DİJON’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN 15 YER

Hardal bahane Dijon şahane…


Bir zamanlar Burgonya Dükünün ikamet ettiği ve Burgonya Bölgesinin (Burgundy) başkenti olan Dijon, 15. yüzyılda Fransa İmparatorluğunun himayesine girene kadar Dijon, kraldan bile daha fazla söz hakkına sahipmiş..

Yani bu kadar güçlü bir geçmişse sahip olan Dijon hardalından daha fazlasını vaad ediyor… Neden mi? İşte Dijon’da görülmesi gereken yerlerin listesi ve birazcık da tarihi…

Tarihinin adeta parçası olan ise şehrin bir çok yerinde görebileceğiniz baykuş figürü.. Aslında Notre Dame Katedralin’ den geliyor baykuşun hikmeti..

Ayrıca ama hardal diyenlere de; Edmont Fallot mağazası ya da Boutique Maille Dijon kesinlikle önerilir. Çeşit çeşit Dijon hardalını tadıp alabilirsiniz…

Dijon Gezilecek Yerler Listesi:

1- Rue des Forges: Dijon’un en eski ve en dikkat çekici caddelerinden. Bu caddeyi ünlü yapan özelliği ise, caddede yer alan tarihi yapılar. 1467 ile1477 yılları arasında Burgonya Dükü olan Charles the Bold’un hemşiresine ait Hôtel Morel-Sauvegrain, Klasik antresiyle Hôtel Auriot, süslü yüzü ile Maison Milsand, ünlü merdivenleriyle Hôtel Chambellan.

Dijonda’ ki diğer ünlü caddeler iseRue Verrerie, Rue Chaudronnerie ve Rue Vannerie. Ayrıca Place Francois Rude Dijon da Dijon’ un en ünlü meydanlarından

2- Düklük Sarayı ve Musa Kuyusu (Palais des ducs et des Etats de Bourgogne; Ducal Palace): Tarihi şehir merkezinin kalbi olan Place de la Liberation meydanında yer alan Düklük Sarayı, 3. yüzyılda Barbar istilasından korunmak amacıyla basit bir kale olarak inşa edilmiş. Daha sonra 1366 yılında birinci Valois Dükü Philippe le Hardi tarafından yeniden yaptırılmış. Sarayın en eski bölümü olan kulesi yani Tour Philippe le Bon (Tour de Bar) 53 metre yüksekliğinde ve 316 basamaktan oluşuyor. Kuleden manzara seyri harika.. Sarayın en ilginç bölümlerinden olan mutfağı 6 adet şöminesi.. Ziyafetleri hayal edin bi…17. yüzyılda Versay Sarayınının mimarı Jules Hardouin-Mansart, sarayı iyileştirdi ve yeni saray son görkemli haline geldi.

fransa-dijon-place-de-la-liberation

3- Dijon Güzel Sanatlar Müzesi (Musee des Beaux-Arts de Dijon; Museum of Fine Arts): Düklük Sarayı’nın doğu kısmında yer alan müze, Fransa’nın en önemli ve en eski müzeleri arasında yer alıyor. Mısır antiklerinden modern zamana çok geniş bir koleksiyona sahip.. Salle des Gardes bölümünde ise, Burgonya Dükü Philip the Bold ve John the Fearless’ın mezarları da var.

4- Notre Dame Katedrali (Eglise Notre-Dame): Düklük Sarayı’nın kuzeyinde yer alan katedral, Dijon’da Grande Dame olarak adlandırılır.. Katedralde yer alan baykuşa sol elinizi sürerseniz şansınız açılır ve dileğiniz kabul olurmuş.. 1230- 1250 yılları arasında inşa edilen katedralde, Burgonya gotik tarzı hakim. Katedralin Saat Kulesi ise 1382 yılında yapılmış. Katedraldeki 1. yüzyılda yapılmış Kara Bakire (Black Virgin) heykeli, Fransa’daki en eski ahşap heykellerden.

fransa-dijon-notre-dame-katedrali

5- Dijon Kadedrali (Cathédrale Saint-Bénigne; Dijon Cathedral): Burgonya Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden olan katedral, 2. yüzyılın sonlarında şehit olan Saint Bénigne’ye adanmış..Hacıların konaklaması için kullanılmış.. 1137 yılında çıkan yangınla harap olmuş ve 1280- 1314 yılları arasında yeniden inşa edilmiş. Eski manastırdan geriye kalan sadece Saint Bénigne’ nin mezarının da olduğu geniş mahzeni. Katedralde Roma ve Orta Çağ eserlerinin koleksiyonlarının olduğu Arkeoloji Müzesi (Musée archéologique de Dijon) de yer alıyor.

6- Magnin Müzesi (Musee Magnin): Rue de Bons Enfants’da yer alan mze, 17. yüzyıl yapılarından Hôtel Lantin binasında yer alıyor. Ünlü ressam Fragonard’un bazı eserlerinin de olduğu ve özellikle 1640 1660 yılına ait 650 Fransız resmi, tasarım ve objelerin olduğu koleksiyonlar, iki Fransız sanat koleksiyoncusu Jeanne ve Maurice Magnin’e ait.

7- Burgonya Hayatı Müzesi (Musee de la Vie Bourguignonne, Museum of Burgundian Life): Couvent des Bernardines’ de yer alan müzede, 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadarki Burgonyalı (Bourguignonne) hayatına ve yaşam tarzına ait kostüm, ev eşyaları ve birçok koleksiyon göreceksiniz.

8- Chartreuse de Champmol: Dijon’un en batı  noktasında yer alan yapı, Valois Soyundan Düklerin gömüldüğü yermiş. Şimdi ise psikolojik klinik olarak hizmet veriyor. Görkemli heykeller ve kilise kapısının da yer aldığı alan, Orta çağın öenmli eserlerinden, Claus Sluter tarafından 1404 yılında yapılan Puits de Moïse (Well of Moses) yer alıyor. Altıgen kolonunun tepesinde, melekler ve Moses, Isaiah, Daniel, Zechariah, Jeremiah ve David yani 6 peygamber yer alıyor.

9- Hôtel de Vogüé: Rue de la Chouette’de yer alan Rönesans ve klasik tarza sahip ev, Burgonya Meclisinin danışmanı Etienne Bouhier için 1614 yılında yaptırılmış.

10- Eglise Saint-Michel: Place Saint Michel’de yer alan, Düklük Sarayı’nın doğusunda yer alıyor. 1497 yılında Gotik mimari ile yapılmaya başlanan kilisenin yapımı uzun sürdüğü için, bağlantısı olmayan Rönerans mimarisi de görülüyor.

11- Arquebuse Bahçesi (Jardin de l’Arquebuse, The Jardin des Sciences de l’Arquebuse): Doğa Tarihi Müzesi (Muséum d’histoire naturelle), botanik bahçesi (Jardin Botanique; Botanical Garden) ve doğa bilimlerine ait eserlerin olduğu bahçe.
Ve diğer gezebileceğiniz az önemli (upsss) yerler,
12- Les Halles Dijon: Dijon sabit pazarı
13- Musée d’Art sacré

14- Musée de l’Electricité

15- Musée Rude

Bedava yürüyüş turu için yandaki linke bir göz atın. Tıklayıns efemmm. Ama bizim fotoğrafta olduğu gibi saçma fotoğraflar çekmeyin. İbretliktir diye paylaşıyoruz sjsjsjsjs

fransa-dijon-1

KAYNAK

  • http://www.planetware.com/
  • http://uk.france.fr/ > fotoğraflar için

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir