Scroll to Content

MALMÖ Ekonomik Gezi Rehberi

İsveç’in Güney Kıyısı..


Malmö-map

Kopenhag’dan bir körü ile ayrılan Malmö İsveç’in güney kıyısında yer alan liman şehri ve ticaret merkezi. Parklar, meydanlar ve İsveç tarzı evleri ile tertemiz ve dingin bir çehreye sahip olan Malmö, İsveç’in en büyük 3. şehri. Malmö sokaklarının ne kadar temiz olduğunun işte kanıtı 🙂

Malmö 6

Malmö deniz ticaretindeki öneminden dolayı, İsveç’te en çok göçmen alan şehir Malmö. Bu sayede birçok milletten insana ev sahipliği yapıyor. Fakat şehir bir o kadar da sessiz ve sakin. Malmö sokaklarında dolaşırken, kalabalığı hissetmiyorsunuz bile.

Malmö 4

MALMÖ‘ YE ULAŞIM: MALMÖ’ YE NASIL GİDİLİR?

Malmö küçük bir şehir olsa da, tabir-i caizse dört bir koldan ulaşım mümkün..

Araç ile: Biz Malmö’ye Kopenhag’dan doğru araba ile geçtik. Kopenhag’dan yaklaşık 30 km uzaklığında… Araba daha önceki yazılarımızda da söylediğimiz gibi, ulaşım açısından çok büyük bir kolaylık sağlıyor. Kaldı ki, çoğu gezginin Malmö’yü ziyaret nedeni, Öresund Köprüsü’nden geçmek. Dünyanın en uzun 2. köprüsü olan Öresund Köprüsü’nü tren veya uçak ile şehre ulaştığınızda yeterince göremeyeceksiniz. Çünkü tren köprünün altından Malmö’ye gidiyor. Araç ile Malmö’ye gelmenin dezavantajı yani farkı fiyatı 🙂 Tek yön gidiş 40€  tutuyor.

Malmö Öresund Köprüsü 5

Tren ile: Trenler Kastrup hava alanından geçiyor. Gardan şehir merkezine Kalende Gaton Caddesi ile ulaşım sağlıyorsunuz. Kopenhag’dan yaklaşık 30 dakika süren yolculuktan sonra, Malmö’ye ulaşıyorsunuz. Malmö tren ile 2 durak ötenizde… Trenler her 20 dakikada bir kalkıyor. Tren biletini tren garından alabilirsiniz. Trenin en büyük dezavantajı, Öresund Köprüsü’nün altından yani denizin içindeki tünelden geçmesi ve köprünün sonuna doğru köprüden devam etmesi. Saat aralığı detayını vermeden, kişi başı gidiş-dönüş 20€.

Uçak ile: Kastrup hava alanı lokasyonu itibariyle, Kopenhag’a gitmek ya da Malmö’den İsveç’in diğer şehirlerine gitmek için kullanılabilecek iki şehrin neredeyse ortasında yer alan bir hava alanı. Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Aktarmalı uçuş ile Kastrup hava alanını kullanarak Malmö’ye gidebilirsiniz.

MALMÖ ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Kopenhag’dan tren ile Malmö’ye gelirseniz, yeşil renkli şehir içi otobüslerde fazladan para harcamıyorsunuz.

NOT: Danimarka para birimi olan Kroner’i İsveç Kronu (SEK)’na çevirmeniz gerekiyor. Alıştığımız Euro ya da Dolardan farklı olarak tomarla paranız olacak bir anda 🙂 Tren istasyonundaki döviz bürosundan ya da şehir merkezinden paranızı çevirebilirsiniz. Aslında çoğu dükkanda Kroner’ de geçiyor. Biz paramızı çevirmeden kullanabildik. İsveç halkı duruma alışmış. Ya da elinizde Euro varsa, onu da kullanabilirsiniz.

MALMÖ‘ DE KONAKLAMA: MALMÖ’ DE NEREDE KALINIR?

Malmö’de konaklamak için tercih edeceğiniz yerlerin aşında Norr Bölgesi geliyor. Bütçenize uygun otel opsiyonları özelikle bu bölgede mevcut. Ama biz yine de Malmö’de kalmak yerine, Kopenhag‘da kalıp, burayı günü birlik ziyaret etmenizi öneriyoruz.

MALMÖ‘ DE KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Tekne turu: Üstü açık tekneler ile Malmö’yü denizden görebilirsiniz. Tura başlamadan önce hareket ettiğiniz noktada kafetaryalar mevcut. Ya da bir marketten aldığınız yemekleri tur esnasında yiyebilirsiniz. tura başlama noktası: Norra Vallgatan Caddesi. Yani rotamız dahilinde olan deniz kenarındaki cadde. Turda İngilizce menü mevcut. Ortalama 1 saat süren deniz turu, 140 İsveç Kronu (SEK)

Bisiklet kiralama: 1 gün boyunca kiralayabileceğiniz bisiklet ile Malmö’yü gezebilirsiniz. Danimarka’da olduğu gibi Malmö şehri de bisikliklet kullanmaya elverişli. Ortamala bisiklet kiralama fiyatı 170 İsveç Kronu (SEK)

Linke tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

MALMÖ‘ DE NE YENİR? NE İÇİLİR?

Malmö’ye has bir yemek bulunmamakla birlikte, İskandinav mutfağının en temel yemeklerinden olan balık ürünlerini tadabilirsiniz.

Malmö 5 PölsemannenAtıştırmak için şehir merkezinde mutlaka karşınıza çıkacak olan kırmızı renkte Pölsemannen seyyar sosisli büfelerinden bir sosisli kapıp, Malmö’yü keşfe devam edebilirsiniz. Farklı markaların büfelerini de görebilirsiniz ama Pölsemannen bizce en iyisi! Slogan gibi oldu 🙂

MALMÖ‘ DE ALIŞVERİŞ 

Malmö, Kopenhag’a göre daha hesaplı bir şehir. Bu yüzden Danimarkalılar da alışveriş için Malmö’yü tercih ediyorlar. Malmö’de yer alan alışveriş merkezlerinin yanı sıra, Stortorget CaddesiSödergatan Caddesi ve uygun fiyata alışveriş yapabileceğiniz Möllevångstorget Meydanı alışveriş için tercih edebileceğiniz yerler arasında.

MALMÖ ŞEHİR TURU

Öresund Köprüsü (Øresund Bridge): Yaklaşık 8 km uzunluğundaki iki katlı Öresund Köprüsü, Kopenhag ile Malmö yani İsveç ile Danimarka arasında bağlantıyı sağlıyor. Körünün altı demiryolu, üstü ise karayolu ile ulaşımın için kullanılıyor. Avrupa’nın en büyük birleşik köprüsü olan Öresund Köprüsü aynı zamanda dünyanın 2. en uzun köprüsü. Köprünün açılışında Danimarka ve İsveç kraliyet ailelerinden Danimarka Prensi ve İsveç Prensesi köprünün ortasında buluşmuş…Köprü yapılmadan önce deniz yolu ile ulaşım sağlanıyormuş Danimarka’ya. İsveç’in Avrupa’ya karayolu ile bağlandığı ilk köprü. Baltık Denizi’nin üstündeki Öresund Köprüsü’nden geçerken birbiri ardına dizilen rüzgar gülleri (rüzgar türbinleri) tarlasını göreceksiniz.

Öresund Köprüsü

Malmö yüz ölçümü küçük bir şehir olduğu için, gezilecek yerler Malmö Eski Şehir Merkezinde yani Gamla Staden (Old Town) toplanmış konumda.

, Öresund Köprüsü’nden geçtikten sonra, şehrin en büyük parkında yol yorgunluğu atıp, eski şehir merkezinde şehri keşfedip ve son olarak da sadece Malmö’nün değil aynı zamanda İskandinavya’nın en önemli gökdeleni arkamızda, Öresund Köprüsü manzarası ile sonlandırıyoruz.

Malmö’de Gezilecek Yerler: Pildammsparken, Möllevångstorget Meydanı, Gustav Adolfs Torg (Gustav Adolfs Meydanı), Södergatan Caddesi, Lilla Torg Meydanı, Gamla Väster, Stortorget Caddesi, Stortorget Meydanı, St.Petri Kilisesi, Östergatan Caddesi, Norra Vallgatan Caddesi, Kungsparken, Malmöhus Kalesi (Malmö Castle), Turning Turso

Pildammsparken: Upuzun ağaçları, gölü, göldeki su fışkırtan çeşmesi, tarihi yapıları, her yıl binlerce çiçeğin ekildiği Çiçek Vadisi bölgesi ile Pildammsparken’a, Malmö’nün Versailles Bahçeleri dersek yeridir. Malmö’nün en büyük parkı olan Pildammsparken, o kadar dingin bir park ki, upuzun ağaçların çevrelediği çimenliklerde dinlenirken kendinizi dünyadan izole edilmiş gibi hissedebilirsiniz…

Möllevångstorget Meydanı: Malmö’nün modern yüzünün simgelerinden olan meydanında bir çok restoran, kafe, alışveriş mağazası ve meydanın ortasında kurulan halk pazarı ile uygun fiyata alışveriş imkanı sağladığı için, daha çok orta kesim Malmö halkının tercih ettiği bir diğer meydan.

Gustav Adolfs Torg (Gustav Adolfs Meydanı): 1950’li yıllarda yapılan düzenlemelerle bu günkü şeklini alan meydan, daha çok müzik, sergi gibi sanatsal festivallere ev sahipliği yapıyor.

Södergatan Caddesi’inden devam ediyoruz. Bu caddede bronz müzisyenlerin görüyoruz. Orkestra şefi ile diğer müzisyenler arasında fotoğraf çektirmek tam bir turistik gelenek 🙂 16. yüzyıl Danimarka Rönesansı’nın örneklerinden olan Flensburgska huset adlı eski bir depo olan bina da Södergatan Cadde’sinde yer alıyor.

Lilla Torg Meydanı (ya da Küçük Meydan): Lüks mağazalar ve restoran/ kafeleriyle sunduğu opsiyonlar nedeniyle Malmö halkının buluşma noktası konumunda olan Malmö’nün küçücük meydanı. Lilla Torg Meydanı’nın köşesinde 1720ler de inşa edilen Ekströmska huset evini, 1760lı yıllarda inşa edilen yarısı keresteden olan kasaba evi Faxeska gården, meydanın güneyinde yer alan 16. yüzyılın sonrasında inşa edilen, üst kısmı keresteden altı kırmızı renkte eski bir tüccar evi Hedmanska gården.

Gamla Väster (Gamle Vaster): Lilla Torg Meydanı’nın hemen batısında yer alan bölge, Malmö’ nün birbirinden renkli, tek katlı eski evlerinin olduğu, adeta film platosunu anımsatıyor.

Stortorget Caddesi: Yayaların kullanımına açık olan caddede, alışveriş mağazaları ve restoranlar /kafeler cadde boyunca uzuyor. Hediyelik eşya almak isterseniz, buradan alışveriş yapabilirsiniz. Malmö usulü hediyelik eşyalar, vitrinlerde dikkatinizi mutlaka çekecek, bizde olduğu gibi 🙂

Stortorget Meydanı (ya da Büyük Meydan): Malmö’nün sessiz sakin havası en popüler, en büyük ve en eski meydanı olan Stortorget Meydanı’nda da hakim. İsveç tarzı binalar ile çevrilmiş olan bu meydanda göreceğiniz başlıca 3 yapı var: Birincisi; John Tesch 1571 yılında açtığı eczanesini, 1898 yılından itibaren Alman Neo Rönesans tarzında inşa edilen, Apoteket Lejonet Binası (Pharmacy de Lion)’ne taşımış ve üstünde de yaşamış. Binada faaliyetine devam eden eczane, İsveç’in en eski eczanesi… Diğeri ise Rönesans mimarisinin özelliklerini taşıyan Malmö Belediye Binası (Rådhuset, Malmö Town Hall) ve hemen yan tarafında bulunan Residenset eyalet başkanın evi. Meydanın ortasında ise V. Karl Gustav heykeli, meydanda görecekleriniz arasında… Ayrıca Büyük Meydan’ da Ağustos ayında, Malmö Festivali (Malmöfestivalen) gerçekleştiriliyor.

St.Petri Kilisesi (Sankt Petri Kyrka, Tradesmen’s Chapel): Gotik mimari şeklinde yapılan kilise, Malmö’ nün en büyük ve en eski kilisesi. Şehrin en büyük kilisesi ise St. Johannes.

Östergatan Caddesi: Özellikle cadde üstünde bulunan eski kereste binaları ile büyük öneme sahip cadde. Östergatan Caddesi’nde göreceğiniz evler: yarısı keresteden olan 1620lerden kalma Diedenska huset, iyi restorasyonundan ötürü Europa Nostra ödülüne layık görülen, 16. yüzyıldan kalma yarısı keresteden olan sarı renki St Gertrud Block evi, 1558 yılında inşa edilen Malmö’nün korunmuş en eski yarısı keresteden olan evi Thottska huset.

Norra Vallgatan Caddesi’niden kanal boyunca devam ediyoruz.

Kungsparken: Şehir merkezinde yer alan park, Malmö’nün en eski parkı. Parkın içinde yer alan göl ve gölün etrafını saran ağaçlar ve çimenlikler ile Kungsparken kesinlikle dinlenmek için harika bir yer.

Küçük köprüler, Slottsmöllan Yel Değirmeni, bronz heykeller, Casino Cosmopol Malmö ve parkın içinde Slottsparken Park Kungsparken parkının içine dağılmış sizi bekliyor olacak…

Malmöhus Kalesi (Malmö Castle): Arka cephesi Kungsparken Park ile çevrilmiş, ada üstüne inşa edilmiş Malmöhus, küçük bir köprü ile kanal ile birleşiyor. Dış cephesi kiremitlerden oluşan Malmö’nün ayakta kalan son ve şehrin en eski yapılarından olan kale, günümüzde müze olarak kullanılsa da, zamanında hapishane olarak da hizmet vermiş. Durum böyle olunca da, müzede işkenceye dair ne alet edavat varsa görebilirsiniz 🙂 Ayrıca Malmöhus Kalesi’nde, Malmö Tarih Müzesi (Malmö Museer), Malmö Sanat Müzesi (Malmö Konstmuseum) ve akvaryum bulunuyor.

Dilerseniz Malmöhus Kalesi’nin batısındaki Teknoloji ve Sanat Müzesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz.

Turning Turso: Batı limanında yer alan 190 metre uzunluğundaki gökdelen İsveç’in en yüksek binası ve dünyanın ilk dönen yapıdaki gökdeleni. Binanın mimari olan İspanyol mimar Calatrava, Twisting Torso isimli kendi heykelinden esinlenerek binayı dizayn etmiş.

MALMÖ’ DE EĞLENCE VE GECE HAYATI

Malmö’de oldukça hareketli bir gece hayatı vardır. Ancak bütün İskandinav ülkelerinde olduğu gibi burada da yerel halk yaz ayları dışında genellikle cuma ve cumartesi daha yoğun olarak dışarı çıkarlar.  Lilla Torg ve Möllevångstorget (Möllan) şehrin iki can alıcı eğlence merkezidir.

MALMÖ YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

  • Folkets Park (People’s Park): Lunapark

MALMÖ GEZİ NOTLARI

Malmö’ye araba ile Kopenhag‘dan geçmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Summary
Article Name
Malmö Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Malmö' de gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.