Scroll to Content

HANNOVER EKONOMİK GEZİ REHBERİ

Krallara layık şehir…


Hannover, Almanya’da Hamburg, Berlin, Bremen‘in 4. ayağı. Yani Almanya’nın kuzeyindeki bu üç şehir ile dörtgen oluşturuyor.

Tam bir fuar şehri olan Hannover, sadece Avrupa’da değil, Dünya çapında bir üne sahip.. Expo 2000’e ev sahipliği yapmş Hannover, Dünya’nın en büyük fuar alanına sahip. Aynı zamanda Almanya Aşağı Saksonya Eyaletini (Niedersachesen)’nin başkenti olan Hannover, bölgenin ekonomi açısından en önemli yeri. Dolayısıyla birçok üretici firmanın fabrikası ya da merkez binaları var.  Araştırmalarımıza göre genel merkezi olan bazı firmalar; Continental, Johnson Controls, Bahlsen, BREE, KIND Hörgeräte, Rossmann, Volkswagen Komatsu-Hanomag, MTU Maintenance, , Sennheiser electronic, Solvay Deutschland…

Hannover’in tarihine baktığınızda kraliyet ile yönetildiğini göreceksiniz. Ayrıca İngiliz Kraliyet soyu ile de doğrudan bağlantısı var. Çünkü bir zamanlar bir İngiliz soyu tarafından yönetilmiş. Ve sonrasında da İngiliz Kraliyet Ailesi ve Hannover Kraliyet Ailesi arasında evlilikler olmuş ve bu bağ pekiştirilmiş…

Leine Nehri’ni de içine alarak uzanan sokakları, doğa ile iç içe olan alanları, sanayi ve ekonomi ile güçlendirilmiş yapısı ile 4 saatte tamamlayacağımız krallara layık şehir Hannover’i gezmeye başlayalım..

Hannover gezisi sonunda sizin için hazırladığımız bonusu sakın atlamayın. 4 saatten daha fazla zamanınız varsa, sürpriz gezi köşemizi mutlaka gezin…

HANNOVER ‘ E ULAŞIM: HANNOVER ‘ E NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: İstanbul’dan THY’nın direkt uçuşları var.

Tren ile: Hannover’e tren ile ulaşım 3 farklı tren garından sağlanıyor: Hannover Hauptbahnhof, Hannover Anderten-Misburg ve Hannover Messe/Laatzen. Bunlardan Hannover Hauptbahnhof, Hannover merkez tren garı ve direkt şehir merkezde yer aldığı için, bu garı tercih etmenizi öneriyoruz… Biz de Hannover’e gittiğimizde bu garı seçtik. Ve direkt Hannoverin kalbindeydik.. Tren biletinizi Alman Raylı Sistemi olan DeutscheBahn‘ın resmi sitesinden online almak için tıklayın

Araç ile: Almanya otobanları bir başka rahat. Hız sınırının olmadığı otobanda, Almanya’da bir şehirden diğerine gitmek hem hızlı hem de otobanları geniş olduğu için çok kolay… Biz tren ile geldiğimiz Hannover’den Hamburg‘a araç ile devam ettik ve eğer imkanınız var ise size de kesinlikle bu şekilde bir güzergah izlemenizi tavsiye ediyoruz..
Otobüs ile: Neredeyse her Avrupa yazımızda belirttiğimiz gibi, Avrupa’da otobüs ile ulaşım çok konforlu..
HANNOVER ŞEHİR İÇİ ULAŞIM
Otobüs, tren ve tramoya ile ulaşımın sağlandığı Hannover’de aldığınız bileti bütün ulaşım ağlarında kullanabilirsiniz. 1. bölgede tek yöne bilet fiyatı 2,60 €. Hannover güzergah bilgisi için tıklayın

HANNOVER ’ DE KONAKLAMA: HANNOVER ‘ DE NEREDE KALINIR?

Hannover Hauptbahnhof yani Hannover merkez tren garının arka tarafında birden fazla hostel, otel seçenekleri var. Aslında tren ile gidip, tren garına yakın otelinizde eşyalarınızı bırakıp, Hannover turuna başlamak için neden tren ile Hannover’e gitmeliyim sorusunun da cevabı oluyor.

HANNOVER ’ DE KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

  • Fuar turu: Hannover’in fuar şehri olduğundan bahsetmiştik. Hannover’e kadar gelmişken fuaragitmeden olmaz dedik. İşte bazıları; Cebit Bilişim Fuarı, Hannover Sanayi Fuarı,  Domotex Halı Fuarı
  • Festivaller: Hannover’de festivale doyulmuyor. Bunlardan bazıları; Maschsee Gölü yaz festivali: Maschseefest, Müzik festivali: Fete de la Music Hannover, Hannover Açıkhava festivali: Klimafest Hannover
  • Yolcu gemisi: Hannover Arması (Wappen von Hannover) ile nehirde tur yapabilirsiniz.

HANNOVER ’ DE NE YENİR? NE İÇİLİR?

Alman yemekleri denince akla gelen domuz eti çeşitleri, grill ve bira, Hannover için de geçerli. Hannover’e özgü bir yemek bulunmuyor..

HANNOVER ‘ DE ALIŞVERİŞ

Hannover’de alışveriş yapmak Ernest August Galerie Alışveriş merkezi ve Kröpcke’nin arka caddesi olan Osterstraße‘de alışveriş yapmak için birden fazla yer bulabilirsiniz.

HANNOVER ŞEHİR TURU

Hannover tren garından sonra (Tren ile Hannover’e gelmeseniz de yine de bu noktadan başlamalısınız Hannover turuna), Bahnhofstraße yani Bahnhof Caddesi’nden ilerleyerek devam ediyoruz.

Ernest Augustus Heykeli (Ernst-August-Denkmal, Monument to Ernest Augustus): Hannover Garı’nın çıkışındaki Hannover kralının atı, Hannover’in buluşma noktası

Kröpcke (Hannover Eski Şehir Meydanı, Hannover Old Town Hall): Hannover’in merkezi.  Georgstraße, Karmarschstraße, Bahnhofstraße ve Rathenaustraße caddelerinin kesişiminde yer alıyor. Marktkirche kilisesi de burada.

Kırmızı hattı takip ederek Hannover tarihi yerlerini görmeye başlıyoruz…

Hannover Eski Belediye Binası (ATRIUM Altes Rathaus, The Old Town Hall): En az 100 senelik bir geçmişi olan kırmızı bina. Adı eski belediye binası çünkü Hannover’de iki tane belediye binası var. Yenisine Hannover gezi rotamızda gideceğiz.

hannover-eski-belediye-binasi
Hannover Eski Belediye Binası

Aegidienkirche: Şehrin en eski kiliselerinden

Yeni Belediye Binası (New Town Hall, Rathaus): Eskisinden daha güzel, 1901 yılında yapılmış belediye binasını kulesine asansör ile çıkılıyor.

hannover-yeni-belediye-binasi

Aşağı Saksonya Devlet Müzesi (Lower Saxony State Museum, Niedersachsisches Landesmuseum): Yeni Belediye Binasının yan tarafında yer alan Maschpark, aynı zamanda Aşağı Saksonya Devlet Müzesi’ nin de manzarası…

Sprengel Müzesi Hannover (Sprengel Museum Hannover): Almanya’nın en önemli modern sanat müzelerinden olan Sprengel Müzesi, Kurt-Schwitters Meydanı (Kurt-Schwitters-Platz) ile Almanya’nın en güzel göletlerinden birinden ayrılıyor…

Maschsee Göleti: Gölet değil sanki deniz.. 78 hektarlık alanda olan suni gölet, Aşağı Saksonya Bölgesi’nin en büyük göleti.. Özellikle yaz aylarında piknik yapan, bisiklete binen, yürüyüş yapan Hannoverlileri sadece oturup seyretmesi bile güzel.. Göletin diğer ucunda da, tamam tam olarak ucunda değil biraz daha ötesinde Uçak Müzesi olan Luftfahrtmuseum Laatzen (Luftfahrt-Museum Laatzen-Hannover) yer alıyor.

Hannover rotamızı ters istikamete tekrar Hannover şehir merkezine doğru çeviriyoruz ve Leine Nehri‘nin kıyısına gidiyoruz…

Nana Heykelleri (Nanas): Leine Nehri kenarındaki Charlotte, Sophie ve Caroline adı verilen Nana heykelleri, 1960’lardaki kadın haraketlerini temsil ediyor.

hannover-nanas

Nehrin karşı tarafına geçiyoruz..

Leibnizhaus: Bir zamanlar matematikçi Gottfried Wilhelm Leibniz’in evi olan Rönesans mimarisi ile inşa edilmiş bina. Hemen yan tarafında ise Hannover’in 750 yıllık tarihinin sergilendiği Hannover Tarih Müzesi (Historisches Museum Hannover)

Rotamıza devam ederken karşımıza altın kanatlar anlamına gelen Goldener Winkel Meydanı’ nda yer alan kırmızı kiremetler ile örülü Kreuzkirche kilisesi çıkacak.

Hannover Gezi rehberimize bir üniversite ile devam ediyoruz. Sadece üniversite demek yanlış olur tabii..

Hannover Üniversitesi (Leibniz Universität Hannover): Eski kraliyet sarayı şimdinin Hannover Üniversitesi. Bu görkemli binanın üniversitenizin bir parçası olduğunu bilmek bile güzel olurdu bizce..

Biraz daha öteye gidiyoruz, kraliyet bahçelerine…

Herrenhausen Kraliyet Bahçeleri (Royal gardens of Herrenhausen, Herrenhäuser Gärten): İngiliz Bahçenin örnek alarak yapıldığı bahçeler, aslında İngiliz Kraliyet ailesi ile Hannover Kraliyet ailesinin yakın bağlarının da bir göstergesi.. Bu bahçeler çok görkemli ve kesinlikle Hannover şehir merkezinden biraz uzaklaşıp gezmeye değer.. Herrenhausen Kraliyet bahçelerinin bir ucunda bir üç yapraklı özel bitkilerin bahçesi Berggarten yer alıyor.

Herrenhausen Kraliyet Bahceleri
Herrenhausen Kraliyet Bahceleri

Bu sefer Hannover gezisine doğa ile devam ediyoruz. Ters yöne tekrar…

Eilenriede Ormanı (Eilenriede – Park): Hannover sanki şehir değil, yeşillikler diyarı.. İşte karşınızda bu sefer deşehir ormanı. 640 hektarlık bir alana sahip orman, Avrupa’daki en büyük şehir ormanı. Hatta Londra‘ daki Hyde Park ve Paris‘teki Bois de Bologne’dan bile daha büyük.

Hannover Hayvanat Bahçesi (Erlebnis Zoo): Avrupa’nın en iyi bayvanat bahçelerinden biri olan Erlebnis, 1865 yılında kurulmuş.

Aslında Hannover Tren Garı’na yakın bir konuma geldik. Ve turumuzu burada sonlandırıyoruz. Amaaa eğer yarım günden daha fazla zamanınız var ise, mutlaka ama mutlaka size bonus olacak önerimize gitmelisiniz.

Steinhuder Meer: Almanya’nın en büyük göllerinden Steinhuder, Hannover’in 35 km uzağında yer alıyor. 830, 835, RFB 831 numaralı otobüsler ile 35 dakikada, Hannover Tren Garı (Hannover Hbf)’ından tren ile 20 dakikada Steinhuder Meer’e gidebilirsiniz.

HANNOVER ’ DE EĞLENCE VE GECE HAYATI

Canlı mizik, DJ setleri ile Hannover’in kült mekanı Café Glocksee, iki ayda bir canlı müzik yapan, striptiz partilerinin olduğu rahatlatıcı mekan Ever Klub, Honnover’in ilk içeride müzik yapılan mekanı Heartbreak Hotel parti bölgesinde yer alıyor.  lüks dans mekanı LUX,  yeni nesil müzisyenler için konser alanı Musikzentrum. Ayrıca Almanya’nın nimeti barlardan Hannover’de de bir sürü var. Mesela birçok ödül sahibi, 300’den fazla malt bulabileceğiniz Oscar’s Bar, bir Prinz dergisinin yılın en iyi barı olarak seçtiği Bronco’s bunlardan sadece bizim seçtiklerimiz…

HANNOVER YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

  • Hameln: Hannover’in 50 km uzağındaki bu küçül Orta çağ köyü, fareli köyün kavalcısı masalının geçtiği köy. Dokusunu bozmadan evleri, sokakları ve bahçeleriyle masalsı bir köy. Üstünüze geçirin o kabarık elbiseleri, Hameln’in sokaklarında dolaşın, kimse yadırgamaz. O kadar yani. Ama siz yine de yapmayın..
  • Wilheilmstein Adası turu
  • Marienburg: Pattensen şehrinin yakınlarındaki şato

Ayrıca üniversitesi ile bilinen Braunschweig (ya da Brunswick), volkswagen araç fabrikasının olduğu Wolfsburg şehirlerini de Hannover’den yola çıkarak gezebilirsiniz.

hannover-1

HANNOVER GEZİ NOTLARI:

Hannover beklediğinizden daha fazlasını vaadeden bir şehir, şehrin dışına mutlaka çıkın. Bizim gibi barda pineklemeyin..

KAYNAKLAR

  • Fotoğraflar için: http://www.hannover.de/en
  • http://www.visit-hannover.com/en/
Summary
Article Name
Hannover Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Hannover' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.