İstanbul’ da günübirlik ya da en az 1 gece konaklamalı aktivite olarak önereceğimiz yerlerden birisi de Heybeliada.

Kadıköy, Bostancı, Kabataş ve Eminönü vapur hatları kullanarak ulaşabileceğiniz ve adımınızı atar atmaz kendinizi ada atmosferine kaptıracağınız bir destinasyon. Dilerseniz sadece bir şeyler yiyebileceğiniz bir mekanda bütün gününüzü geçirebilir, dilerseniz denize girebilir ya da yürüyerek ya da bisiklet ile adayı keşfedebilirsiniz.

Peki Heybeliada eğimli yapısı ile heybe şeklinde olmasından dolayı bu ismi almış olabilir mi? Neden olmasın:) Coğrafi olarak Ümit Tepesi 85 metre yükseklikte, Değirmen Tepesi 136 metre yükseklikte, Köy Tepesi 128 metre yükseklikte ve Baltacıoğlu Tepesi 98 metre yükseklikte ve bu tepeler arasında kalan vadiler ve plajlar ile öne çıkan bir ada burası.

Büyükada’dan sonra ikinci büyük ada olan Heybeliada, Prens adalarının da en yeşili, çam ormanları ile kaplı.

16’ncı yüzyılda Hristiyan halkın şehirdeki veba salgınından korunma amaçlı adaya kaçtığı söyleniyor. 1924 yılında Atatürk’ün direktifi ile verem hastaları için huzurlu bir ortam sağlamak üzere Heybeliada’da Senatoryum açılıyor. Yani hava kalitesinin ne kadar iyi olduğunu buradan da anlayabiliyoruz.

Heybeliada’ da görülecek yerler:

Heybeliada Deniz Harp Okulu: Adanın simgesi ve adaya yaklaşırken sizi karşılayacak olan binada hala eğitim verilmeye devam ediliyor.

Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi: 1912 – 1944 yıllarında Heybeliada’ da yaşayan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın müze olarak kullanılan köşkünü ziyaret edip, kendi yaptığı el işlerini ve kitaplarını inceleyebilirsiniz.

İsmet İnönü Köşkü: Refah Şehitleri Caddesi’nde yer alan üç katlı ve bahçeliköşk, Cumhurbaşkanı’nın hastalandığı dönemde kullanılmış ve bugün müze olarak kullanılmaktadır.

Heybeliada Ruhban Okulu: Rum Ortodoks Ruhban Okulu’nun tarihi 9’uncu yüzyıla dayanıyor. Burada inşa edilen Aya Triada isimli yapının genişletilmesi ile kurulmuş alanda din adamı yetiştirmek üzere hizmet vermiş.

Aya Yorgi Uçurum Manastırı: Tarihi 1583 yılına dayanan Aya Yorgi Uçurum Manastırı, adanın güneyinde bir yamaçta yer alıyor. Konumu nedeniyle de uçurum adını almış. Bir dönem İstanbul’daki veba salgını esnasında burası sığınma yeri olmuş.

Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi : Adanın ana meydanında bulunuyor. 1857 yılında Bizans kilisesinin yıkıntıları üzerine tekrar inşa edilmiş. Zamanında denizciler ve balıkçılar adaya uğrayıp dua ederlermiş şimdi ise pazar günleri ayinlerine devam ediyor.

Terk-i Dünya Manastırı: Çam Limanı koyunun uçuruma bakan kısmında yer alıyor. Özellikle manzaranın tadını çıkarabileceğiniz bir mekan.

Bet Yaakov Sinagogu: 1940’lı yıllarda adaya gelen Yahudilerin sayısının artmasından sonra inşa edilmiş. Yahudilerin birçoğunun adadan ayrılmasından dolayı artık sadece belirli gün ve saatler arasında ibadete açık.


Heybeliada Yeme- İçme Önerileri

Kahvaltı için öneriler;

  • Nazlıgül Pasta & Börek: Adada açık büfe kahvaltıyı tercih etmek istemeyenler için bir alternatif olan Nazlıgül Pastahanesinde tuzlu ve tatlı birçok seçenek sunulmaktadır.

Karnı acıkanlar için öneriler;

  • Deniz ürünleri tercih edenler için; Merit Halki Palace Restoran, Heyamola, Mavi Restaurant  ve Ada Restaurant
  • Canlı müzik eşliğinde yemeyi tercih edenler için; Perili Köşk
  • Yeşillikler içinde salaş bir ortam arayanlar için Değirmenburnu Restoran
  • Ev yemeği tercih edenler için Erguvan Ev Yemekleri ve Çatkapı Köfte& Mantı
  • Hamburger patates isteyenler: The Corner Heybeliada

Tatlı krizi geçirenler:

  • Tarihi Roma Dondurmacısı: İskeleden indiğimiz gibi bizi karşılayan tarihi roma dondurmacısı kış aylarında kapalıdır. Yaz aylarında ise büyük talep gören dondurmacı adada 1960 yılından beri hizmet vermektedir.
  • Luz Café:  Refah Şehitler Caddesi üzerinde yer alan kafede oturup hem tatlı hem de kahve siparişi verip güne başlayabilirsiniz.

Heybeliada’ da Denize Girilecek Yerler:

Değirmenburnu plajı, Asaf aile plajı, Ada beach club burada değerlendirebileceğiniz plajlar. Tabii giriş ücreti sorgulamakta fayda var.

İlgili Yazılar:

İstanbul’ da denize girilebilecek diğer yakın yerler için önerilerimiz buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.