Keşan’dan Enez’e Saros Körfezinde Yer Alan En iyi 10 Sahil Kamp..

Trakya bölgesinde yer alan ve 88 yıl Osmanlı devletine başkentlik yapmış olan Edirne, kesinlikle görülmesi gereken illerimizden biri. Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Merkez, Süloğlu ve Uzunköprü olmak üzere 9 adet ilçesi olan bu şehrimiz, hem Bulgaristan hem de Yunanistan’a sınır geçişi olmasından dolayı ülkemizin batıya açılan kapısı ki zaten bildiğiniz gibi bu konumundan dolayı tarihimiz boyunca da stratejik olarak büyük bir önemi vardı.

İstanbul’a 2,5-3 saatlik mesafede yer alan Edirne, diğer büyük illerimizden de kolaylıkla ulaşılabilir konumda. Hem şehir merkezinde hem de ilçelerinde gezilecek birçok alternatif sunan Edirne’nin Saros körfezi boyunca sıralanmış birbirinden güzel kamp alanlarını ele alacağız bu yazımızda. Ancak hazır buraya kadar gelmişken vakti olan ve Edirne merkezini de gezmek isteyenler için birkaç kısa öneri verelim istedik.

Günübirlik Edirne Gezisi için Öneriler

Edirne’de gezilecek yerler:

Edirne’de gezilecek yerlerin başında Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği Selimiye Camisi dışında Eski Cami, Üç Şerefeli Cami,  Edirne Büyük Sinagogu ve Sweti George Bulgar Kilisesi de görülmeye değer yerlerden.

Mihran Hanım Konağı ve eski cumbalı evlerin yer aldığı Kaleiçi bölgesi, İstiklal caddesi’ne benzetebileceğimiz Saraçlar Caddesi, Rüstempaşa Kervansarayı, Karaağaç mahallesine giden yolda Meriç Nehri üzerinde yer alan ve 263 metre uzunluğunda 13 ayağı bulunan Mecidiye Köprüsü diğer gezilecek yerlerden.

Vakti olan ve müze gezmeyi sevenler için II. Beyazıt Külliyesi ve Sağlık Müzesi, Edirne Kent Müzesi ve Edirne Arkeoloji Müzesi’ni tavsiye edebiliriz. Ayrıca hamamseverler için önerimiz tarihi Sokullu Hamamı.

Edirne’den ne alınır?

Edirne’den hediyelik eşya almak için istikamet Alipaşa ÇarşısıBedesten Çarşısı veya Selimiye Arastası. Peynir, badem ezmesi, Kavala kurabiye’si buradan alabileceğiniz hediyeliklerden.

– Edirne’de ne yenir?

Edirne’ye gelmişken Aydın Tava Ciğer ya da Ciğerci Niyazi Usta‘da meşhur Edirne tava ciğeri yemeden Edirne turunuzu tamamlamış sayılmazsınız.

Edirne’de Kamp Yapılacak Yerler

Gelelim asıl konu başlığımıza..Edirne’de gezdik tamam peki kamp yapılacak yerler nereler?

Edirne ilçelerinde Saros körfezi boyunca sıralanmış bir çok koy ve milli park ile kamp yapacaklar için farklı alternatifler mevcut. Daha önceki yazılarımızda Saros körfezi boyunca Keşan’dan Eceabat’a kadar denize girilecek koyları ele almıştık. Buraya tıklayarak detaylı inceleyebilirsiniz.

Bu yazımızda ise Saros körfezinin başlangıcı olarak ele alacağımız Keşan’dan, Yunanistan sınırında yer alan Enez’e kadar size önereceğimiz 10 kamp yerini aşağıda sıralıyoruz.

1- Gökçetepe Tabiat Parkı

Gökçetepe Çadır Kampı olarak da geçen bu kamp alanında minibüs, otomobil için ayrı bir araç giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Dilerseniz kendi çadırınızla, dilerseniz tesisten kiralayabileceğiniz çadırlarda veya karavanınızda konaklama yapabilirsiniz. Tabii her birinin fiyatı farklılık gösteriyor. Güncel fiyat listesi için resmi web sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gökçetepe tabiat parkı içinde kamp yapacaklar için her türlü hizmet mevcut. WC, duş, elektrik, piknik masaları, restorant/cafe gibi imkanlar sayesinde oldukça konforlu bir tatil yapabilirsiniz.

2- İbrice Limanı

İbrice Limanı dalış severlere çok tanıdık gelecektir. Liman birden fazla dalış okulu ve İstanbul gibi şehirlerden düzenlenen turlar ile özellikle dalgıçların göz bebeği. Biz de ilk tüplü dalış keşfimizi burada yapmış ve hem youtube kanalımızda hem de blogda bu deneyimimizi paylaşmıştık. İbrice ile ilgili detaylı yazımıza göz atmak isteyenler bu linke tıklayabilirsiniz.

Limanda aslında özel olarak belirlenmiş bir kamp alanı yok. Burası dalgıçların boş buldukları yere çadır attıkları bir yer. Dolayısıyla İbrice’ye kamp alanı demek zor ama bize göre çadır atılası ender yerlerden biri. Özellikle hafta sonu çok kalabalık ancak tatiliniz hafta içi ve bayram dönemleri dışına denk gelirse, bir-iki gün limanda bulduğunuz boş ve gölgelik bir yere çadır atıp İbrice limandan denize girerek yüzlerce tür deniz canlısı ile birlikte yüzmenin jkeyfine varmalısınız. Yanınıza deniz gözlüğü almayı kesinlikle unutmayın.

Limanda dalış okulları dışında restorant da mevcut. Eğer kendi erzağınızı götürmediyseniz restorantta da karnınızı doyurabilirsiniz. Aklınızda bulunsun..

3- Uzunkum Plajı

Uzunkum plajı adından da anlaşılacağı üzere upuzun kumsala sahip bir plaj. Burası Temmuz aylarında düzenlenen Trakya Fest’e de ev sahipliği yapıyor. Plaja araçla giriş ücreti ödüyorsunuz. Yine tesis tarafından sağlanan çadırlarda belirli bir ücret karşılığında konaklama yapabiliyorsunuz. Şezlong, şemsiye, cafe, WC, duş, restorant gibi birçok imkan bulunan Uzunkum plajı oldukça derli toplu, düzenli ve temiz bir yer.

Bu arada plajın işletmesi tarafından tellerle çevrilmiş alan dışında denize girebiliyorsunuz ama akşam çadır atmak yasaklanmış durumda ki jandarma kontrolleri de yapıldığı söylendi.

4- İtalyan Koyu

Uzunkum plajına girmeden hemen sağdan taşlık yol boyunca devam ettiğinizde İtalyan Koyu’na ulaşıyorsunuz. Epey bozuk ve irili ufaklı taşlar ile dolu engebeli bir yol sonunda ulaşılan koyda herhangi bir tesis ya da WC- Duş vs gibi özel bir alan yok. Bu bakir koy maalesef hafta sonları veözellikle bayram dönemlerinde çok kalabalık ve pis. Çöp yığınları ve mangal kokuları mide bunaltıcı, içiçe kurulmuş çadırlar ise oldukça kalabalık ve kötü bir görüntü yaratıyor. Dolayısıyla sezon dışı dönemlerde gitmenizi öneririz. Eylül sonu ya da Nisan-Mayıs aylarında kimsenin olmadığı bir koyda çadırınızı kurup sakin bir- iki gün geçirmek isterseniz rotanızı İtalyan Koyu’na çevirebilirsiniz. Ancak tüm malzemelerinizi yanınıza almayı unutmayın çünkü alışveriş yapabileceğiniz en yakın yer yine buraya gelirken geçtiğiniz taşlı yollardan araçla yavaş yavaş neredeyse yarım saatte gidebileceğiniz bir mesafede yer alıyor.

5- Erikli Camping

Erikli Camping denize 100 metre, çarşı merkezine 20 metre mesafede yer alıyor. Özellikle aileler tarafından tercih edilen güvenilir bir yer. Kamp içerisinde dilerseniz kendi çadırlarınızda dilerseniz kamp alanından çadır kiralayarak konaklama yapabilirsiniz. Fiyat ve müsaitlik sorgulamak için buradaki linke tıklayarak kampın websitesinden iletişime geçebilirsiniz.

Bu tam teşekküllü kamp alanı yazın özellikle hafta sonu ve bayram tatillerinde çok kalabalık oluyor dolayısıyla önden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Kamp uzun dönemli çadır tatili yapanlar tarafından da tercih ediliyor ki bu çadırları kurulan ev ortamından dolayı zaten hemen tanırsınız.

Bu arada 1 günlük çadır atılmasına izin verilmiyor. Aklınızda bulunsun.

Alternatif olarak yine Erikli sahilde yer alan Yeşil Kamp‘ı da değerlendirebilirsiniz.Bu kamp alanı için gerekli bilgiyi 0542 342 82 91 no’lu telefonu arayarak Gülseren hanım’dan temin edebilirsiniz.

6- Danişment Tabiat Parkı

Danişment Orman Kampı, tabiat parkı içinde yer alıyor. Yemyeşil ağaçların gölgesinde hemen deniz kenarında yer alan bu kamp alanında wc, duş, market, cafe, restorant dahil birçok imkan mevcut. Bu orman kampı sezonluk çadırlar dışında hafta sonu ve bayramlarda kurulan çadırlar ile oldukça kalabalık hale geliyor. Kamp girişinde araç ücreti dışında kalacağınız gün sayısına göre gecelik çadır konaklama ücreti de ödemeniz gerekiyor. Temiz, düzenli ve huzurlu ortamı dışında, tertemiz denizi ve oksijeni bol yemyeşil doğası ile kesinlikle uğramanız gereken bir yer Danişment Tabiat Parkı.

7- Dama Kamp Alanı

Aynı zamanda Esentepe Kamp Alanı olarak geçen bu kamp alanı Enez’e bağlı Karaincirli sahilinde yer alıyor. İster kendi çadırınızla, isterseniz kamptan kiralayacağınız çadırlar ile konaklama yapabilirsiniz. Kampta ayrıca iki adet çift kişilik yatak bulunan aile tipi çadırlar da mevcut. Bu çadırların dışında tüp ve ocak da mevcut. Fiyatları ise oldukça makul. Kampta İstanbul’dan kalkan otobüsler ile hafta sonlarında düzenlenen etkinlikler de oluyor. Daha fazla bilgi ve iletişim için buradaki linke tıklayabilirsiniz.

8- Vakıf Sahil Kampı

Enez’e bağlı olan Vakıf köyü bembeyaz kumsalı olan bir plaja sahip. Vakıf köyü içinde konaklama yapabileceğiniz motel ve pansiyonların dışında sahilinde de çadır kurabilirsiniz. Biz denemedik ama araştırdığımız kadarıyla burada jandarma kontrolleri olmuyormuş hatta öyle ki sezon boyunca çadır kuranlar dahi varmış burada. Enez’e doğru devam ederken kesinlikle uğramanız gereken henüz bozulmamış yerlerden biri Vakıf Köyü. Köyden sahile inen yolda bir tuz gölü bir de az ilerisinde tabiat parkı var.

Alternatif kamp alanı ise: Denizatı camping

9- Enez Kamp

Vakıf’tan Enez’e devam ederken yolunuz üzerinde yer alan Sultaniçe köyü hem inanılmaz güzel bir doğaya sahip Gala gölü milli parkına çok yakın hem de tertemiz bir denize sahip sahili mevcut.

Enez ilçesinde birden fazla kamp alanı, denize sıfır motel ve pansiyonlar, dalış merkezi, Enez kalesi, Kral Kızı Bazilikası ve Çataltepe Tümülüsü gibi tarihi kalıntıların olduğu gezilecek yerler, bol miktarda büfe- restorant ve cafeler mevcut.

Denize sıfır çadır atmak istiyorsanız önerimiz Enez Camp. Biraz derme çatma ve bakımsız ancak konum itibariyle çok hoş bir yer.

Enez’de ayrıca Trakya ve İstanbul Üniversitelerinin sosyal tesisi yer alıyor. Kamu kurumu çalışanı iseniz, haftalık ya da uzun dönemli olarak değerlendirebileceğiniz tesislerin fiyatları ise oldukça makul. Websitelerinde belirtilen fiyatla haftalık ve 3 öğün yemek dahil. Sezonda çok fazla talep olacağı için rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

10- Gala Gölü Milli Parkı

Trakya’nın kuş cenneti olarak bilinen Gala gölü milli parkı inanılmaz güzel bir doğaya sahip. Meriç Deltası sulak alanı içerisinde bulunan Gala Gölü Milli Parkı, Büyük Gala Gölü, Küçük Gala Gölü, Pamuklu Göl ile Hisarlı Dağı ve etekleri olmak üzere toplam 6.087 hektar yüzölçümüne sahip.

Milli park içinde kamp yapılmasına izin verilmiyormuş ama yine de bize göre tam çadır atılacak yer burası. Eğer park içinde konaklama yapamazsanız Enez’de bulunan kamp ya da motellerden birini tercih edebilirsiniz.  

Özellikle baharda uzun doğa yürüyüşleri için hem İstanbul’a yakın ve kolay ulaşılabilir hem de dolu dolu zaman geçirilecek ender yerlerden biri burası.

Muhteşem denizi ile Saros körfezi ve birbirinden şirin Edirne ilçelerinin tadını doyasıya çıkaracağınız hesaplı bir tatil için bizim önereceğimiz alternatif konaklama adresleri bu kadar. Sizin de yorum ve önerilerinizi merakla bekliyoruz..

BONUS: Marmara Ereğlisi-  Saklı Koy Camping

Trakya’nın kuş cenneti olarak bilinen Gala gölü milli parkı inanılmaz güzel bir doğaya sahip. Meriç Deltası sulak alanı içerisinde bulunan Gala Gölü Milli Parkı, Büyük Gala Gölü, Küçük Gala Gölü, Pamuklu Göl ile Hisarlı Dağı ve etekleri olmak üzere toplam 6.087 hektar yüzölçümüne sahip.

Çadır ve karavan alanında çadır da kiralayabilirsiniz.

  • Telefon: 0534 401 95 54
  • İnternet adresi: https://sakli-koy-camping.business.site
  • Adres için tıklayın

Keyifli seyahatleriniz olsun..

6 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.