DÜNYANIN EN ÜNLÜ SAHİLLERİ


Tüm gezi planlarını bir kenara bırakıp, hayallere dalmanın tam sırası. Hele ki kışın kapıdan bakıp, kazma kürek yaktırdığı günlerin gelip de çattığı soğuk kış ayları başlarken… İçimizi ısıtacak, kanımızı kaynatacak fotoğraflarıyla dünyanın en ünlü sahillerinde hayallere dalmaya ne dersiniz? Bizden demesi, bu sahiller bir başka.. Tam anlamıyla şahsına münhasır, Dünya’da tek ve kesinlikle hayatta bir kere görülmesi gereken yerler. Ya da en azından birini görseniz bile yeter shshs. Çünkü bu seçki dünyanın dört bir tarafından toparlanmıştır 🙂 Yani ciddi bir maliyet ve zaman ister, her birini gezmek. Bir anda gaza gelmeyin diye baştan söyleyelim.

Gelelim listemize… Bu sahillerden birisinde güneşlenip, kızgın kumlardan ya da camlardan, kendinizi serin sulara bırakınca, bir daha denize girmek aynı tadı verir mi bilemedik.. Ama siz yine de gidin, görün deriz…

1- Işıltılı Sahil (The Shining Beach) – Vaadhoo, Maldivler: Vaadhoo’daki Işıltılı Sahil’in büyüsünü görmek istiyorsanız, yıldızları beklemelisiniz. Çünkü, Maldivler’in denizinde yaşayan Planktonlar, Biyoluminesans özellikleri sayesinde sahili birbirinden güzel renklere boyuyorlar. Biyoluminesans (bioluminescence) nedir derseniz; Planktonların kimyasal reaksiyonu sırasında kimyasal enerjiyi ışık enerjisine dönüştürüyorlar ve bu sayede ışık üretiyorlar. Ve ortaya ışığın yayıldığı muhteşem görüntü çıkıyor. Fosforlu mavi gibi görünen ışıltılar, gecenin karanlığında yıldızların ışıltısıyla ortaya çok romantik bir ortam yaratıyor. Tabii ki balayı için önerilir kıpss..

isiltili-sahil-maldivler
Fotoğraf: @inewsjournal

2- Pembe Kum Plajı (Pink Sands Beach) – Harbour Island, Bahamalar: Bir kumsal hayal edin ki pespembe! Pembe rüyalara dalmak deyimi bu kumsalda bulunmuş olabilir.. İstesen upuzun kumsalı böyle pembeye boyayamazsın. Halbuki arkasında yatan sebep bir o adar bilimsel: Delikli ve sert kabuklu foraminifera adındaki bir hücreli kabuklu hayvanlar, sığ kayalıklar, kayalar veya okyanusun sahile yakın mağaralarında yaşarlar. Ve Bahama’daki Harbour Adası’nda da bu canlılar mevcut. Durum böyle olunca, onlar denizde yaşayadursunlar, kabuklarının parçacıkları zamanla akıntı ile birlikte karaya gelir ve kumsalı böyle eşsiz ve Bahama Adalarının en görkemli kumsalı haline getirir. Allah’ ın işi işte 😉

pembe-kum-plaji-bahamalar
Fotoğraf: @overwow

3- Lençóis Maranhenses Ulusal Parkı (The Lençóis Maranhenses National Park), Maranhão, Brezilya: Yılın ilk altı ayı yağan yağmurlar, The Lençóis Maranhenses’ de mevsimsel gölcükler oluşturur. Rüzgar da işin işine karışında gökyüzü şeklinde, nehir yollarının arasında beyaz kumlardan oluşan bu şekiller çıkar…

lencois-maranhenses-ulusal-parki-brezilya
Fotoğraf: @amazingplacesonearth

4- Maho Sahili (Maho Beach) ya da Havaalanı Sahili (Airplane Beach)- Saint Martin, Karayipler: Porto Rico (Puerto Rico)’nun 300 km uzağındaki Maho Sahili, Saint Martin Karayip Adası’nın (Caribbean Island) Alman kısmında bulunuyor. Kesinlikle Dünya’nın en ilginç sahillerinden biri! Çünkü yaklaşık 20 metre üstünüzden yere inen devasal uçakları görme şansına sahipsiniz. Saint Martin Havaalanı (Saint Martin International Airport)’nın yanı başında! Tehlikeli de olsa, bu his gerçekten yaşamaya değer… Sadece jetler geçerken özellikle dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü hızları, meraklı izleyenleri yere serebiliyor.

maho-sahili-karayipler
Fotoğraf: @dailymail

5- Gizli Sahil ya da orijinal çevirisiyle Aşıklar Sahili (The Hidden Beach)- Playa del Amor (Lover’s Beach), Marietas Islands, Meksika: Tam anlamıyla adını yaşatan bir sahil. Neden mi? Çünkü burası yerleşimin olmadığı Marietas Adaları’ ndan bir kaç metre uzaklıkta. Yani denizin ortasında bu sahili bulmak çok zor.

asiklar-sahili-meksika
Fotoğraf: @oddcities

Bu yüzden de tam bir kaçamak yeri aslında. Adı boşuna Aşıklar Sahili değil yani shshs. Adanın içinde oyulmuş sahili bulmanın tek yolu, dalgaların sesine kulak vermek…

asiklar-sahili-meksika-2
Fotoğraf: @bornrich

6- Cam Sahili (Glass Beach), Kaliforniya, Amerika: Kim derdi ki çöplükten güzellikler doğar. Evet şaka gibi ama gerçek. Çünkü Kaliforniya’daki MacKerricher Eyaleti’nde yer alan Cam Sahili, 20. yüzyılın başlarında Belediye Çöplüğü olarak kullanılıyormuş. 1967 yılında bu çöp depolama yeri kapatılmış ve bu alan tertemiz bir hale getirilmiş. Günümüzde çöplükten eser yok ama sahil şeridi dalgaların zamanla yonttuğu küçük cam parçalarıyla kaplanmış. Bir de bu eşsiz sahil, 50.000’den fazla personeli ile popülasyon olarak Dünya’ nın en büyük askeri birliği olan Fort Bragg Amerikan Üssü’nün çok yakınında.. Biz şok!

cam-sahili-amerika
Fotoğraf: @pinterest

7- Hyams Sahili (Hyams Beach), Avustralya: Ve karşınızda Dünya’nın en beyaz kumsalı! Sydney’nin 300 km uzağındaki bu kumsal, bembeyaz bir güzellik… Eğer yolunuz Avustralya’ ya düşerse, bu kumsala gelmek için 300 km gelmeye değer. Sanki beyaz puding kıvamında…Yeme de üstünde güneşlen shshs..

hyams-sahili-avustralya
Fotoğraf: @pinterest

8- Whitehaven Kumsalı (Whitehaven Beach), Avustralya: Whitsunday Adası (Whitsunday Island)’nda 7 km boyunca uzanan Whitehaven Kumsalı, %98’i saf silisyum dioksit yani çakmak taşı toprağından oluşan saf beyaz kuma sahip. Sıcaklıkla birlikte beyaz renk kendini koruyor. Hatta şu şirketin sattığı bazi ünlü turlari bile var. Whitsundays tours

whitehaven-kumsali-avustralya
Fotoğraf: @beach-on-map

9- Akrotiri Sahili (Red Beach ya da Akrotiri Beach), Santorini, Yunanistan: Dik volkanik kızıl kayaların yamacında kıpkırmızı kumsalı ile yer alan Akrotiri Kumsalı, Akrotiri Eski Şehir merkezine 5 dakika uzaklıkta. Mevsimine göre gitmeli buraya. Çünkü kayalar maazallah kumsala düşüyormuş… Hani olur ya shshs.

akrotiri-sahili-santorini-yunanistan
Fotoğraf: @askbeach

10- Navagio Sahili (Navagio Beach), Zakynthos, Yunanistan: Yunanistan’da yer alan Zakynthos Adası (Zakynthos Island)’nda, Dünya’nın en ilginç sahillerinden biri size bekliyor. Çünkü kaçakçılık için kullanılan bir gemi, harap olmuş bir şekilde beyaz kumların üstünde öylece bırakılmış. Bu sıra dışı görüntü hem ürpertici hem de çok ilgi çekici.

navagio-sahili-zakynthos-yunanistan
Fotoğraf: @askbeach

11- Siyah Sahil (Black Beach), Vik, İzlanda: İzlanda’nın en kuzey ucunda yer alan kasabadaki Siyah Kumsal, simsiyah kumsalıyla 1991’de Islands Magazine’e göre Dünyanın en güzel 10 kumsalından birisi seçilmiş. Kumsal, siyah bazalt yani volkanik karataştan oluşuyor. Alışıldık kumsallar yerine, siyah kumlarda güneşlenmek gerçekten hayatta bir kere yaşamaya değer bir his olmalı…

siyah-sahil-izlanda
Fotoğraf: @flickr

12- Siyah Sahil (The Black Beach) – Punalu’u (Punaluu) Hawaii: Hawaii’de yer alan Büyük Ada (Big Island)’daki Siyah Sahil (Punaluʻu Beach)’in kumları gerçekten siyah! Basalt yani volkanik karataştan oluşan kumsal, akan lavların okyanusa ulaşınca patlayıp soğumasıyla meydana gelmiş. Vay be demeden edemiyoruz..

siyah-sahil-hawaii
Fotoğraf: @gogobot

13- Papakolea Sahili (Papakolea Beach, Papakōlea Beach, Green Sand Beach ya da Mahana Beach)- Ka’ü, Hawaii: Mahana Körfezinde yani, Big Island (Büyük Ada)’nın en kuzey ucunda yer alıyor. Olivin (Olivine) yani yeşil renkli, cam parıltılı, magnezyum ve demirli silika, okyanusun  basalt Hawaii lavları aşındırması sonucu yemyeşil kumsal haline getirmiş. Lavlarda yüksek oranda olivin olduğu için bu sahil yeşil rengine bürünmüş. Havaii Adalarının en özel kumsalı olmuş çıkmış.

papakolea-sahili-hawaii
Fotoğraf: @hawaiitopten

14- Kaihalulu Sahili (Kaihalulu Red Sand; Kaihalulu Beach)- Hana, Hawaii: Kaihalulu Bay’de Kızıl kayaların dibinde yer alan bu minnacık sahil, Uakea Road’dan yürüyüş mesafesinde. Ama bu mesafe yabana atılmamalı. Çünkü parkur nemli topraktan ve taşlarla bezeli patika yollardan oluşuyor. Ve baya zorlayıcı. Bu yüzden kıpkırmızı kumunu görmek için gelen turistlerin sayısı hala az… Ayrıca aklınızda bulunsun; bu sahil sessiz sedasız olunca nüdistler için de tam bir cennet. Yani balayı için düşünmeyin deriz kıpsss..

kaihalulu-sahili-hana-hawaii
Fotoğraf: @hawaiitopten

15- Koekohe Sahili (Koekohe Beach), Yeni Zelanda: Koekohe Sahili kesinlikle bir özelliği ile ünlü; birkaç tane büyük sferik yani küre şeklinde taşların yani Moeraki Boulders’ ın hemen sahilde yer alması ile. Denizde oluşan erozyon sonucu patladığı düşünülen bu taşlar, en az 56 milyon yıl öncesinden,Paleosen dönemden kalma. Dinozor yumurtasına benzeyen bu taşların etrafında yüzmek… Nasıl bir his olur bilemedik shshs..

koekohe-sahili-yeni-zelanda
Fotoğraf: @supercoolbeaches

16- Jökulsárlón, İzlanda: İzlanda’nın güneyinde yer alan buzul gölü, suya giremeyeceğiniz tek görülesi sahil desek yeridir 🙂 Özellikle kuzey ışıkları altında bu muhteşem doğa harikasını görmelisiniz. Avrupa’nın en büyük buzulu Vatnajökull’un yanında yer alıyor. Adını telaffuz edemesek de, kesinlikle buraya gitmek bir macera..

jokulsarlon-izlanda
Fotoğraf: @nonhamar.is

17- Saga Ocean Dome, Japonya: Yeter artık deniz, okyanus diyenlere harika bir alternatif: Yapay okyanus, kumsal, şelale, dalga sörfü için yapay dalgaların olduğu komplex Ocean Dome! Sadece bu da değil, yüzme havuzu, hidro masaj ve spa, ekzotik şovlar ve tropik bitkilerin yer aldığı bu yapay okyanus kompleski kesinlikle doğalını aratmayacak bir dinlenme ve eğlence mekanı!

saga-ocean-dome-japonya
Fotoğraf: @multilotto

18- Iriomote Sahili (Iriomote Beach orijinal adıyla Hoshizuna-no-hama yani Star Sand Beach), Japonya: Okinawa’da yer alan bu küçük ada, Yaeyama Adaları’nın en büyük sahili.

iriomote-sahili-japonya
Fotoğraf: @flickr

Yine enterasan bir özelliği var: yıldız şeklindeki kum tanecikleri..

iriomote-sahili-japonya-2
Fotoğraf: @jpninfo

19- Deniz kabuğu Sahili (Shell Beach), Sanibel Island, Florida: Meksika Körfezi’nde yer alan Shell Beach, Dünya’nın en ilgi çekici deniz kabuğu olan sahillerinden. Neden derseniz; bu sahilde 400′ den fazla deniz kabuğunu kumsalında barındıran bu güzide kumsalımıza güneşin ilk ışıklarıyla deniz kabuğu avcıları (Her şeyin bir avcısı var tabii shshs) gelip Neptün’ün hazinelerini arıyorlarmış. Hatta bu çılgın kişiler kafa lambalarıyla geceden de arayışlarını sürdürüyorlarmış.Ayrıca bir de kahverengi benekli junonia adındaki deniz kabuğu ise en ender rastlanan türmüş..

deniz-kabugu-sahili-florida
Fotoğraf: @pinterest

20- Benagil Mağara Kumsalı (Benagil Sea Cave Beach)- Algarve, Portekiz: Portekiz’in güneyinde yer alan Benagil Sea Cave Beach, Benagil sahilinin 150 metre doğusunda yer alıyor. Mağaraya giriş denizden olsa da, ulaşım için farklı opsiyonlar var; Benagil Sahilinden kişi başı 17€ (Fiyat sezonuna göre değişiyor) olan, 1 saatlik tekne turu ile. Benagil mağarasını ve çevresindeki diğer mağaraları görebileceğiniz bu turda, tekneden inemiyorsunuz. Bu yüzden diğer opsiyona geçiyoruz; kayak. 2 kişilik kayak 20 € tutuyor. Üçüncü opsiyon ise; yüzmek. Denizin durgun olduğu bir günde iyi yüzebiliyorsanız rahatlıkla mağaraya ulaşabilirsiniz…Ya da araba ile Algar de Benagil’ den Ponta da Piedade’e 30 dakikkalık araba yolculuğu… Sadece denizin dalgasız olduğundan emin olmanız yeterli…

benagil-magara-kumsali-portekiz
Fotoğraf: @ourplnt

21- Katedral Sahili (Cathedrals Beach ya da Beach of the Holy Waters), Galicia, İspanya: İspanya’nın kuzey batısında yer alan Katedral Sahili, oyulmuş kayaların içinde yer alan kumsalı ile listemizde yer alamaktadır.. Biraz Karayip Korsanlarını anımsatıyor. Sanki bir korsan teknesi ile süzülerek gelecek kayaların içinden..

katedral-sahili-ispanya
Fotoğraf: @pinterest

22- Nazare Sahili (Nazare Beach, orjinal adı ile Praia da Nazare ) ya da Sandy Beach, Nazaré, Portekiz: Portekiz’in en önemli kumsallarından olan Nazare Sahili  neden bu listede derseniz cevap geliyor. Yarım ay şeklindeki bu sakin sular sizi yanıltmasın. Çünkü Nazare Kumsalı’nı Dünyaca üne kavuşturan başka bir özelliği…

nazare-sahili-portekiz
Fotoğraf: @pinterest

Havaili sörfçü Garett Mc’Namara 78 feet yüksekliğindeki süper dalga ile muhteşem Dünya rekorunu burada kırdı.. Dalgalara gelllllll

nazare-sahili-portekiz-sorf
Fotoğraf: @youtube

23- Musha Cay, Bahamalar: Denizin ortasında şerit halinde uzanan kumsalı ile ünlü olduğu gibi sahibi ile de ünlü bir kumsal Musha Cay… Bilin bakalım adanın sahibi kim? David Copperfield!! Bu sihirli ada, üç tane ada ile çevrili. Sebebi ise, misafirlerin rahat etmesi ve özelini korumak… Adada sadece ve sadece en fazla 24 kişi kalabiliyor. Yani bu lüks yolculukta, David Copperfield’in adasını kiralamış oluyorsunuz.. Kim yapar ki demeyin, Oprah, John Travolta, Faith gibi ünlüler çoktan kiralamış bile, siz niye yapmayasanız ki shshs..

musha-cay-bahamalar
Fotoğraf: @vagablond

24- Scala dei Turchi, Sicilya, İtalya: Sicilya’nın güneyinde yer alan sahil adını Türkler’den almış. Türk merdivenleri (stairs of Turks) anlamına gelen plajın merdiven gibi görünen beyaz kayalıklarından, savaş sırasında Türklerin çıkartma yaptığı düşünülüyor. Öyle ya da böyle, plajın adı bize ithaf edilmiş..

25- Exuma (Pig Beach), Bahamalar: Adını aratmayacak bir sahil. Bemyabeyaz kumlardan serin sulara koşarken sizinle birlikte pembe domuzlarında da aynı şeyi yaptığını hayal eden yoktur herhalde. Kimse domuzların nereden geldiğini bilmiyor. Ama Exuma’yı “en” iyi kumsallar listesine de alan, belki de Dünya’nın hiçbir yerinde yaşayamayacağınız kardeş kardeş domuzlarla güneşlenip, yüzme tecrubesi…

26- Pembe Sahil (the Pink Beach), Sardalya, İtalya: Bir diğer pembe kumsal da İtalya’dan gelsin..

27- Dusty Rose Lake, Kanada: Tamam anladığınız gibi pembe rengi doğada çok ilgimizi çekiyor. Şimdi de pembe göl..

28- Wharariki Beach, Yeni Zelanda: Altın Koyu (Golden Bay)’nda yer alan altın gibi parlak kumsal..

Biz araştırmaya devam ettikçe, bu liste uzarrrr gider.. Dahası var mı diye düşünmeyin, buldukça eklemeler yapacağız. Yani şimdilik bu kadar kıpsss..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.