GÜNEY HOLLANDA GEZİLMESİ GEREKEN ŞEHİRLER


Hollanda denince akla ilk gelen Amsterdam’a rakip ürettik! İddalıyız! Eğer 1-2 günden daha fazla Hollanda’ da kalacaksanız ve Ultrecht, Rotterdam gibi turistik Hollanda şehirlerini gezdiyseniz, o zaman biraz güneye inin deriz. Çünkü Hollanda sürprizlerle dolu bir kinder çikolata..

Farklı coğrafyası ile bize beklediğimizden fazlasını veren bu ülke, eminiz ki sizi de hayrete düşürecek… Biz biraz gereğinden fazla kaldık Hollanda’da.. Kaza eseri diyelim ve detayları bir başka blog yazısına saklayalım… Ama hiç pişman olmadık Hollanda’da neredeyse 2 hafta kaldığımıza. (Ciddi ciddi 2 hafta kaldık, tabii Amsterdam’a farklı zamanlarda 3-4 defa gittiğimizi saymıyoruz bile)

Bakalım Hollanda’nın güneyinde bizi hangi şehirler bekliyor…

Güney Hollanda’ da nerede kalmalıyım?

breda-1

Bütün şehirleri 1 günde gezip, gezi planını bitireceğinizi düşünerek, kalmak için sadece 1 lokasyon seçin. O da Bergen op Zoom’daki tarihi hotel De Draak olsun.

Güney Hollanda’ya nasıl giderim?

Tren ile kolay bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz güney Hollanda’ ya, Roterdam ya da Antwerp gibi yakın bir şehirden gelerek, 1 günde bu rotayı bitirebilirsiniz… Ayrıca Amsterdam’ dan Schiphol Havaalanından ya da Belçika’nın Brüksel Havaalanından tren ile de gelebilirsiniz. Eindhoven Airport’ tan da Rynair gibi ekonomik uçak bileti ile gelebileceğiniz havaalanından da tren ile yola devam edebilirsiniz… Ya da otobüs ile duraktan ov-chipcaart adındaki yükleme yapabileceğiniz kartı alıp, para yükleyerek şehre gelebilirsiniz.

Brabant Bölgesinin kuzeyinden güneyine geziyoruz..

Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg ve Eindhoven’ ı görebileceğiniz bu rota için tıklayınız. 

BERGEN OP ZOOM

Flemekçe Bataklık kenarındaki tepeler anlamına gelen Bergen op Zoom, Hollanda’nın güney batısında yer alıyor. Zoom Nehrine kıyısı olan belediyelik, tarih boyunca siz deyin Almanlar biz diyelim Fransızlar sürekli bir işgal altında kalmış. Hollanda’ nın en eski oteli hotel De Draak, Bergen op Zoom şehir merkezinde yer alıyor. Yaz aylarında düzenlenen Bergen op Zoom Vestingdagen kostüm partisi, 2. dünya Savaşı bitiminden bu yana düzenlenen Şubat ayındaki Mardi Gras zamanında Perşembe gününden Salı gününe kostüm festivali, Krabbegat karnavalı, Binnenschelde Gölünde SUP, rüzgar sörfü ve kano yapabilirsiniz. Ayrıca Avrupa’ da görmeye alışık olmadığımız camilerden burada baya büyüğü var: Ulu Camii (Ulu Moskee)

Bergen op Zoom’da gezilecek yerler:

 • Hapishane Kapısı ya da Gevangenpoort Kapısı (Gevangenpoort, Lievevrouwepoort): Salı- Pazar günleri arasında açık olan müze 13:00-16:30. 14. yüzyıldan kalma hapishane kapısı şehrin en ski yapısı.  Hollanda’nın Ortaçağ eserlerinin en güzel örneklerinden olan kapının günümüze kadar sadece Ravelin Burcu dayanmıştır.
 • Grote MarktBergen op Zoom’un şehir merkezi ve aynı zamanda en eski bölgesi. Bu meydanda tarihi 1398 yılından kalma fakat birçok şehrin ateşi altında kalıp bugünkü halini 1600 yılından gördüğümüz gotik bina, Eski Belediye Binası (Stadhuis, Bergen op Zoom Town Hall) ve Hollanda’ nın en eski oteli   Hotel de Draak.
 • Marki Sarayı (Markiezenhof): Bergen op Zoom’lu Lordların ve markilerin evi olarak kullanılmış Gotik saray. Günümüzde sergi alanı, organizasyon ve müze olarak hizmet veren bina, Salı- Pazar günleri arasında 11:00-17:00 salter arasında açık. Giriş ücreti €8.50.
 • St. Gertrude Kilisesi (Sint-Gertrudiskerk, De Peperbus):  Kilisenin en eski kısmı olan kulesi 1370 yılında inşa edilmiş. İç dizaynı Brabant Gotik tarzında olan bugünkü kilise ise 1477 yılında tamamlanmış. Salı-Pazar günleri 13:00-16:30 arasında açık. Giriş ücreti €1.50.
 • Bergen op Zoom Kanada Mezarlığı (Bergen op Zoom Canadian Cemetery): 1.5 km boyunca Ruytershoveweg Caddesi’ nin sol tarafında yer alan mezarlık, 2. Dünya Savaşı sırasında ölen 1,118 asker yatıyor.

Hazır buradayken, biranın keyfini çıkartabileceğiniz yerler: Grote Mark’ta Grand Café Hotel de Bourgondiër’de Dommelsch, PilsHoegaarden, WitbierPalm

ROOSENDAAL

13. yüzyıldan önce haberimizin bile olmadığı Roosendaal, ilginç geçmişiyle artık merak edilen bir şehir oldu. Tabii bizim de ön araştırmalarımız sonrasında dikkatimizi çekti. Torf işletmeciliği ile 1268 yılında tarihte yerini almaya başladı.

Roosendaal ayrıca bir liman şehri ve torf deniz ticareti ve Hollanda’nın diğer şehirlerinden çeşitli malların ticareti Belçika ve Fransa başta olmak üzere bir çok ülkeye buradan yapılıyor… 2. Dünya Savaşı sırasında direkt savaşta yer almasa da nasibini almış ve ticaret sekteye uğratmış. Savaş sonrasında, 19. yüzyıl başlarında Napolyon tarafından işgal edilmiş. Ama bir şekilde Fransız işgalinden ticari bağlantılarını kuvvetlendirerek yararlanmış…

1854 yılında Belçika’ nın Antwerp şehrinden Roosendaal’a tren hattının yapılması ile birlikte şehir tekrar dikkat çekmeye başlamış ve 20. yüzyılda Phillips, Vero ve Wenneke gibi büyük firmalar şehre gelmiş.

Rosada Outlet Shopping Center, küçük butikler ve farklı mağazalar ile The Passage Shopping centre Roosendaal’da alışveriş keyfi için birer opsiyon. Ayrıca yorguunluğun üstüne Hollanda yemeği tadabileceğiniz Het hooihuis‘i tercih edebilirsiniz.

Roosendaal’da gezilecek yerler;

 • Museum Tongerlohuys: St Jan’s Kilisesisinden çevrilmiş müzede, özellikle bölge halkının çiftçilik ile ilgili  objeleri ve yaşam tarzını gösteren eserler var. Ayrıca müzede, modern sanat sergileri de zaman zaman yer alıyor.
 • Skydive Roosendaal: Kocaman fanlardan gelen hava ile iç mekanda, skydiver olmanın hissini yaşayablirsiniz.

BREDA

Breda bizim bu postta yazdığımız şehirlerden Bergen op Zoom’dan sonda en çok beğendiğimiz şehir. Arkadaşlarımızın da Breda’da olmasından dolayı, bu şehirin altını üstüne getirdik, vakit bolluğundan..

Breda’da gezilecek yerler;

 • Grote Kerk (ya da Onze-Lieve-Vrouweker): 1410-1547 yılı arasında inşa edilmiş gotik kilisenin kulesi 97 metre. Breda’ nın en önemli simgesidir.
 • Görüntü Müzesi (Museum of the Image (MOTI)): Grafik dizaynı üzerine kurulmuş müze, Hollanda’nın alanında gözde müzesi. Gerçi başka müze var mıdır sadece grafik dizaynı için, o da ayrı. Neyse.. Bu müzede genç fenomenlerin sosyal, ekonomik ve sanat tarihi alanında çalışmaları ve yeni dizaynları yer alıyor.
 • Breda Müzesi (Breda’s Museum): Sanat sergileri ve Breda tarihinin sergilendiği müze. Chassé Park’ın içindeki Parade‘deki ana binasını dışında, üç sergi alanı daha var: Breda’s Museum de Kerkschat, Breda’s Begijnhof Museum ve Breda’s Museum Buitenpost Holland Casino.
 • Bira Reklamları Müzesi (Beer Advertisements Museum): Eğer eski bira reklamlarını beğeniyorsanız ve özel bir ilginiz var ise,  bira reklamlarının ilk başlandığı günlerden 1960′ a kadar olan sürecini görmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müze, büyük ihtimalle Avrupa’ nın en büyük kolesiyonuna sahip.
 • Komutan Maczek Müzesi (Generaal Maczek Museum): 2. Dünya Savaşı’na ait özel koleksiyonlar, sergiler, ojbjeler ve belgerin yer aldığı müze, özellikle savaş zamanı Breda ve çevresine ait olayları gözler önüne seriyor.  Müze daha çok Komutan Maczek’in savaş zamanına odaklanmış
 • Nieuwe Veste: Belediyenin sanat binası
 • Bouvigne Kalesi (Castle Bouvigne): Suni gölün ortasında tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmeyen şatovari ev, resmi kayıtlarda ilk 1554 yılında bahsediliyor. Evin ilk sahipleri de yine resmi kayıtlara göre,  Van Brecht Ailesi. Bu ev denilen şatoyu yazlık olarak kullanıyorlarmış. Artık kalenin sahibi su yolları firması Waterschap.
 • Belcrum Plajı (Belcrum Beach): Hollanda’nın güneyinde deniz yok ki kumsal olsun demeyin. Evet deniz yok ama Brada’ nın plajı var. Çeşitli atölyelerin düzenlendiği, doğa sorumluluk projelerinin olduğu, sanat ile iç içe bir plaj. Programlarını görmek için tıklayın.
 • NAC Museum: 1912 yılından bu yana NAC spor klübünün geçimişini, eskiye dair fotoğraflarını görebileceğinizspor klübünün müzesi.

Hazır buradayken, biranın keyfini çıkartabileceğiniz yerler: Boschstraat Caddesi üstündeki De Beyerd‘da Jupiler (5%) ve Drie Hoefijzers Klassiek, Halstraat Caddesi üstündeki De Bommel‘de 14 farklı tip bira, Ginnekenmarkt caddesindeki Boerke Verschuren’de Jupiler, Hoegaarden Witbier, Palm, Leffe Blond, Leffe Dubbel, Havermarkt caddesi üstünde Café Bruxelles‘de Jupiler, Hoegaarden Witbier, La Chouffe, Palm, Leffe Blond, Leffe Dubbel

TİLBURG

709 yılında tarih sayfalarında ilk defa görülen Tilburg, endüstri devrimi ile birlikte yün endüstrisi ile popüler hale geldi. 3 tren istasyonu ve 10 otobüs hattının olduğu bu küçük şehir bizim çok ilgimizi çekmedi ve geçtik gittik.. Ama hazır Hollanda’ nın güneyindeyim Tilburg’ da da vakit geçireyim derseni işte gezilecek yerler listesi:

Tilburg’ da gezilecek yerler;

 • Animalpark Oliemeulen: Hollanda’ nın en ilginç hayvanat bahçelerinden. Çünkü hayvanlar ile yüz yüze gelebilir, 2 kafalı yılan ya da uçan köpek görebilirsiniz.
 • The Textile Museum: Tilburg’un en önemli şirketlerinden olan C. Mommers & Co. firmasının dünden bugüne teksil geçmişini gösteriyor.
 • Museum De Pont: Jan de Pont adındaki bir avukat tarafından kurulan modern sanat müzesi
 • The Brabant Nature Museum: Doğa ve peyzaj üstüne olan aile müzesi

EİNDHOVEN

Özellikle Hollandalılar için tatil destinasyonu olan şehir, ayrıca bir endüstri şehri.. I. Phillips’in 1891’de açtığı kuzu fabrikası ile köy olmak çıkıp kocaman bir şehir haline gelen Eindhoven, Hollanda’ nın en yüksek binasına sahip.

De Heuvelgalerie alışveriş merkezi, Kruisstraat alışveriş ve yemek opsiyonlarının olduğu caddede gezinebilir, yorgunluğunuzu Eetcafe Bommel’de uygun fiyatlara yemek yiyerek atabilirsiniz.

Eindhoven’ de gezilecek yerler;

 • The Van Abbemuseum:  Hollanda’nın en iyi modern sanat müzelerinden sayılan müze, Kandinski, Mondreaan, Appel, Chagall ve Picasso gibi ünlü sanatçıların koleksiyonlarına sahip.
 • The Historic Open Air Museum:  Eindhoven Bölgesinin tarihinin yerel halkın hayatına odaklanarak sergileyen açık hava müzesi
 • De admirant: 105 meter uzunluğundaki modern kule
 • The Evoluon: Flip tarafından yaptırılan technology binası, günümüzde conger binası oral hizmet verse de, kuzu şekline ship binanın mimarisi korunmuş.

GÜNEY HOLLANDA GEZİ NOTLARI:

 • Tren kesinlikle tercih edeceğiniz ulaşım aracı olsun. Hem hesaplı hem de konforlu.
 • Her gittiğiniz şehirde bir bara gidin. Çok farklı bira tatları ile karşılaşacaksınız.

KAYNAK

 • http://www.bergenopzoom.nl
 • https://english.breda.nl/
 • http://www.europeanbeerguide.net/nbrapubs.htm#verschuren
 • http://www.netherlands-tourism.com

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.