Scroll to Content

MARKEN Ekonomik Gezi Rehberi

Amsterdam’ a gitmişken kesinlikle görülmesi gereken yerler


Eğer Amsterdam’ a üç- dört günlük bir gezi yapacaksınız, kesinlikle bir gününü Marken’ i gezmek için ayırmalısınız. Çoğu insan bu şehri es geçer ancak bize göre hiçbir Amsterdam gezisi Marken ve Volendam’ ı görmeden tam bir gezi sayılmaz. Amsterdam’ a çok yakın ve oldukça kolay ulaşılabir noktada yer alan bu turistik balıkçı kasabası Hollanda’ nın kuzeyinde yer alır.

Sessiz, sakin, temiz, tertemiz bir resim gibi bir kasabadır burası. Bir ada üzerine konumlanan Marken sık rastlanan seller nedeniyle çok hasar görmüş ve burada yaşayan halk kendilerini korumak için inşa ettikleri yapay bir tepenin üzerine evlerini kurmuşlar. Balıkçılığın ana geçim kaynağı olması nedeniyle nufüs da giderek artmış.

MARKEN’  E ULAŞIM: MARKEN’ E NASIL GİDİLİR?

Amsterdam ‘ dan 25 km uzaklıkta yer alan bu şehre otobüs ya da kendi aracınız ile oldukça pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Araç ile: Amsterdam’ dan A10 otobanı ve ardından önce N47′ yi takip ederek Monnickendam sonra N518′ i takip ederek Marken’ e ulaşabilirsiniz. Eğer araç kiraladıysanız GPS’ inin olmasına dikkat edin. Avrupa’ da araç kullanma konusunda deneyimlerimizi ve tavsiyelerimizi paylaştığımız blog yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Otobüs ile:Amsterdam Central istasyonundan 315 numaralı otobüslere binmelisiniz.

Deniz yolu ile: Ada üzerinde bulunan bu kasabaya Volendam‘ dan gelecek olanların özellikle yaz aylarında feribot tercih etmelerini öneririz.

MARKEN ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Marken toplamda belki yarım saatinizi geçireceğiniz bir yer. Özel aracınızla buraya ulaştıktan sonra şehrin biraz dışında kalan ancak yine de merkeze yürüyerek bile beş dakikalık uzaklıkta yer alan otoparka aracınızı park ettikten sonra yaya olarak merkeze ulaşabilirsiniz.

MARKEN’ DE KONAKLAMA: MARKEN’ DE NEREDE KALINIR?

Marken’ e Amsterdam gezimizde günübirlik bir tur yaptığımız için burada konaklamadık. Açıkcası buraya gelen turistlerin de bir gece geçirdiklerini pek düşünmüyoruz ancak eğer geç saatlerde bu kasabaya geldiniz ve gece burada kalmak istiyorsanız booking.com ‘ dan alternatiflerinizi karşılaştırıp seçebilirsiniz.

MARKEN’ DE KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Yürüyüş: Marken’ de yapılacak en ideal aktivite yürüyerek bu küçük kasabayı keşfetmek olacaktır. Sahil boyunca ve ağaç evler arasında yürürken kendinizi bir film setinde ya da bir fotoğrafın içinde hissedeceksiniz.

Marken Deniz Feneri: Paard van Marken (Horse of Marken) kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir.

Marken Museum: Marken geleneksel el sanatları ve kıyafetlerini bulacağınız bu müze, altı adet eski balıkçı evi üzerine kurulmuştur.

MARKEN’ DE NE YENİR? NE İÇİLİR?

Volendam gibi balıkçı kasabası olan Marken’ de de tabii ki deniz ürünleri yemenizi öneririz. “Spaander Restaurant”ta fish& chips yiyebilir, terasında oturarak manzarayı ve insanları izleyebilirsiniz.

MARKEN’ DE ALIŞVERİŞ

Artık klişeleşmiş geleneksel Hollanda aksesuarları, süs eşyaları, hediyelikler alabileceğiniz birkaç mağaza yürüyüş güzergahınızda yan yana sıralanmıştır. Burada satılan hediyelik eşyalar Amsterdam’ dan daha hesaplı olduğu için tercih edebilirsiniz.

MARKEN ŞEHİR TURU

Cennet gibi bir yer olan Marken’ de otoparka aracınızı bıraktıktan sonra, ya da toplu taşıma aracından indikten sonra merkeze beş dakikalık bir yürüyüş sonrasında ulaşacaksınız. Sahil boyunca yayalar için ayrılmış yürüyüş yoluna giderken kahverengi- yeşil ağaç evler arasından geçeceksiniz. Bu evlerin arasında dilediğiniz kadar zaman geçirebilir, fotoğraf çekebilirsiniz ancak sessiz olmaya ve çevreyi rahatsız etmemeye özen göstermenizi öneririz. Deniz kenarında sıralanmış mağazalar, restoranlar arasından devam ederek, limana kadar ulaşabilir deniz fenerini gördükten sonra dilerseniz herhangi bir yerde yemek molası verebilirsiniz dilerseniz de bir cafenin terasında bir şeyler içip manzarayı seyredebilirsiniz.

MARKEN EĞLENCE VE GECE HAYATI

Gece hayatı namına burada gece kulübü ya da disko tarzı bir mekan bulamazsınız. Daha çok sakin bir yemek için restoranlara gidebilir ya da bir barda manzara karşısında içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Çılgın bir gece için istikamet: Amsterdam 🙂

MARKEN YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Volendam, Amserdam bu civarda gezilecek önemli ve turistik yerlerdir. 

MARKEN GEZİ NOTLARI

  • Günübirlik bir tur için mükemmel bir yer ancak konaklama yapmanıza gerçekten gerek yok.

KAYNAKLAR

Summary
Article Name
Marken Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Marken' de gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.