Uzun zaman önce tatil için Fethiye’ye gelmiş olsam da evilikle birlikte artık yarı Fethiyeliyim (bunu yazan tabiisi Merve)

Biliyorsunuz ki kendi deneyimimiz olmayan yeme içme mekanlarını yazmıyoruz, biz gitmediysek ve herkes aşırı iyi olduğunu belirtiyorsa biz de tavsiye edildiğini söylüyoruz.. Yani Fethiye yeme içme rehberi tecrubelerimizle derlediğimiz.. Her geçen gün yeni mekan açılıyor, bu liste uzar gider.. O yüzden takipte kalın.

FEHİYE’DE NEREDE YENİR?

Yengeç Restoran– Karagözler’deki balık restoranında balığınızı seçiyorsunuz, kilo usulü ödeme yapıyorsunuz. Bu adeti ilk defa burada gördük. Ama oldukça mantıklı geldi.. Mezeleri çok leziz.. Deniz kenarında bir mekan.. E tabii fiyatı da ona göre güzel..

Fethiye Balık Pazarı: Fethiyeli’nin de balığını aldığı yer desek yeterince güvenilir olduğu anlaşılır değil mi? Yine balığınızı ister temizletin kaldığınız airbnb evinde pişirin, ister seçip oradaki masalarda afiyetle yiyin.. İstanbul Çiçek Pazarı tadında bir yer.. Hilmi Restoran ise popüler olan dükkanlardan..

Sezai’nin Yeri: Babataşı’ndaki balık restoranı Fethiye’de balık denince ilk akla gelenlerden..

Cinbal: Et mi dediniz? Sizi Cinbal’e alalım. Kayaköy’deki restoranda kendi çiftliklerindeki hayvanlardan elde ettikleri etler gerçekten çok lezzetli. Sadece bizce burası fazla pahalı. Bunca zamandır saldığı namdan mıdır bilmem, boş masa bulmak zor o ayrı..

Mur-Et Karacabey: Ölüdeniz’e çıkan yokuşun sağında yer alıyor. Burası için ilk cümle “araç ile gelirken girmesi çok zor!” Çünkü bilen bilir vızır vızır trafiğin olduğu bir caddede bahsediyoruz. Karşılar taraftan geçmeyi hiç söylemiyorum bile. NEyse ama eti çok güzel..

Cezayir Usta Döner Salonu: Fethiye’de çok dönerci yok. Biz gitmedik ama Akarca’daki bu dönercinin adını pek bi duyduk.

Paşa Kebap: Fethiye’nin en temiz ve kaliteli lokantalarından. Fiyatı da ona göre biraz daha fazla.. Lezzetler de sizi üzmez..

Köfteci İmadettin: 1974’ten bu yana tükürük köftesi ile meşhur olmuş Köfteci İmadettin’in Yerini Cumhuriyet’te bulabilirsiniz..

Sahil Lokantası: Tuzla Mahallesi Mustafa Kemal Bulvarı’ndaki lokanta açık büfesi ve hılı servisiyle hem cebe dost hem de mideye.. Resmen slogan oldu shshsh

Seçkin Lokantası: Fethiye otogardan çıkınca karşınızda kalacak lokanta, esnaf lokantası tarzında.. Fiyatlarım ve lezzeti gayet başarılı..

Mancero: Fethiye Kordon’daki şık et lokantası..

Mori Restaurant– Karagözler’deki deniz kenarındaki mekan, Unique Otel’in ön kısmında yer alıyor. Yemekleri kadar barı ve starterları da başarılı

Girida Port– Karagözler: Mori Restoran ile aynı kefede..

Unique Restaurant: Grida Port ile aynı kefede desem shshs

1700 Babadağ Grill & Wine: Babadağ’ın 1700 metre rakımda bir restoran, hızlı servis ve leziz yemekler.. Tek sıkıntı 170 TL verip teleferiğe binerek gitmeniz gerektiği.. Akşam yemeği için giderseniz üstünüze kalın bir şeyler almayı unutmayın. Yaz kış farketmez

Social House: Akarca’daki restoran/kafenin öncelikle dekoruna bayıldık. Bohem tarzda incelikle düşünülmüş ayrıntılarla dolu. .Menüsü dolu dolu değil ama yediklerimizin lezzeti yerindeydi. Bira çeşitleri başarılı

El Camino Hostel Pub: Hem pub hem de hamburger, pizza gibi yemekleriyle son zamanlarda ön plana çıkan mekanlardan.. Manzarası şahane..

GOGO The Eatery: Çalış tarafındaki mekan Fethiye’de son zamanlarda adından söz ettiriyor.. Yemek seçenekleri haricinde barı da iddialı. Ama biz kokteyllerinden pek memnun kalamadık..

Jade Restoran: Ölüdeniz Belcekız plajına sıfır konumdaki otel/ restoran için online rezervasyon yapabiliyorsunuz.. Biz gitmedik, tat konusunda yorumu sonra yapacağız

FETİHEYE’DE TOST NEREDE YENİR?

İksirci Tezcan: Fethiye tostu diye bir şey var! Biz Fethiye ile bu kadar sıkı fıkı olmadan bilmiyorduk. Öyle ki Fethiyeliler de tost yemeye gidiyorlar.. Salçalı karışık tost ve yanına atom.. Miss miss…

Tarihi Çınaraltı Çay Ocağı: Cumhuriyet’te lisenin yanındaki bu çay ocağı küçük bir mekan.. Dışarıda birkaç masasıyla iddialı olmaktan uzak ama tostu efsane lezzetti.. 2 çay 2 tost 70 TL

Efe Fırın: Bazlama tostu ile nam salmış bir diğer tostçu..

Senit Ekmek: Kayaköy’de kendi ekşi mayalı ekmeklerini yapıyorlarmış. Biz de kendimiz yaptığımız için gidip almadık ama pek bi methediliyor.. Tost kısmına yazdık, ekmek alırsanız arasına peynir sucukla tostunuz hazır shsh

FETHİYE’DE DONDURMA NEREDEN YENİR?

Baba Dondurma: Vedat Milör’ün tavsiyesi dersek iddiayı göstermiş oluruz deli mi? Çarşı Caddesi’ndeki bu dondurmacının diğerlerinden farkı işlenmiş ürün kullanmadan, yerel üreticiden meyvelerini temin ederek dondurmalarını yapmaları. Temel malzemeleri de pastörize inek sütü, yumurta, şeker pancarı ve süt kremasıymış. Kendi kramellerini ve meşhur Kayaköy incirini kullanıyorlarmış.. Kornetlerini de kendileri yapıyorlarmış. Önünden geçerken kaçırabileceğiniz küçük dükkanın kapasitesi küçük ama lezzeti büyük.. Ayrıca Göcek’te de şubesi var. Fiyat açısından rakiplerinden pahalı..

Camialtı Dondurmacısı: Keçi sütünden kendi imalatları dondurma tam bir lokal tavsiyesi

Saliha Sultan: Fethiye’nin en eski pastanelerinden Saliha Sultan’dan sadece poğaça, tatlı, vs. almak için değil dondurma yemeye de gidiliyor.

FETHİYE’DE LOKAL TATLILAR NEREDE YENİR?

Meşhur Lokmacı: Fethiye’de lokma dağıtmak gelenek. Adak kabul olduğunda, ölen kişinin ruhuna, mevlitlerde lokma dağıtılır. Artık o kadar yerleşmiş ki halkın damak tadına Cumhuriyet Caddesi’ndeki bu Meşhur Lokmacı dükkanından geçerken bi lokma kapıp devam ediliyor hayata..

Fethiye Halka: Sanki o sizi buluyor gibi bi his var içimde. Çünkü el arabasındaki halkaları,, aa buradaymış diye görüp alan çok gördük..

FETHİYE KAFE ÖNERİLERİ:

Keçi Coffee Roastery: Fethiye kordon’daki Şehitler Abidesi’nin arka tarafıındaki Cumhuriyet Caddesi’nde. Yeri çok basit. Ama küçük bekan olduğu için birkaç kez biz teğet geçmişiz. Sonra haritalardan yazıp “aa buradamıymış?” dedik, siz demeyin.. Kahveleri leziz, tatlı seçenekleri çok yok ama olanlar gayet başarılı. Kahve çekirdeği ya da paket kahve alabiliyorsunuz..

Homemade Cakery: Yine Cumhuriyet Caddesi’nde, küçük bir mekan biz kahveden çok tatlılarını beğendik..

Bu listeye eklenecek henüz gitmediğimiz yerler var..

Fethiye’de diğer yeme-içme yerleri: Efendi Meyhanesi, Ada Restoran- Şövalye Adası, Cervos Coffee, Gelato Bianco, İzela Resotran, İncir Restoran, Pizza Job’s

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.