Scroll to Content

VERSAY Ekonomik Gezi Rehberi

Paris’in zengin ve lüks banliyösü..


Île-de-France bölgesinde yer alan, Fransa’nın başkenti Paris’e 20 km mesafede yer alan Versay (Versailles), burada yer alan şato “Château de Versailles” ile popüler olmuş bir banliyödür. Şato ve bahçesi UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

Versay şehir merkezi çok fazla turistik bir yer değildir ancak yine de yeteri kadar restoran, kafe, alışveriş mağazası, süpermarket vs bulunmaktadır. Genellikle yaşlılar ve öğrencilerin yoğunlukla yaşadığı bu kent aslında oldukça zengin bir bölgedir.

versailles2

VERSAY’ A ULAŞIM: VERSAY’ A NASIL GİDİLİR?

Tren ile: Paris’in merkezinden RER C banliyö tren hattına binerek Versailles Rive Gauche istasyonunda; Paris Montparnasse Garı’ndan trene binip Versailles Chantiers istasyonunda ya da Paris Saint Lazare istasyonundan binip Versailles Rive-Droite istasyonunda da inerek şatoya ya da şehir merkezine 5- 10 dakika içinde yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Otobüs ileRATP 171 numaralı otobüsler Pont de Sèvres metro istasyonundan Versay’ a hareket etmektedir.

VERSAY ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Versay’da turistik olarak yapılacak tek ve en önemli aktivite Versay şatosunu gezmek olduğu için, yürümenizi ya da bisiklete binmenizi öneririz.

VERSAY’ DA KONAKLAMA: VERSAY’ DA NEREDE KALINIR?

Versay konaklama açısından farklı alternatifler bulabileceğiniz bir yer. Eğer Paris’ten günübirlik Versay turu yapacaksanız burada konaklamanıza gerek kalmayacaktır. Aksi takdirde booking.com sitesinden kısa bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

VERSAY’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Şatoyu gezin: Versay şatosunu ve bahçelerini gezmek için bir gününüzü ayırmanızı öneririz. Sarayın bahçesindeki yeşil alanlarda piknik yapabilir ve ortasındaki göl üzerinde sandal sefası da sürebilirsiniz.

VERSAY’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Versay yeme içme alternatifleri açısından oldukça zengin bir yerdir.

 ya da Japon, Çin, Hint mutfaklarını tercih edebilirsiniz.

VERSAY’ DA ALIŞVERİŞ

Şehirde yer alan süpermarketlerden market alışverişinizi yapabilir, şehir merkezinde yer alan birkaç mağazayı ya da hediyelik eşya dükkanlarında gezebilirsiniz. Alışveriş için çok fazla bir alternatif olmasa da acil ihtiyaçlarınız karşılayacak kadar imkan mevcuttur.

VERSAY ŞEHİR TURU

Versay rotasında görecekleriniz; Versay şatosu (Château de Versailles & L’orangerie), Le Grand Trianon, Le Petit Trianon

versailles4

Özellikle ilkbahar veya yaz dönemlerinde Versay turu yapıyorsanız, şatonun içini gezdikten sonra birkaç saatinizi şatonun muhteşem bir peyzaj ile düzenlenmiş bahçesinde yürüyüş yapmak, piknik yapmak, dinlenmek için ayırmalısınız. Buradaki bitkiler, bahçenin peyzajı sizi de bizim olduğumuz kadar etkileyecektir. Adeta bir sanat eseri gibi işlenmiş, tek tek düzenlenmiş bu bahçe cennete gelmiş gibi hissetmenizi sağlayacaktır.

Şatonun içi müzeye dönüştürülmüş ve şehirdeki etkinliklerin düzenlendiği bir yer olarak kullanılmaktadır. Camlı avlular, şapel, opera, kralın özel odası ve diğer bölümleri gezerken her yerde karşınıza çıkacak olan altın kaplamalar sayesinde zenginlik ve lüksü hissedeceksiniz.

Her sene üç milyondan fazla turistin ziyaret ettiği Versay şatosuna ne kadar erken saatte giderseniz o kadar iyi. Zira saat 9:00’daki kapı açılışından birkaç saat sonra uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle aşırı kalabalık olan pazar ve salı günleri ile Paris’ teki müzelerin kapalı olduğu dönemlerde Versay’ ı ziyaret etmemenizi tavsiye ederiz.

versailles3

VERSAY’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Bu şehir daha önce de bahsettiğimiz gibi şato dışında oldukça durgun bir yer. Gece eğlenmek, disko ya da gece kulüplerine gitmek isteyenler için sadece yarım saatlik bir mesafe de yer alan Paris‘i tercih etmelerini öneririz.

VERSAY YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Aslında Versay yakınında gidilebilecek birçok küçük ve sevimli Fransız köyü mevcut. Eğer araba kiralama imkanınız olursa bu köyler içinde kısa bir tur yapmanızı öneririz. Giverny, Versay’a yakın gidilmesi gereken bir yer. Bunun dışında bir de Paris var tabii 🙂

VERSAY GEZİ NOTLARI

  • Versay şatosu Château de Versailles’ı, özellikle “the fountains night show”, “Orangerie Nights” ya da “Fêtes Galantes” dönemlerinde ziyaret ederseniz, birçok show ve konser izleme imkanına da sahip olursunuz. Daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

versailles1

KAYNAKLAR

 

Summary
Article Name
Versay Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Versay' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.