Como Gölü İtalya’nın kuzeyindeki Lombardiya bölgesinde yer alan Milano şehrine bağlı kasabaların ortasından geçen bir göl. Meşhur, pahalı, şık, gösterişli bir bölge burası.

Como Gölü’nü görmek sanıyoruz ki her gezgin ruhlu insanın “ölmeden önce yapılacaklar listesi”nde ilk 10’da yer alıyordur. Zira bizim de öyleydi. Sosyal medyada Como fotoğraflarını görüp de iç geçiren, gimek isteyip hala adım atmamış olanlara sesleniyoruz. Como Gölü’nü çok ucuza getireceğiniz muhteşem bir rota yaptık ve tıpkısının aynısını size de tavsiye ediyoruz. Hazırsanız başlayalım..

Como Gölü’ne nasıl gidilir?

Biz Ryan Air’in Selanik- Bergamo uçuşunun 200 TL olduğunu görür görmez kredi kartımızın 16 hanesini yazmakla bu maceramıza başlamış olduk:) Daha ortada plan falan yokken biz 2-3 ay önceden 31 Ekim- 6 Kasım aralığına biletlerimizi aldık ve bu geziyi nasıl dolu hale getirip üzerine ucuza mal edebiliriz diye kafa yormaya başladık. En sevdiğimiz iş 🙂

Hali hazırda bu seyahat tarihlerimizi kapsayan geçerli bir Schengen vizemiz olmadığı için ilk giriş yapacağımız ülke olan Yunanistan için evraklarımızı toplamaya başladık. Yunanistan vize evrakları da diğer ülkelerde olduğu gibi ancak vize merkezinden randevu almak diğer Schengen ülkelerinden daha kolay ve hızlı. Neden? Çünkü Yunanistan vizesi için başvuru yapmanız gereken Kosmos Vize bürosu sadece Yunan vizesi veriyor ama VFS gibi diğer bürolar en az 6-7 ülkenin vize merkezi olduğu için daha yoğun ve randevuları hep daha geç zamana veriyorlar. VFS’den randevu alacakların aklınızda bulunsun, en az 1,5 ay önceden randevu kovalasınlar.

Seyahatimizin başlangıcı tabii ki Yunanistan. Kendi aracımızla yola çıkıp İpsala sınır kapısından Yunan topraklarına geçtikten sonra (Aleksandrapoli) Dedeağaç ve Kavala’yı gezip bir gece Selanik’te konakladık. Ertesi gün Selanik’te görülmesi gereken yerleri gezdikten sonra Ryan Air’in websitesinde yer alan “park and fly” otopark teklifini seçerek günlük 5 euro’ya aracımızı kapalı bir otoparka bırakıp, otoparktan shuttle ile havaalanına gittik. Bundan sonra 6 gün aracımızı Ryan air’e teslim etmiş olmak garip bir duyguydu tabii. Bu arada internetten Selanik’teki otoparkları da araştırmayı ihmal etmedik. Bu araştırma sırasında insanların Ryan air ile başka ülkelere giderken araçlarını en ucuz nereye park edeceklerini sordukları sayfalarda gördüğümüz cevap İkea otoparkıydı! Düşünmedik değil. Ama dönüşte aracımızın bağlanmış olması ya da çekilmiş olması riskin göze alamadık biz. Siz daha cesur davranabilecekseniz bizi de sonuçlardan haberdar edin lütfen 😉

Neyse gelelim asıl meseleye. Como gölü’nü kapsayan mükemmel rotamızı nasıl oluşturduk?

Como Gölü’ne Türkiye’den en kolay ulaşım Milano üzerinden.

Öncelikle Milano’ya henüz gitmemiş olanlar varsa hızlıca bahsedelim. Milano’da 3 havaalanı var ve Türkiye’den bunlardan ikisine iniş yapabiliyorsunuz. Pegasus gibi daha ekonomik firmalar Bergamo’ya, THY gibi firmalar ise Malpensa Havaalanına seferler düzenliyor. Ucuç süresi hemen hemen aynı sadece Bergamo havaalanı aslında Bergamo şehrinde yani Milano şehir merkezine daha uzak.

Milano’da gezilecek yerleri ve yürüyüş rotasını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ryan air’ de ekonomik havayolu firmalarından birisi olduğu için biz Bergamo Orio al Serio Havaalanına iniş yaptık. Havalimanından şehir merkezine giden otobüsler ile Bergamo’da booking.com üzerinden kiraladığımız hostele hareket ettik. Milano’da konaklama yapmayı çok isterdik ancak tam Halloween yani cadılar bayramına denk geldiğimiz için hem oteller doluydu hem de airbnb evleri çok pahalıydı. Ayrıca İstanbul-Selanik-Bergamo arası uzun bir seyahatten sonra havaalanından yarım saatte Bergamo’ya ulaşmak çok daha iyi oldu açıkcası.

Bergamo’da gece kısa bir yürüyüş ardından sabaha bomba gibi uyanmak için erkenden yattık. Ertesi sabah ise Bergamo eski şehir merkezi ve yeni şehir merkezi olarak adlandırılan bölgeleri gezip, havaalanına geri dönerek 6 gün için kiraladığımız aracı almaya gittik. Aracı ilk gün neden kiralamadınız diye soracak olursanız şöyle söyleyelim: Hem Bergamo’da otopark derdi ile uğraşmak istemedik ve hem de uçaktan geç saatte indiğimizden dolayı 2-3 saat için ekstra bir gün araç kiralama ücreti ödemek anlamsız geldi.

Bergamo’da gezilecek yerleri ve yürüyüş rotasını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Como Gölü civarında kalınacak en ucuz köyler hangileri?

Como gölü civarında oteller gerçekten çok pahalı. booking.com ve airbnb ile hesaplı bir yer bulmak da pek mümkün değil. Peki biz ne yaptık?

Bergamo’dan sonra istikamet Asso! Asso belki asla adını bile duyamayacağınız kadar küçük ve hiç turistik olmayan bir yer. Ama bu şirin küçük köyde konaklamak hem ekonomik hem de lokasyon olarak inanılmaz efektif bir konuma sahip. Biz Asso’da iki gece kaldık. İlk gün Bergamo’dan geze geze geç saatte buraya ulaştığımızdan, ikinci gün ise Como gölü civarındagezdikten sonra Como’da konaklama için daha fazla harcamak istemediğimizden dolayı 🙂 Bu arada, airbb’den bulduğumuz bu evin gecelik ücreti ise 180 TL! İnanılmaz değil mi!

Como Gölü Turu

Öncelikle bir şeyin altını çizelim. Como Gölü ve Como (Köyü) aynı şey değil biliyorsunuz değil mi?

Como Gölü ters Y şeklinde bir göl ve gölün kıyı şeridi köyler ile dolu. Como Köyü’de bunlardan biri. Mesela o sosyal medyada çok paylaşılan manzara fotoğrafı varya orası Bellagio köyü ki kendisi bizim de favorimiz oldu.

Biz Asso’dan hareketle önce Bellagio’ ya gittik. Burada neredeyse 2-3 saat geçirdik. İnsanın kendini İtalyada olduğunu hissettirecek herşey var burada. Bellagio’ dan sonra Como Köyü’ne giden yol üzerinde Nesso’ da kısa bir mola verdik. Bu köyün merkezinde çok sevimli bir bayan tarafından işletilen bir restorant/ cafe dışında birşey yok aslında. Köy merkezine çıkan rampa yol araçla geçemeyeceğiniz kadar dar. Hatta yolun ne kadar dar olduğunu fark etmemiş bir turistin aracı sıkışmış köy halkı tarafından ittirilerek zor çıkmış araç! En mantıklısı aracı köye çıkmadan bırakıp yürüyüş yapmanız. Bu arada asıl görmeden geçemeyeceğiniz yer Como’ya devam eden yol üzerindeki küçücük bir köprü, direkt göle uzanan teraslardan birinde bir cafe ve köprünün altından göle akan minik şelale.. Kısa bir fotoğraf molası ardından Como‘ ya doğru yola devam..

Como köy ya da kasaba denemeyecek kadar büyük, modern, gelişmiş bir yer.. Oldukça lüks ve şık. Açıkcası biz Como’da çok fazla zaman geçirmek istemedik zira diğer büyük şehirlerden bir farkı yoktu bizim gözümüzde. Como’da şehir merkezine yakın bir yerde aracımızı park ettikten sonra göl kenarına kısa bir yürüyüş yapmak için geçirdiğimiz bir- iki saat sonrasında Asso’da konaklama yaptığımız eve geri döndük. Burada Lombardiya bölgesindeki diğer köy ve kasabalara kıyasla yeme içme, alışveriş en az konaklama kadar pahalı. Aklınızda bulunsun..

Como Gölü Civarında Görülmesi Gereken Diğer Köyler

Bizim Como Gölü’nü gezebileceğiniz en hesaplı ve efektif rota önerimiz bu şekilde. Daha fazla zamanınız varsa Bellagio’dan feribotlar ile gölün karşı yakasında yer alan Varenna, Menaggio gibi diğer köylere gitmenizi öneririz. Feribot seferleri oldukça sık ve ücretleri rotaya göre değişiyor.

Şimdiden keyifli seyahatler dileriz..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.