Scroll to Content

KOTOR: Avrupa’nın en güzel, genç, masalsı ve özgür Balkan Şehri


Uzun zamandır yapmak istediğimiz Balkan turumuzun en güzel duraklarından bir tanesi Kotor oldu. Şehirde geçirdiğimiz 2-3 saatlik zaman, turistik olarak gayet yeterli olmasına rağmen, bu şehrin masalsı havasına doyamadık. Yol boyunca bize eşlik eden kartpostallık doğa manzarası ise 8508530257 tane fotoğraf çekmemizin tek sebebidir:) Gelin şimdi, önce biraz Karadağ ve tarihi, sonrasında ise şehir turumuza geçelim..

Kotor, Karadağ sınırları içinde eski bir Akdeniz limanı. Karadağ İtalyanca’da Montenegro; Monte Dağ, Negro ise Kara demek. Avrupa’nın en büyük fyordu olan Kotor Körfezi (Boka Korotska, Bay of Kotor) içine gizlenmiş bir şehir burası. Norveç fyordlarını henüz keşfedemedik ama fotoğraflarından gördüğümüz kadarıyla Karadağ’da Norveç’tekileri aratmayacak fyordlar var. Biz hayatımızda hiç bu kadar yüksek dağlar ve arasına sıkışmış pırıl pırıl sular görmedik desek yeridir. Venedik mimarisinin izlerini taşıyan surlarla çevrili eski şehir merkezinde, masalsı bir Ortaçağ havası hakim. Yaz- kış turist akınına uğrayan Kotor, Balkanların bize göre en güzel şehirlerinden bir tanesi. Tabii bir de şehrin, Unesco Dünya Kültür Mirasları Listesinde yer aldığını söylememize gerek yok değil mi? 🙂

Karadağ, 1992’de Yugoslavya’nın dağılmasından sonra bir müddet Sırbistan-Karadağ olarak varlığını sürdürüp, 2006 yılında yapılan referandumda %55,3 oy ile bağımsızlığını kazanmış. Karadağca ana dilleri olmasına rağmen ülkede Sırpça, Hırvatça ve Boşnakça kullanılıyor.

Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa zamanında, Venediklilere ait bir kale olan Kotor 77 gün kuşatılmış ama fetihsiz dönülmüş. Evliya Çelebi seyahatnamesinde “Kotor Kalesi, Osmanoğlu devleti içinde bir çıban gibi burçları ve bedenleriyle durur. Yazık Osmanoğlu devletine ve şerefine.” diye yazmış..

KOTOR’ A ULAŞIM: KOTOR’A NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Karadağ’da iki tane hava alanı bulunuyor. Biri başkentte yer alan Podgorica Havaalanı, diğeri de Kotor’a yakın olduğu için daha ideal bir opsiyon olan Tivat Havaalanı. Ancak İstanbul’dan THY ile sadece Podgorica Havaalanına aktarmasız seyahat edebilirsiniz. Podgorica Havaalanından ise şehir merkezine ya da Kotor’a direkt shuttle servisi yok, bu sebeple önce taksi ile yaklaşık 10 € ödeyerek şehir merkezinde yer alan otobüs garına ulaşıp, buradan da kişi başı 8€ civarında bir ücret ödeyip otobüs ile Kotor’a ulaşabilirsiniz. Bu şekilde bir seyahat en az 3 saat sürecek. Eğer 3-4 kişi seyahat ediyorsanız en mantıklısı havaalanından araç kiralamak veya taksi ile direkt Kotor’a gelmek olacaktır ki bu da yaklaşık 1,5 saat ve 45-50€ civarında tutuyor.

Alternatif olarak eğer Schengen vizeniz varsa (Hırvatistan) Dubrovnik’e uçup araç kiralayarak, taksi ya da otobüs ile Kotor’a ulaşabilirsiniz.

Deniz Yolu ile: Kotor limanı büyük cruise gemilerinin uğrak noktası. Ayrıca, İtalya’nın Bari şehrinden feribot ile Karadağ’ın Bar şehrine ulaşabilir, oradan da otobüsle Kotor’a gelebilirsiniz.

Karayolu ile: Kotor’a virajlı yollardan, kartpostal görünümüne sahip bir güzellikte olan dağ, göl ve deniz manzarası eşliğinde ulaşabilirsiniz ki biz bu yolculuğa bayıldık. Dilerseniz kendi aracınızla, dilerseniz otobüs ile güvenli ve ucuz bir şekilde seyahat edebileceğiniz bir alternatif bu. Karayolu tercih edenlere özellikle, bütçelerine uyuyorsa, araç kiralamalarını öneririz zira Karadağ’a gelmişken en az 2-3 şehrini gezmelisiniz.

Tren ile: Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dan Karadağ’a tren yolu ile direkt ulaşım sağlanabiliyor.

KOTOR ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Kotor’da gezilecek yerler yürüme mesafesinde olduğu için bu şehirde motorlu bir araca ihtiyaç duymayacaksınız. Sadece Kotor’dan diğer yakın şehirlere gidecek olanların ayaklarını yerden kesecek bir vasıtaya gereksinimleri olacak tabii 🙂 

KOTOR’DA KONAKLAMA: KOTOR’DA NEREDE KALINIR?

Aslında en güzel ve keyifli olan opsiyon Kotor eski şehir merkezinde yer alan hostellerden bir tanesinde konaklamak. Gece karanlıkta eski şehir merkezini çevreleyen surlar arasında dar sokaklarda yürüyerek kaybolmak çok hoş ve panikletici bir deneyim olacaktır.

Kendi aracı olan ya da araç kiralayanlar ise şehir merkezi dışında köyleri- kasabaları tercih etmeli. Şehrin azıcık uzağında, hem gözünüzü hem de gönlünüzü bayram ettirecek kadar mükemmel bir doğanın kucağında uyuyacağınız, sessizliğin ve huzurun tadını çıkaracağınız konaklama alternatifleri mevcut. Biraz araştırma yapmalısınız.

KOTOR’DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER?

Kotor’da kendinizi zamanın akışına bırakıp, sessiz sakin kiliseleri ziyaret edin, güzel bir yemek yiyin, deniz kenarında bir yürüyüş yapın ve kaleye tırmanın. Bir de buraya kadar gelmişken alternatif turlar altında önereceğimiz diğer yakın mesafelere doğru seyahat etmeyi ihmal etmeyin.

KOTOR’DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Öncelikle belirtelim, Kotor çok pahalı bir yer değil. Bir bira 2€, 1 kahve 1€, kocaman bir pizza 7-8€. Tabii mevcut euro kuruna göre bu rakamları TL’ye çevirmeden, herhangi bir Avrupa şehri ile karşılaştırdığınızda çok pahalı bir yer olmadığını söylüyoruz 🙂 İlla bir restoranda oturmak zorunda da değilsiniz, etrafa bir göz attığınızda en fazla dikkatinizi çeken yerler zaten pizzacılar oluyor ki bir dilim pizzaya 2€ vererek de karnınızı doyurabilme alternatifiniz var.

Biz Kantun restorantta margarita pizza yedik, bira içtik. Ayrıca, Tangja Family Restaurant uygun fiyatlı, porsiyonları büyük ve lezzetli menüsü ile ilgi çekiyor. Eski şehir merkezi alabildiğine cafe ve restoran dolu, menüye bir göz atıp dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Kotor’da oldukça avrupai bir menü ile karşılaşacaksınız zira genelde pizza, makarna, hamburger vs gibi çok da yöresel olmayan bir mutfağa sahip, turistik ve küçük bir yer burası.

Bu arada şarapseverler size sesleniyoruz: Vranac şarabı denemelisiniz.

KOTOR’DAN NE ALINIR? NEREDE ALIŞVERİŞ YAPILIR?

Eski şehir merkezinde ve civarında yer alan küçük hediyelik eşya dükkanlarından magnet, kartpostal veya ufak hediyelik eşyalar almanız mümkün. Bu bölgeye özgü kesinlikle alınması gereken spesifik bir şey olmadığından alışveriş yönünden bütçeniz çok sarsılmayacaktır 🙂

KOTOR ŞEHİR TURU

Kotor eski şehir merkezi Stari Grad olarak geçiyor. Buraya; Deniz Kapısı, Kuzey Kapısı ve Güney Kapısı olmak üzere üç tane kapıdan girebilirsiniz.

Şehrin ana girişi olan Deniz kapısı üzerinde Mareşal Tito’nun “Tude Nećemo Svoje Ne Damo” yani “Bizim olmayanı istemeyiz, bizim olanı da başkasına vermeyiz” anlamına gelen bir cümlesi mevcut.

Hemen bu kapının girişinde ücretsiz Kotor haritası alabileceğiniz bir turist bürosu ve kapıdan girer girmez karşınıza çıkacak ikonik bir sembol olan Saat Kulesi bulunuyor. Prag’daki kadar meşhur olmasa da burada durup bir fotoğraf çekmeden devam edemeyeceksiniz. Saat kulesinin sağından ya da solundan yola koyulup ara sokaklara daldığınızda, eğer kalabalık bir turist kafilesine denk gelmezseniz, inanılmaz keyif alacağınız, masal kitaplarından fırlamış gibi içinizi kıpır kıpır yapacak daracık arnavut kaldırımlı yollar ve neredeyse her bir sokakta karşınıza çıkacak önemli bir bina ile karşılaşacaksınız.

[/box]Hızlıca yarım saatte tamamlanabilecek eski şehir merkezinde, kaleye çıkış, fotoğraf molaları ve müze ya da kilise girişleri ile yarım günden fazla zamanınızı alacak bir yürüyüş rotası için buraya tıklayabilirsiniz. [/box]

Kuzey kapısına üzerinden bir köprü ile geçilen Škurda Nehri ile kalenin birleştiği köşede ise Çan Kulesi (Kampana Tower) denen burç bulunuyor. Bu kapının hemen üzerinde yer alan sütunlu bina Dük Sarayı ve hemen yanındaki köşede Napoleon Tiyatrosu, tiyatronun yanında ise eskiden Cephanelik olarak kullanılan bina yer alıyor.

Eski şehir merkezinde çok sayıda kilise mevcut. 1166 yılında yapılmış St. Tryphon Katedrali bunlardan en önemlisi.

St. Tryphon Katedrali

Ayrıca Sveti Nikola KilisesiSt. Luke KilisesiSt. Mary Kilisesi,  St. Paul Kilisesi,  St. Anne Kilisesi, St. Mihailo Kilisesi ve  St. Francis Manastırı da göreceğiniz diğer dini mekanlar.

Sveti Nikola Kilisesi

Dük Sarayı dışında Kültürel Varlıkları Koruma Enstitüsü olarak kullanılan Drago Sarayı, Deniz Müzesi (Maritime Museum) olarak kullanılan Grgurina Sarayı, GrubonjaPimaBizanti Sarayları, Buča Sarayı ve Beskuča, Lombardič ile Vrakjen Sarayları yer alıyor.

Kotor Kalesi: Kaleye çıkmak paralı ancak güvenlik görevlisinin olmadığı saatlerde yani sabah 7’de veya akşam 7’den sonra herhangi bir ücret ödemeden kaçak geçiş yapabilirsiniz. 1350 basamak çıkarak ulaştığınız zirvede ise mükemmel bir manzara ile karşılaşacaksınız. Yolun yarısında göreceğiniz kilise ise ‘Church of Our Lady of Remedy‘.

KOTOR’DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Özellikle yazın oldukça hareketli bir gece hayatı olan Kotor eski şehir merkezi pub ya da barlar ile dolu. Bokun pub, Letrika, Havana gibi en popüler barlar başta olmak üzere bir pub crawl yapmanızı öneririz. 

KOTOR YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Perast kesinlikle görülmeye değer bir kasaba. Arnavut kaldırımlı sokakları ve Adriyatik boyunca uzanan ortaçağ mimarisi ile nefes kesici bir film stüdyosu kıvamında bir yer burası.

Kotor’da görülmesi gereken iki mükemmel adayı kaçırmamalısınız: The Island Gospa od Skrpjela ve Island Sveti Djordje (St. George)

Deniz tatili yapmayı kafanıza koyduysanız Budva‘ya kesinlikle gitmelisiniz.

KOTOR GEZİ NOTLARI

  • Birçok café ve restoranda ücretsiz internet erişimi mevcut.
  • AB üyesi olmamasına rağmen Euro kullanılıyor.
  • Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.
  • Özellikle yazın seyahat edecek olanlar aşırı kalabalığa maruz kalmamak için sabah erken saatleri ya da akşam üzerini tercih etmelisiniz.
  • Kotor sokak kedileri ile ünlü bir yer. Bizim alışkın olduğumuz türden bir manzara ancak yabancı turistlerin ilgisini fazlaca çekiyor, şaşırmayın. Şehirde bir de Kedi Müzesi var 🙂
  • Mayıs- Ekim arası yaz turizmi için, kışın de kayak için tercih edilecek dört mevsimlik dört dörtlük bir ülke Montenegro.
  • Kilise ve müze girişleri ücretli. fiyatlar ise en az 2-3€ civarında.

Summary
Article Name
Kotor Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Kotor' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.