi olarak da kullanabilirsiniz…

4- Elektronik aletler: Şarj & Batarya- Evet daha neler diyebilirsiniz ama en çabuk unutulanlar! En güzel manzarada bataryanızın bittiğini düşünebiliyor musunuz? 🙁 Telefon şarjı, camera bataryası, laptop şarjı.. Bu üçlü mutlaka el ya da sırt çantanızda olmalı. Valizinizin başına birşey gelse bile (mazallah) dünya ile iletişimi sağlayacağınız bu muhteşem üçlü sizin yanınızda kalmayı başarmalı.

5- Şal: Siz koyun çantanıza… Have soğursa üzerinize alırsınız, sıcak ours başınıza bağlar terinizi silersiniz, Arap ülkelerinde camilere girerken baş örtüsü olarak kullanırsınız ya da Vatikan’ a şortla almam derlerse bizim gibi belinize bağlarsınız 🙂 Ama illa ki kullanırsınız. Bize güvenin.

6- Katlanabilir şemsiye: Küresel ısınma bize bu maddeyi yazmaya mahkum etti 🙁 Belki Asyalılar gibi güneşten korunmak belki de normal amacına uygun olarak yağmurdan korunmak için kullanmanız gerekebilir.

7- Çay: Tiryakisiyseniz birkaç poşet çay almayı unutmayın. Bizim çayımız kimselerde yok ne de olsa 🙂

8- Kağıt & kalem: “Benim telefonum var gerek yok” demeyin. Telefon fotoğraf çekmek için gerekecek, şarjını adres yazmak ya da not almak için bitirmeyin.

9- Bikini ve Yağmurluk: Hafif bir yağmurluk ya da bikiniyi valize atmak kimseyi zarara sokmaz ama çok avantaj sağlayabilir. Otelde havuza ya da saunaya girmek isteyebilir veyahut bir anda bastıran ve öngörülmemiş bir yağmurda kesinlikle sırılsıklam olmak istemezsiniz. Bu yüzden hava durumuna bakıpta “boşver kalsın” denilmemesi gereken iki parçadır bunlar.

10- Havlu ve Yastık kılıfı: Biz nereye gidersek gidelim bir havlu (ya da daha hafif ve az yer kaplayan peştemallardan) ve yastık kılıfımızı valize koyarız. Ne olur ne olmaz. Siz de bizim gibi titiz ve kokulara hassas gezginlerseniz zaten belki tertemiz çarşaflarınızı bile çoktan valizinize koymuşsunuzdur. Biz sadece hatırlatıyoruz;)

11- Gezi Kitabı ve Harita: Biliyoruz artık internet cebimizde. Ama ya yoksa! Havaalanı ya da herhangi bir sigara bayisinde kolaylıkla bulabileceğiniz ve çok ucuz olan haritalardan ya da cep kitaplarından almak kime zarar getirir ki? İstemiyorsanız dönerken otelde bırakın ama gezinizi riske atmayın.

12- İğne& İplik: Her yerde olsa da bu iki kelimeyi her dilde bilemeyebilirsiniz! Ne zaman ne olacağı belli olmaz arkadaşlar, abartmıyoruz başımıza geldi siz de kötü tecrübe edinmeyin diye hatırlatma gereği hissediyoruz 🙂

Bizim yaşadığımız tecrübeler sonucu artık valizlerimizde kesinlikle yer alanlar bunlar. Sizin ekleyecekleriniz varsa lütfen yorum olarak paylaşın.. Bekliyoruz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.