Scroll to Content

VOLENDAM Ekonomik Gezi Rehberi

Olmazsa olmaz “Amsterdam, Volendam, Marken” üçgeni


Volendam, 20.000 civarında nüfusu ile Hollanda’ nın kuzeyinde yer alan resim gibi bir şehirdir. Eski bir liman olan bu şehir bugün eski balıkçı tekneleri ve geleneksel kıyafetleriyle popüler hale gelmiş önemli ve turistik bir yerdir.

Bu sakin sessiz şehir Amsterdam‘ dan 20 km uzaklıkta yer alır ve direkt otobüsler hatta bisikletle bile ulaşılabilir.

VOLENDAM’ A ULAŞIM: VOLENDAM’ A NASIL GİDİLİR?

Araç ile: Amsterdam’ dan A10 ve N247 otobanlarını takip ederek buraya ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile: Amsterdam Merkez Otogarından Edam yönünde hareket eden 312, 314, 315 ya da 316 numaralı otobüslere binerek Waterland’ de Dorp at Broek ‘ e inmelisiniz. Ayrıca Purmerend Tramplein yönünde 110 numaralı otobüse de binebilirsiniz.

Deniz yolu ile: Mayıs ayının ortasından Ekim sonuna kadar Marken ile Volendam arasında feribot seferleri düzenlenmektedir. Seferler 30- 45 dakikada bir yapılmaktadır ve kara yoluna keyifli bir alternatif olabilir.

VOLENDAM ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Burası oldukça küçük bir şehir olduğu için yürümek ya da bisiklete binmek en pratik ve ideal şehir içi ulaşım aracı olacaktır.

VOLENDAM’ DA KONAKLAMA: VOLENDAM’ DA NEREDE KALINIR?

Bu şehir de Marken’ de olduğu gibi günübirlik bir gezi için idealdir ancak konaklama yapmak isteyenlere önerimiz şehirde yer alan birkaç oda& kahvaltı seçeneği için booking.com web sitesini incelemeleridir.

VOLENDAM’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Geleneksel kıyafetlerle fotoğraf çektirin: Buraya gelen neredeyse bütün turistlerin yaptığı gibi geleneksel kostümler içinde bir hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.

Feribotla Marken’ e gidin: Marken, kesinlikle uğradığınıza pişman olmayacağınız bir başka balıkçı kasabasıdır ve yazın keyifli bir feribot yolculuğu ile kısa ziyaretinize değecektir.

Peynir alın: Edam kasabasını ziyaret ederek, peynir yapılışını izleyebilir, peynirin tarihi hakkında bilgiler edinebilir, onlarca farklı alternatif peynirlerin tadına bakıp satın alabilirsiniz.

Zaanse Schans/Hague/Windmills yolculuğu: Volendam turunuzu yeldeğirmenlerini görmeden tamamlamalısınız.

VOLENDAM’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Tabii ki her balıkçı kasabasında olduğu gibi burada da Hollanda mahsülü deniz ürünleri yemenizi öneririz. Güzel bir havada sahilde yer alan restoranların birinin terasında oturarak keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

VOLENDAM’ DA ALIŞVERİŞ

Volendam’ dan alabileceğiniz buraya özgü en önemli şey peynirdir. Özellikle peynir üretim tesislerine yapacağınız ziyaret sırasında farklı türleri deneyerek, tercihinize göre dilediğiniz kadar satın alabilirsiniz.

VOLENDAM ŞEHİR TURU

Volendam’ da görülmesi gereken yerler oldukça sınırlıdır. Burası tarihi mekanları, müzeleri, kiliseleri, sarayları olan bir kent değildir. Daha çok sakin ve huzurlu bir yerdir.

Stolphoevekerk: Bu çiftlik evi görünümündeki kilise Volendam’ daki en eski kilisedir. Hala kullanılır ancak çoğu zaman ziyarete kapalıdır.

Volendams Müzesi: Bu tarihi müzede geleneksel kostümleri, balıkçılık ile ilgili sergilerini, eski evlerin iç mimarisi ve folklorik sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.

Visafslag: 1934′ te inşa edilen bu ahşap bina eskiden balıkçıların müşterilerine balık sattıkları yer iken şimdi şehrin başlıca abidelerindendir. 

VOLENDAM’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Gece hayatı namına burada da Marken‘ de olduğu gibi gece kulübü ya da disko tarzı bir mekan bulamazsınız. Daha çok sakin bir yemek için restoranlara gidebilir ya da bir barda manzara karşısında içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Çılgın bir gece için istikamet: Amsterdam 🙂

Her sene Eylül ayının ilk haftası, cumadan pazartesi gününe kadar dolu dolu dört gün boyunca kurulan kermese denk gelirseniz, Volendam’ da daha da keyifli vakit geçirebilir, yer, içer, bol bol eğlenirsiniz.

VOLENDAM YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Marken, Amsterdam bu civarda gezilecek önemli ve turistik yerlerdir. Çizdiğimiz bu rotayı kesinlikle tavsiye ederiz.

VOLENDAM GEZİ NOTLARI

  • Amsterdam’ a yaptığınız gezi sırasında bir gününüzü ayırarak, yarım gün Volendam, yarım gün Marken’ de olacak şekilde günübirlik bir kaçamak yapmanızı öneririz.

KAYNAKLAR

Summary
Article Name
Volendam Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Volendam' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.