EN İYİ DOĞA BELGESELLERİ

İnsan en çaresiz kaldığı zamanda annesine yönelir. Şefkat, ilgi ve huzur ister.. Ve işte biz insanlar büyük anne doğa anaya yönelmedik mi? Kendi doğamızda yani ev, kalabalık, stres, itişme kakışma derken akşam olup da derin bir “oh!” çektiğimizde kendimizi huzuru ararken ya deniz kenarında ya da derin bir yeşillikte hayal etmiyor muyuz? Hatta ikisinde birlikte..

Evde türlü filmler, diziler izlendi ve sıra gelecek sağlıklı günlerin hayaliyle çayırda çimende koşmaya, teknelerden masmavi denizlere atlamaya geldi. Yalnız bi dakika bu sadece bizim hayalimiz değil değil mi? Devam edin dediğinizi duyar gibiyiz (yoksa çölde serap mı diye daha uzatmayalım mevzuyu shshs) .. Biz biraz doğayla bütünleşelim istiyoruz.. Şöyle yaşamdan gelsin, izlerken de öğrenelim. Hatta biraz daha bilinçlenelim.. Doğa temalı filmler ruha iyi gelmez mi? Bu derdimize de sizi ortak edelim mi? Alkışlar içinde (hayal gücünde sınır tanımadığımız günler) derlediğimiz en iyi doğa belgeselleri listesi huzurlarınızda:

Not: Biz izleyip önermeye değer buldukça listemize yeni doğa temalı belgeseller eklenecek..

İmparatorun Yolculuğu (La Marche de L’Empereur)- 2005: Efsanevi belgesel! Daha iyisi cıkana kadar en beğendiğimiz.. Luc Jacquet tarafından fotoğraf, kameran ve yapımcılığı yapılan belgesel penguenlerin hayat yolcuğunu anlatıyor.

Yuva (Home) 2009: 54 ülkede 217 günde çekilen belgeselde hava çekimlerinin birleşmesini izliyoruz. Tabii hava demek hava kirliliği de demek.. Arıca filmin bir özelliği de 81 ülkede aynı anda vizyona girerek dünya rekoru kırmış..

25 Litre: Farkı türden doğa belgeseli. Bu bilince bünyeniz hazır mı?Artık dişlerinizi fırçalarken suyu açık bırakabilecek misiniz?

25-Litre-belgesel
25-Litre-belgesel

Terra– 2015: Doğaya sahip çıkmak için hala şansımız var diyor bize. İnsan ile doğa arasındaki bağı hatırlatıyor..

Terra-belgesel
Terra-belgesel

Virunga (2014): Kongo Virunga Milli Parkı’nı silahlı isyancılardan savunmak isteyen küçük bir ekip karşı karşıyadır. Netflix’te var!

Yeryüzü (Planet Earth)- 2016: BBC’nin 11 bölümlük belgeselinde vahşi yaşama doğru kaliteli görüntülerle ilerliyoruz.

Hayat (Life)- 2009: BBC’nin sıradışı hayvanların hayatlarını mercek altına aldığı belgeselde tabii ki sıra dşı durumlar da izleeceksiniz..

BBC-Life-Documentary
BBC-Life-Documentary

Anadolu’nun Kayıp Şarkıları- 2008: Müzisyen Nezih Ünen’nin Anadolu’nun kayıp ezgilerini izlediği müzikli yolculuk.. Bonus olarak burada kalsın.

Mutlaka izleyin dediğiniz belgesel önerilerini aşağıda yorumlara yazarsanız, izleyip listemize alırız. Tavisyelreinizi bekliyoruz..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir