Şarm El Şeyh Mısır’ın tatil beldesi ve dalış yapanların asla vazgeçemeyeceği bir destinasyon. Öyle bir yer ki hep yaz.. Şarm El Şeyh hava durumunu kontrol etmeden gidilecek yerlerden yani.. Fakat duyduk ki 1 günde Şarm el Şeyh gezilecek yerler rahatlıkla gezilirmiş. O yüzden biz de Şarm gezimizde başka nereler görebiliriz, en fazla nasıl kullanırızın araştırması içindeyiz. Yani her zamanki gibi “Şarm mı, peki etrafında nereler var?, “Hangi şehirleri hangi ülkeleri gezimize ekleyebiliriz?” sorularımız biz Yiğit kardeşlerin aklında uçuşuyor. Önceliği Kahiye’ye verdik. Malum Türk vatandaşları için Kahire’ye vize gerekiyor. Bir ülke içinde vize durumu bu kadar tutarsız olur.. Bu arada biz bu yazıyı gitmeden araştırma yapıp yazıyoruz, gitmeden yine güncelleyeceğiz. Çünkü Mısır sürekli kanun değiştiyor.

Türkiye’den Mısır Şarm El Şeyh’e gitmek için vize gerekli mi?

Türkiye’den Şarm El Şeyh vize talep etmiyor. Mısır Şarm El Şeyh için 1 Nisan 2022 tarihi itibariyle Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Eğer Pegasus’un kampanyalarını takip ederseniz ucuz bilet bulabilirsiniz. Mesela biz Şarm El Şeyh biletini, Pegasus’un yurtdışı kampanyasıyla çok çok hesaplı bir fiyata aldık. #işbirliğiyok ama keşke olsa #pegasus shshs

Dikkat! AMA Kahire için Mısır vizesi almanız gerekiyor! Yani Şarm’a vizesiz gitseniz dahi, Piramitleri görmek için Mısır vizeniz olması gerekli.

Türkiye’den Şarm El Şeyh’e nasıl gidilir?

Direkt uçuşla Pegasus ve THY ile Şarm El Şeyh Airport’a gitmek 3 saat sürüyor. Tek sıkıntı uçak saatlerinin gece yarısı olması ve saat farkı ile Şarm’da olduğunuz saatin abukluğu..

O zaman Şarm’e gittik hatta Şarm El Şeyh turumuz bitti varsayıyoruz, şimdi sırada Kahire yani Pirmitler!

Şarm El Şeyh- Kahire Arası Kaç KM?

Şarm El Şeyh- Kahire arası 506 km.

Şarm El Şeyh- Kahire

Şarm El Şeyh’ten Kahire’ye Ulaşım Araçları Nelerdir?

4 tane opsiyon var: 1- Uçakla, 2- Araçla, 3-Turla, 4- Otobüsle. Şimdi hepsini teker teker detaylandıralım:

1– Uçakla: Nile Air, Egypt Air gibi lokal uçak firmalarıyla Kahire’ye gidiliyor. Ortama tutar: 150 Dolar gidiş dönüş. Fazla pahalı, bu şıkkı eliyoruz..

2- Araçla: Genellikle Orta Doğu’daki ülkelerin tipik durumu “yollarda güvenli kontrolü” ve “polisin bahşiş istemesi” burada da var. Yani Şarm El Şeyh araç kiralama pek tekin değil. Araç kontrolünde genellikle Arapça konuşuyorlarmış.. Anlaşması dert anlatması da güç. Ayırca Türkiye’den ehliyetin Turing’den uluslararası ehliyete çevrilmesi gerekiyormuş. Sürücüsüyle araç ya da minibüs kiralayamazsınız, çünkü sürücünün polisten izin alması gerekiyormuş. Ayrıca siz diyelim ki araç kiraladınız, Turing uluslararası ehliyetiniz var, yine de polis konvoyunu bekletebilirlermiş. Turistler için böyle bi uygulamaları varmış.. Ayrıca hatırlatmakta fayda var: Mısır Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında Dünyada ilk 10’da yer alıyor. Bu şıkkı biz eliyoruz..

3- Turla: Hiç tur firmasıyla bir ülkede şehir değiştirmedik. Kulağa garip geliyor ama güvenlik sebeplerini düşününce nede böyle bir opsiyonun olduğu da aşikar.. Şarm’da acentlar Kahire’ye günübirlik turlar düzenliyormuş. Ama gün içide 1000km’den fazla yol yapılıyor yani sabah Piramitlerdesiniz, akşam Şarm’da. Yol Gidiş dönüş neredeyse 18-20 saat sürüyor. Yani Piramitlere selam verip dönülüyor gibi.. Biz bu şıkkı da eliyoruz..

4- Otobüsle: Gelelim son şıkka otobüs duyduğumuza göre gayet güvenli. Burada sabah yolcuğu yapmak gerekiyormuş. Sabah yollarda kimlik kontrol, akşama göre daha azmış.. (Bazen çanta kontrolü de oluyormuş). sarma’a dönüşte kontrol daha sık oluyormuş. Yanınızda otel rezervasyonu ve uçak biletinizin kopyasını almayı unutmayın. Otobüs yolculuğunda tüm sorumluluk size ait. Gece 01:00 – 02:00 otobüs kalkışı en ideali. Kahire’de müzelerin 16:00’da kapandığını unutmayın. Ayrıca Kahire trafiği diye bir şey var.

Şarm El Şeyh’den Kahire’ye giden 3 tane otobüs firması var:

1- Delta: Otobüs saatlerini terminalden kontrol etmek gerekiyor, biraz doldukça kalkan otobüslerden. Bir de ineceğiniz durağı teyit edin. İnternetten bilet satışı yok

2- Blu Bus: Daha kaliteli bir firma, internetten bilet satışı var. Tıklayıns

3- Gobus: En popüleri ve güvenilir otobüs firması. İnterneten bilet satışı var. Hatta Elite ya da Elite Plus otobüsleri daha kaliteliymiş. Tıklayıns

Ayrıca Naama Bay’deki otobüs acentaları grup olarak giderseniz 50 USD’a Kahire’ye gidebilirmişsiniz. Acenta sizi otelden alıyor, yolcu otobüsüne transferinizi sağlıyor. Kahire’den dönüşte tekrar sizi otobüse bindirip, Şarm’da otelinize bırakıyorlarmış.. Daha size özel tur yapan firmalarda yaklaşık 90 USD’a mal oluyormuş.

Genellikle bu turları 24 saat olarak düşünebilirsiniz..

Böylece seçenek belirlendi: Şarm El Şeyh’ten Kahire’ye otobüs ile gitmek hatta mümkünse Gobus ile!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.