PODGORİCA Ekonomik Gezi Rehberi


Karadağ’ın başkenti Podgorica, dağılan Yugoslavya devletinin 6 şehrinden bir tanesi. 1946- 1992 yılları arasında Yugoslavya’ya bağlı ülkelerde nolan Karadağ’ın en büyük şehri Podgorica. En parlak zamanlarını Kral Nikola Petroviç zamanında yaşamış. Podgoroca’nın eski ismi Titogra’ mış. Podgorica ismi ise Sırpçaymış.

Karadağ vatandaşlık ve Karadağ’da ucuz ev ve arazi ile Türkiye’nin son senelerde gündeminde olan Türkiye’den oldukça göç alan bir ülke olarak galiba daha çok biliyoruz artık Karadağ’ı. Karadağ’da şirket kurarak oturum alma fikriyle Türk turistlerin dikkati çekmiş bir ülke oldu Karadağ. Önümüzdeki yıllarda Avrupa Birliği’ne gireceği için Türklerin özellikle dikkatini çektiğini söylememize gerek yok sanırım.

Podgorica yazımızı yaklaşık 4 senedir yazmadan bekliyoruz. Neden mi? Çünkü hayatımızda gittiğimiz en sıkıcı ve ‘ee bi şey yok mu yani?’ dediğimiz şehirlerden kendisi. Bir diğeri de Kişinev! Onu da resmen 3 sene sonra yazdık. Bilgilerimiz güncel mi diye kontrol ettik ve evet Podgorica’da gezi rehberimizde değişen hiçbir şey olmamış.. Hala sıkıcı görünüyor..

Karadağ Türkiye’den vize istemiyor. Sadece yurtdışı harç pulu alıyorsunuz.

Karadağ’da hava durumu aslın da Türkiye’deki gibi. Güneyinde Akdeniz iklimi, üzerinde Karadeniz iklimi, iç kesimlerinde ise karasal iklim görülüyor diyebiliriz. Podgorica’ya gitmeden önce hava durumunu kontrol etmelisiniz.

Karadağ’ın resmi dili Karadağca ama ülkede 5 farklı dil konuşuluyor. İngilizce bilen birine de illa ki denk geliyorsunuz.

Karadağ para birimi euro. Aslında Avrupa Birliği üyesi değil. Ama Karadağ’da euro geçiyor.

PODGORİCA’ YA ULAŞIM: PODGORİCA’ YA NASIL GİDİLİR?

Uçakla: 1.5 saatlikdirekt uçuşla Türkiye’den Podgorica’ya gidiliyor. Podgorica Havaalanı’nda şehir merkezine taksi ie gidebilirsiniz. Podgorica Havalimanı şehir merkezine 9 km uzaklıkta yer alıyor. City taxi güvenilir bir şirket olduğu için tercih edilebilir. Yoksa taksicilerle pazarlık yaparak taksi ücretini düşürebilirsiniz. Podgorica Havalimanı şehir merkezi arası 15 dakika sürüyor.

Otobüsle: Budva, Kotor gibi civardaki şehirlerden Podgorica’ya otobüs var. Eğer otobüsle Podgorica’ya gelecekseniz otogarda kalkış saatinden önce olmaya çalışın. Otobüsler verilen saatte kalkmayabiliyor.

PODGORİCA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Podgorica yeterince küçük bir şehir o yüzden yürüyerek her yerini gezebilirsiniz. Ama yürümem derseniz de taksiler gayet ucuz taksi kullanabilirsiniz. Otobüsler de çok ucuz.

PODGORİCA’ DA KONAKLAMA: PODGORİCA’ DA NEREDE KALINIR?

Biz Kotor’dan günübirlik Podgorica’ya geldik. Yani burada kalmadık. Ama Podgorica’da nerede kalınır diye araştırma yaptığımızda öne çıkan yerleri tabii paylaşıyoruz. Bu arada Podgorika’da konaklama yapmaya gerek yok bizce. Gezip farklı bir şehre gitmeli.. Ama illa ki Podgorica’da kalacağım derseniz, Podgorica gezilecek yerlere yakın olmasından dolayı Kral Parkı‘nın civarını tercih edebilirsiniz.

PODGORİCA’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER?

Şehri yürüyerek gezmek ve Karadağ’ın sahil kısmındaki şehirlere gitmek. Bizim Podgorica gezi rehberi şehir merkezini gördükten sonra bitiyor. Çünkü Podgorica’da alternatif deneyim yaşatacak bir aktivite bulamadık..

PODGORİCA’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Karadağ şarabı Podgorica’da mutlaka tatmanız gereken lezzet. İlk defa yemekle değil şarapla ‘ne yenir? ne içilir’ kısmına başlıyoruz. Çünkü Podgorika’da mutlaka denemeniz gereken bir lezzet yok aslında. Türk, Sırp, İtalyan, Macar mutfaklarında etkilendikleri için Karadağ’a özgü bir yemek bulamadık. Bildiğimiz köfte, sarma, musakka, vs. göreceksiniz Podgorica menülerinde. Sadece aman dikkat ayrana yoğurt deniyor. Yemek bitince içmeye pardon yemeye kalkmayın..

NOT: Bahşiş zorunluluğu yok.

PODGORİCA’ DA ALIŞVERİŞ: PODGORİCA’ DEN NE ALINIR?

Podgorica’dan hediyelik olarak şarap alınabilir. Şehre özel farklı bir şey biz bulamadık..

PODGORİCA’ DA NEREDE ALIŞVERİŞ YAPILIR?

Podgorica’da alışveriş için şehrin en işlek caddelerini tercih edebilirsiniz: Slobode Caddesi ve Hercegovacka Caddesi. Ayrıca Podgorica Eski Şehir (Stara Varos)’de de hediyelik eşya dükkanları bulunuyor..

PODGORİCA ŞEHİR TURU

Podgorica gezilecek yerleri yeni şehir merkezi Novi Grad ve Stara Varos yani Podgorica eski şehir merkezi olmak üzere iki merkezi kapsayacak şekilde 7.5 km’lik yürüyüş yolu olarak hazırladık:

Podgorica Eski Şehir (Stara Varos): Osmanlı zamanından kalma evler yer alıyor. Ayrıca 15. yüzyıldan kalma Doganjska Camii, 18. yüzyıldan kalma Osmanağa Camii,  Osmanlı zamanından kalma Nemanjin Grad yani sur kalıntıları, Podgorica Eski Köprü ve Podgorica Saat Kulesi burada görebileceğiniz yerlerden.

  • Podgorica Saat Kulesi: 1667’de yapılan kule. II. Dünya Savaşı sırasında hasar almayan Osmanlı yapılarından. Saatin mekanizması savaştan nasibi almış, 2002’de değiştirilmiş..
  • Podgorica Eski Köprü (Old Ribnica River Bridge): Milenyum Köprüsü’nden göreceğiniz köprü, yemyeşil Sastavci Parkı‘nda bulunuyor. Parkta Kral Nikola Heykeli‘de var. Kralje Nikola Caddesi ile park ikiye ayrılıyor. Yolun diğer tarafındaki park ise Kral Parkı

Kral Parkı: Azebeycan’ın finanse ettiği parkta dinlenmek ve internete girmek için Podgorica gezi rehberine eklenebilir. Çünkü ücretsiz wifi var.

Slobode Caddesi (Ulica Slobode Podgorica) : Podgorica’nın ünlü ve işlek caddelerinden bir diğeri. Tam ortasında ortasında fıskiyenin olduğu Podgorica Cumhuriyet Meydanı (Podgorica Republic Square)’nı göreceksiniz. Slobode Caddesi’nde ‘Podgorica turizm ofisi‘ni geçtikten sonra kesişen ilk cadde trafiğe kapalı olan ve Podgorica’nın en işlek diğer caddesi Hercegovacka Caddesi

Gorica Tepesi (Gorica Hill) ve Aziz George Kilisesi: Gorica Tepesi’nde yer alan kilise, 10. yüzyıldan kalma ve Podgorica’nın en eski Ortodoks kilisesi

Milenyum Köprüsü: 13 Temmuz 2005 yılında, Karadağ’ın ulusal gününde  açılmış. 173 metre uzunluğundaki köprü Moraca Nehri üzerine inşaa edilmiş. Köprüde yaya yolu bulunuyor.

Vladimir Vısotskiy Anıtı: Milenyum Köprüsü’nün parelelindeki Moskova Köprüsü‘nün sonundaki heykel yaşadığı dönemde oldukça ünlü olan sarkıcı ve oyuncu Vısotskiy’e ait. Sovyetler Birliği zamanında halk ozanı ünvanı almış olan Vısotskiy Heykelini 2004 yılında Ruslar hediye etmiş.

Petrovic Sarayı: İçinde müze olan sarayda çeşitli sergiler düzenleniyor.

Podgorica İsa’nın Dirilişi Kilisesi (Orthodox Temple of Christ’s Resurrection): 1993-2012 yılları arasında Romanesk tarzda inşaa edilen kilisenin altın freskleri görülmeye değer.

PODGORİCA’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Podgorica gece hayatı için gidilecek yerleri 3 bölgede bulabilirsiniz:

  1. Slobode Caddesi’nin paralelindeki Njegoševa Caddesi ve Bulevar Stanka Dragojevića arasındaki blokta birçok alternatif bulunuyor
  2. Podgorica İsa’nın Dirilişi Kilisesi civarında
  3. Studentska Caddesi’nde sağlı sollu birçok kafe/pub bulunuyor.

PODGORİCA YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Karadağ’ın güzel şehirleri Budva, Kotor, Bar, Stari Bar, Tivat, Herceg Novi, Rose, Ülgün, Lovcen, İşkodra Gölü ve Skader Gölü

PODGORİCA GEZİ NOTLARI

1 günden fazlasını ayırmanıza gerek yok. Vakit kaybetmeden Karadağ’daki diğer şehirleri görün deriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.