KOCAELİ ÖZEL KAMP ALANI REHBERİ


Kocaeli ilinin Kandıra ilçesindeki Kefken ve Kerpe adeta İzmit’in yazlık kısımları. İzmit denince akıllar yine karışmasın. Aslında İzmit Kocaeli gibi anılsa da Kocaeli’nin ilçesi olduğunu hatırlatalım.. Adını sıkça duyduğumuz ama hep bir gün gideriz diye ertelediğimiz, İstanbul’dan hafta sonu kaçmak için en yakın yerlerden Kandıra. Doğası, falezleri ile İskandinavya’da mıyız, Antalya’da mıyız diye düşündürdü bizi resmen..

Tabii bizim yeni keşfimiz olsa da aslında Kocaelililer için sanki boğazda çay içmek gibi bir aktivite olunca özellikle hafta sonlar oldukça kalabalık oluyor. Şu piknik olayını biz çocukluğumuzdan beri bir sevemedik gitti. Doğada sevdiklerinle birlikte yemek yemek bir şeyler içmek güzel ama doğayı koruyalım arkadaşlar! Gerçekten nasıl bulduysak öyle bırakalım gibi bir demagojiye girmek istemiyoruz ama maalesef giriyoruz. Siz yapmazsınız biliyoruz ama çöpünü toplamayanları, ağaçlara zarar verenleri lütfen nazikçe uyaralım. Kamu spotumuzu da buraya iliştirdikten sonra gelelim Kocaeli’ye. Hatta madem geldik çok para vermeyelim, elektrik su ve en önemlisi tuvalet derdiyle uğraşmayalım diye gelmişken keyfine varmak için ücretli kamp yerlerini araştırdık.

Kandıra Ağva arası 40 km, Kefken Kandıra arası 60km! Üstüne bu yol inanılmaz keyifli. Dağlardan denize açılan virajlı ve yer yer stabilize yolları sevenler için birebir.. Yuvacık İstanbul arası 110 km! Hem yakın mesafe hem de kalınacak yer alternatifi yeteri kadar var.. Yuvacık Başiskele ilçesine bağlı. Daha doğa ile iç içe bir ortam arayanlar için. Mavi bayraklı plajları ile Kerpe, Kumcağız, Cebeci, Bağırganlı, Ömerağzı ise özellikle yazın turist akınına uğruyor.. Kerpe’nin kıyı şeridinde bulunan “Kartal Kayaları”, Kefken’deki “Pembe Kayalıklar” güneşin doğuşunu ve batışını izlemek, balık tutmak, fotoğraf çekmek, kamp kurmak, kaya tırmanışı veya dalış yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler için yakın bir alternatif.

İşte Kocaeli Özel Kamp Alanları Listesi huzurlarınızda;

Kocaeli-Kandıra – Doğa Çadır Kampı

Tamamıyla çadır alanı olan kamp alanında, çadırların birbirine bitişik sıralanması ve binaların bölgesinde kalması biraz dezavantaj. Voleybol sahasından ve çardaklarından faydalanabilirsiniz.

Fotoğraf: kerperehberi.com
 • Telefon: 0537 247 74 30
 • İnternet adresi: https://doga-cadr-kamp.business.site
 • Adres için tıklayın

Kocaeli-Kandıra – Ömerağzı Kamp & Piknik Alanı

Ömerağzı Koyu’nda yan yana iki kamp alanı iki kardeş tarafından yönetiliyormuş. Deniz kenarında olması büyük bir avantaj olsa da, nedense insanı düşündüren bir hali var. Fotoğraf biraz yanıltıcı geldi bize. Çünkü daha çok piknik alanı kısmı kullanılıyor gibi.. Özel bir işletme bilgisi bulamadık…

Fotoğraf: youtube
 • Telefon: Bilgi yok
 • İnternet adresi: Bilgi yok
 • Adres için tıklayın

Kocaeli-Kandıra – Sarısu Gençlik Kampı

Kandıra’daki 10-18 yaş arası gençler için hazırlanmış kampta üç öğün yemek veriliyormuş. Kapasitesi ise 72 kişiymiş.

 • Telefon: (262) 318 00 00 / 14 54
 • İnternet adresi:
 • Adres için tıklayın
Fotoğraf: izmit.bel.tr

Kocaeli Yuvacık ilçesinde peşi sıra dizili kamp alanları var. Bunların ortak özelliği Kirazdere manzaralı ve yeme içme alanlarının olması..

Kocaeli, Yuvacık – Karaca Dağ Evleri

12 yıl önce Servetiye Camii Köyü’nde kurulan dağ evlerinde bungalov, taş evler ve betonarme binalarda konaklayabilirsiniz. Kamp deyince betonarme kelimesi pek yakışmadı ama durum budur. Çevre bölgelere günlük turlar düzenleniyor. Mesela Abant Gölü, Sapanca Gölü, Maşukiye turu bunlardan bazıları.

 • Telefon: 0545 790 19 60 / 0262  345 00 89
 • İnternet adresi: http://dagevleri.com
 • Adres için tıklayın

Kocaeli, Yuvacık- Gazi’nin Yeri

Dere manzaralı ahşap evlerde ya da küçük bungalovlarda konaklama yapabileceğiniz Gazi’nin Yeri, hafta sonu kafa dinlemek için ideal. Hem bitişiğindeki Karaaslan kadar kalabalık olmuyor hem de geniş alanında sıkış tıkış olmadan rahat rahat zaman geçirebiliyorsunuz. Aktiviteler için Karaaslan Camping’e yürüyerek 5 dakikada gidebilirsiniz. Ayrıca serpme kahvaltısı tam anlamıyla muhteşem ve çok hesaplı.. Ahşap evlerden sabah kalkınca yeşili içinize çekmek ise daha da harika..

 • Telefon: 0 537 788 98 03 – 0262 3450022
 • İnternet adresi: http://www.gazininyeri.com/index.html
 • Adres için tıklayın

Kocaeli, Yuvacık- Karaaslan Kamping

Yuvacık Barajı’ndan sonra Başiskele Köyü’ne bağlı kamp alanında bungalov ve ağaç evlerde konaklayabilirsiniz. Çadır alanı bulunmuyor. Doğa yürüyüşleri, Jeep safari, ATV parkuru, Paintball ve derenin bir yanından öteki yanına havada asılı kalarak yapılan aktivite gibi birçok aksiyonda bulunabilirsiniz. Restoranı da olduğu için hafta sonu ve bayram günlerinde özellikle kalabalık. Yemek masalarının bazıları derenin üzerine kurulmuş. Kalabalığın sesi olmasa derenin sesi içinde yemek yemek harika bir duygu olabilirdi diye ekleyelim.

 • Telefon: +90 262 345 01 01 / +90 262 345 01 07
 • İnternet adresi: http://www.karaaslankamping.com/index.asp
 • Adres için tıklayın

Önerilerinizi her zamanki gibi bekleriz…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.