Scroll to Content

STRUGA Ekonomik Gezi Rehberi


Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Üstürka olarak adı geçen Struga, Makedonya’nın Antalyası desek yeridir. Ohrid Gölünü Ohrid yazımızda söylediğimiz gibi bizdeki hissiyatı deniz! Hatta berrak suyuyla mavi bayraklı deniz.. Struga da bi nevi denize nazır bir tatil beldesi..
Şehri ikiye ayıran Kara Drim Nehri’nin Adriyatik Deniz ile buluşmasından önce iki suni göl yani Globochitsa ve Shpilye gölleri ile daha da güzel görünen bu küçük şehir tam anlamıyla suya doymuş.. Bir de şiire… Şairler şehri olarak da anılan Struga da her sene Ağustos ayında düzenlenen şiir festivaliyle şiirin edebi ve ebedi ruhu hala yaşatılıyor..
Struga’nın göle nazır evleri, otelleri ve boylu boyunca uzanan sahili sadece Makedonları değil, Dünyanın dört bir tarafından gelen turistleri cezbediyor. Özellikle yaz aylarında şehir oldukça dinamik.. Kış aylarında hareketli olmasını ise şehirde bulunan Struga Üniversitei’ne (International University of Struga) borçlu.. Yani Struga’da yaz kış canlılık var..
Makedonya’nın bir şehri olan Struga vize istemiyor..

STRUGA’ YA ULAŞIM: STRUGA’ YA NASIL GİDİLİR?

Otobüs ile:  Mosha Pijade Caddesinde yer alan otobüs terminali Struga şehir merkezine yaklaşık 1.5 km uzaklıkta, yani 15 dakikalık yürüme mesafesinde. Sadece Makedon şehirlerinden değil, Tiran, Viyana, Split, Düseldorf, Lübliyana (Ljubljana) gibi Avrupa ülkelerinden de Struga’ya otobüs ile gelebilirsiniz.

Araç ile: Makedonya’da araç kullanmak tam anlamıyla harika. Dağların arasından süzülerek aracınızla ilerlerken zaman nasıl geçiyor anlamıyorsunuz bile. Genellikle Struga Ohrid ile birlikte gezilen bir şehir olduğu için, özellikle Ohrid turunuza dahil etmenizi tavsiye ederiz. Struga Ohrid arası 15 km. Yaklaşık 30 dakika..

Struga’ya tren bulunmuyor.. Ayrıca direkt uçak ile gelmek isterseniz Üsküp Havalimanı’nını tercih etmelisiniz. Çünkü Struga’da havalimanı yok..

STRUGA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Struga çok küçük bir şehir olduğu için yürüyerek çok kolay bir şekilde bir yerden diğerine gidebilirsiniz.

STRUGA’ DA KONAKLAMA: STRUGA’ DA NEREDE KALINIR?

Ohrid’de gezilip Struga’da kalınması birçok gezginin tercih ettiği bir yol. Durum böyle olunca Struga’da otel alternatifleri de bir o kadar fazla.. Biz Hotel Drim‘de kaldık. Gölün kenarında yer alan 4 yıldızlı otel, şimdiye kadar kaldığımız en iyi otellerden biriydi. Fiyatı sezonuna göre değişiyor ama ortalama geceliği 280 TL. Göle yaklaştıkça fiyatlar artıyor haliyle. yine sezonuna göre geceliği 90 TL’ye Ambient Apatments gibi gayet temiz butik otelleri de tercih edebilirsiniz.

STRUGA’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER?

  • Struga Şiir Gecesi:  Dünyanın en büyük şiir organizasyonu her Ağustos ayının sonunda düzenleniyor. Farkı ülkelerden gelen şairlerin şiir dinletileri, şiir dinletisinin deneysel tarza sunumları, yuvarlak masa muhabbetleri ve çeşitli atölyeler düzenleniyor. Kapanış ödül gecesi ise Şiir Köprüsünde gerçekleşiyor. Bu organizasyona Pablo Neruda, Eugenio Montale ve Fazıl Hüsnü Dağlarca birçok şair katılmış..
  • Struga Festivali: 20-24 Temmuz 2019’da gerçekleşecek olan festival 1966 yılından beri her sene düzenleniyor. Geneleksel halk oyunları, konserler ve çeşitli ekinlikler düzenleniyor.
  • Struga’dan Ohrid gölünün serin sularına dalmak.. Denemeden bilemezsiniz.. Bizim gibi deniz aşığıysanız bir de Ohrid’den kendinizi sulara bırakın deriz.. Git git boy verdiğiniz suyun nasıl bu kadar temiz olabileceğine insan inanamıyor.. Peki nereden diye düşünmeyin bile. Çünkü Stuga’da plajlar birbiri ardına dizilmiş. Kadınlar Plajı, Erkekler Plajı, Versus Beach, Aquarius Beach hangisini isterseniz.. Şezlong, bar gibi beach club havasındaki plajlarda tüm günü geçirebilirsiniz..

 

STRUGA’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Geleneksel Makedon yemekleri için Sveti Nikola (Adres: Goce Delcev 88, Struga 6330), pizza denince Struga’da ilk akla gelen Pizza Angela (Adres: Dimitar Vlahov No. 2, Struga 6330), deniz mahsülleri için Aquarius (Adres: Vlado Malevski, 6330 Ustrugha, Struga) Struga’da yemek için en meşhur yerler…

STRUGA’ DA ALIŞVERİŞ: STRUGA’ DEN NE ALINIR?

Küçük bir belde olan Strugada alışveriş için şehir merkezindeki eski çarşı yani Marshal Tito Caddesi gideceğiniz yegane yer durumda.. Struga’dan hediyelik eşya olarak Balkanlara özgü folklorik kostümler alınabilir..

STRUGA’ DA NEREDE ALIŞVERİŞ YAPILIR?

Eski Çarşı (Marshal Tito Caddesi) alışverişinizi tamamlayacağınız yer. Ne ararsanız burada!

STRUGA ŞEHİR TURU

Struga şehir turu aslında buraya gelen birçok turistin es geçeceği bir şey oluyor. Çünkü Struga’yı İstanbul Ağva gibi düşünürseniz gündüz denize girmek, akşam rakı balık Ağva’da tarihi yerleri gezmekten daha çok tercih ediliyorsa aynen burası için de öyle.. Kaldı ki Ağva’da bile daha çok tarihi yer var. Kızmaca gücenmece yok.. Biz yine de Struga gezilecek yerlerin listesi sizler için yaptık. Ama biz de Ohrid Gölü kenarında suya dalmak ve akşam tavernayı tercih ettik şimdiden söyleyelim..

Şiir Parkı (Poetry Park): Struga şehir parkı lokallern gelip nefes aldıkları park. Konumu itibariyle de Struga turuna başlamak için ideal..
St. Nikolas Kilisesi (St. Nicholas Church ya da Church of St Nikola Drimeni): Şiir Köprüsü’ne yakın konumdaki bir başka minyatür kilise. bu kiliseye dair bir bilgiye erişemedik.
St. Dimitrija KilisesiGörebileceğiniz en minyatür kiliselerden Aziz Dimitri’ye adanmış. Struga merkezinin biraz batısında yer alıyor
Eski Çarşı: Yani Marshal Tito Caddesi şehrin en işlek yerlerinden. Alışveriş yerleri, kafe restoran ne ararsanız bu caddede var..
St. George Kilisesi:  Prespa Lake bölgesinde yer alan kilise Aziz George’a adanmış. Tarihi hakkında bir bilgiye erişemedik..
Dr. Nikola Nezlobinski Müzesi (Dr. Nikola Nezlobinski Museum): 1924’te sıtma hastalığı ile mücadeleye yardım etmek için Struga’ya gelen Rus doktor, zamanla yöresel bitki örtüsü ve hayvanlar ile ilgili çok büyük bir koleksiyon yapmış. 09:00-19:00. Pazartesileri kapalı. Hafta sonu ise 09:00-18:00 arası açık
St. Petka Kilisesi (Sveti Petka):  Boro Hadzhieski  Caddesi’nde yer alan Ortodoks kilisesi Aziz Petka’ya adanmış bir kilise. Yine tarihi hakkında bilgi maalesef bulamadık..
Mustafa Çelebi Camii: Struga şehir merkezine yakın konumdaki caminin çevresinde eski hamam ve mezarlık kalıntıları da var. Kara Drim Nehri’nin doğu yakasında yer alıyor.
Halveti Hayati Tekkesi (ya da Halveti Hayati  Hasan Baba Tekkesi): Osmanlı mimarisine sahip tekkenin yapımına , 18. yüzyılın başlarında Hasan Baba tarafından inşası başlandığı için bu adı almış..
Şiir Köprüsü (Poetry Bridge): Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesine göre, Dirim Nehri’nin Ohrid Gölü’ne döküldüğü yerde ahşap köprünün o zamanlarda ana yol olduğundan ve köprünün altınında da balık yuvası olmasından bahsediyor. O ahşap köprünün yerine sembolik bir köprü yaptırılmış.
Miladinov Kardeşlerin Evi (Miladinov Brothers House) Eski Çarşı yani Marshal Tito Caddesi’nin bir üst paralelinde yer alan caddede yer alan, ünlü Makedon şairler Dimitar ve Konstantin Miladinov kardeşlerin tarihi evi günümüzde müze olarak kullanılıyor. Evi ziyaret ettikten sonra şehir merkezinde gezmeye devam edebilirsiniz.

STRUGA’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Balkanlara özgü gece hayatı taverna. Hem geleneksel yemeklerden, mezelerden tadabilir hem de müzik eşliğinde folklor gösterisi izleyebilirsiniz.

STRUGA YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Ohrid ve Sveti Naum haricinde Struga yakınında gezilecek yerler:
  • Saint Erasmus: Yani Sveti Erazmo, Bizans tarzında inşa edilmiş eski bir Hristiyan bazilikası ve 6. -12. yüzyıllardan kalma 124 mezarın olduğu bir mezarlık
  • Kalista Manastırı (The monastery of Kalishta): Kalista köyünün güneyinde yer alan manastır kompleksinin 14. yüzyıllarda yapıldığı düşünülüyor. Kompleksin içinde yer alan yeni yapım ise renovasyonu ise 1977 yılında yapılmış. Siyahlar giymiş Hz. Meryem’in, yine siyahlar içindeki Hz. İsa’yı tuttuğu Kutsal Meryem ikonu burada yer alıyor. Eskiden kalma bölümü mağara kilisesi kayanın içinde yer alıyor.
  • Vevcani Festivali: Dünyanın en ünlü festivallerinden Vevcani Festivalinin 1400 yıldır yapıldığı düşünülüyor. Struga’ya 14 km uzaklıkta Vevcani köyünde (Vevchani village) yapılan festival Saint Basil the Great’e adanmış. Eski Pagan ritüelleri ve inancına göre düzenlenen festival, eski takvime göre hazırlanıyor ve her sene 13-14 Ocak ayında kutlanıyor. Yani Makedon Ortodoks yeni yılında.. Vevcani kasabası da bu festivalden dolayı 1993 yılında Dünya federasyonu Karnaval şehirleri listesine girmiş..

STRUGA GEZİ NOTLARI

Ohrid’de gezin, Struga’da denize girin.. Hem konaklama fiyatları daha ucuz hem de daha sakin bir şehir..

Summary
Article Name
Struga Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Struga' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.