GAZİANTEP’İN EN İYİ LEZZETLERİNİN DOĞRU ADRESİNİ VERİYORUZ! HAZIR MISINIZ?

Gaziantep’te yemek yemek sadece yemek yemek değil aynı zamanda tam bir planlama. Diyeceksiniz ki yemek yemenin planlamayla ne alakası var. Eğer Gaziantep’te yemek yiyecekseniz çok alakası var. Görsel şölenin aşçıların elinden midenize giden yolunu tayin ettiğiniz mekan da yemeğin kendisi kadar önemli.

Kamer, baklava, dürüm (yazdıkça ağzımız sulanıyor resmen)yani Gaziantep’te yiyeceğiniz her şey büyük ölçüde zaten lezzetli olacak. Ama bazı mekanlar var ki özellikle onları tercih ederseniz daha mutlu olursunuz. Test edildi onaylandı cinsinden iddialı bir cümle kabul ediyoruz. Ama öyle! Bu nadide yazımızda sizi o mekanlarla buluşturmayı temenni ediyoruz (niye özellikle böyle kibar bir dile girdik bilmiyoruz ama hemen toplanıyoruz)

Bizim önerdiğimiz lokantalar da öyle Michelin yıldızlı falan değil bu arada. Hatta çoğu esnaf lokantası kıvamında. Küçük ve salaş lokantalar. Amaaa işin piri ustaların elinden ya da el verdikleri ustaların hamaratlı ellerinden çıkınca o katmer, o baklava bir başka oluyor. Ağzında büyümüyor, midende uçuşuyor… Galiba Antep’in güzel ve özel tatları fazla seratonin salgılattığı için dilimize vurdu şairane yazma shshsh..

Hem gözünüze hem de midenize hitap edince tabii çook kalori almak gibi bi sıkıntıyı göze almak gerekiyor. Yani kendinizi kilo almaya hazırlayın. Misal biz gitmeden diet yapmayı düşünmüştük. Bu arada gitmeden yanınıza mide ilacı almayı unutmayın. Ciddiyiz!

Yani kısacası Gaziantep’in neresinde ne yerseniz kesinlikle güzel olacaktır o kesin ama bir de bazı yemekler ile adlarından bahasettiren lokantalar var ki!! Onlarda yerseniz asıl mest olursunuz.. Yani sadece yemek yemek mesele değil nerede yediğin de önemli. O yüzden bazı Gaziantep yemeklerini lokantalarıyla birlikte yazıyoruz.

NOT: Bildiğiniz gibi yıldızlar bizim için öncelikli tercihlerimiz, buyruns o zaman..

Baklava: Elmacıpazarı Güllüoğlu, Ayıntap Baklavaları, Çelebioğulları, Fıstıkçıoğlu Sini (bohçası), İddialara göre “bülbül yuvası”nın da “havuç dilimi”nin de yaratıcısı Çavuşoğlu, Koçak Baklava: özel karesi meşhur. Hediyelik alınabilir. Zeki İnal (şöbiyet)

Künefe: ***Köz Antep Künefe, Künefeci Cumba

@tripadvisor

*Kebapçı Halil Usta: Küşleme ve Antep’in simit kebabını yiyin.. Karşıyaka’daki merkez Zeugma Müzesi’nin arkasındaki (Pazar günleri kapalı), Metro’da ise şubesi var (Pazartesi günleri kapalı). Metro şubesinin ismi Küşlemeci Mehmet’miş artık.

Aşina Gaziantep Mutfağı: Yuvalama, içli köfte

**Ciğerci Ali Haydar: KAHVALTI için ciğer kebabı tercih edenler buraya! Gaziantep’in en meşhur ciğer kebapçısı. Sabah 00:05’te açılıyor ve 00:07’de bitiyor. 1968’ten bu yana hizmet veren mekan Pazar ve pazartesi günleri hariç sabah 05:00-09:00 saatlerinde açık.. Yakınındaki Löküs de seviliyormuş.

Ciğerci Mustafa: Ali Haydar’da yiyemezseniz burada yiyin

*Dürümcü Recep Usta: Nohut dürümde en iyisi

*İmam Çağdaş: Tek bir mekana gidecekseniz özellikle tercih edebilirsiniz. Çünkü birçok tatta başarılılar.. Ali Nazik (yarımşar denenmeli), patlıcan kebabı, kebap. Kare baklava, havuç dilimi

*Katmerci Zekeriya Usta: KAHVALTIyı burada yapın! Katmer tadın demeye gerek yok bile..

*Metanet Lokantası: KAHVALTIda Beyran yem k isteyenler buraya! Katmerde de iyiler bu arada.

Kebapçı Ömer: Kıyma kebabı ile meşhur. Öyle ki sabah 3’te bitiyor.

Bayazhan : Kebap

Çulcuoğlu: Kebap, içli köfte. Ucuz ve iyi

Üçler Kebap: Lahmacun, Ali nazik

Çıtır Lahmacun: Lahmacun

Esnaf Lokantaları: Tadım Lokantası, Yesemek Lokantası( biraz pahalı). Birkaç yemek denemek isteyenlere, vakit kısıtlıysa

MSM: kebap. Pazartesi günleri kapalı, diğer günler 11.00-23.00 . 250 tescilli yemek mevsimine göre çıkartılıyor. Ala carte ya da tadım yapabilirsiniz. Meyveli kebaplar..

Orkide Pastanesi: Eski lezzletlerin modernize versiyonu tadabileceğiniz mekan

**Kafe Papirüs: Menengiç, Zahter Çayı içilebilir. Oyuncak Müzesi’nin orda. Ortamı otantik. Anteplilerce popüler bir mekan. Atatürk bi gece burada kalış

Tarihi kır kahvesi: Zahtar, menengiç için önerimiz. Otantik bir yer

Dostlar Meyhanesi: Alkol için yegane mekanlardan birisi

Gramofhan Antique Book Shop Cafe: Hoş bir mekanda kahve içmek isterseniz tam sizlik.. Özellikle şu tat iyidir demiyoruz. Mekanın kendisi gidilesi..

Fayat Usta: Bir kahve iyi gider.. Menegiç için tercih etmelisiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.