Scroll to Content

ESSAOUİRA (Suveyre) Ekonomik Gezi Rehberi


UNESCO tarafından “Dünya Mirası” olarak kabul edilmiş, Fas’ın en çok yabancı turist çeken yerlerinden biri olan Essaouira, uçsuz bucaksız Atlas Okyanusu (Atlantik) kıyısında eski bir Portekiz şehri. Aynı zamanda sanat ve kültürün iç içe geçtiği dingin bir balıkçı limanı ki en önemli özelliği de bu.

Berberice’ de duvar anlamına geliyormuş. Bugün de şehir orjinal kale duvarları ile çevreleniyor. Yıllarca Portekiz ve Fransızların etkisi altında kalmış bu şehirde hemen hemen herkes tabii ki Fransızca konuşuyor.

Game of Thrones dizisinin bir sahnesinin de burada çekildiğini bilmiyorsanız, şimdi öğrenmiş oldunuz. Sonra “Ya burası bana çok tanıdık geldi!” demeyin 🙂

ESSAOUİRA’ YA ULAŞIM: ESSAOUİRA’ YA NASIL GİDİLİR?

Marakeş’e 191 km uzaklığında Essaouira’ ya, grand taxi ile giderseniz otobüsten daha fazla para verirsiniz. Marakeş’ten Essaouira’ya otobüs ile gidecekseniz, otobüs biletini son dakikada değil daha önce almanız gerekiyor. Çünkü en çok tercih edilen ulaşım aracı otobüs olduğu için bilet bulamayabilirsiniz.

Otobüs ileSupratours firması ile tek yön 70 DH ve bagaj başına 5DH ödüyorsunuz. 3 saat sürüyor.

Taksi ile: 4 kişilik taksiler kalkıyor ve kişi başı 150 DH ödüyorsunuz. 2 saat sürüyor.

Araç ile: Essaouira’de araca ihtiyacınız olmayacak ama Essouira’ ya araç ile gitmek oldukça keyifli ve rahat. Sahil şeridi boyunca uzanan, virajlı köy yollarından gitmenizi tavsiye ederiz. Yol bir noktada sizi mecburen otobana bağlıyor ancak o zamana kadar keyifli bir sürüşün zevkini yaşayabilirsiniz.

ESSAOUİRA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Essaouira şehir merkezi Medina’ ya motorlu taşıtların girmesi yasaklanmış ancak yine de bu kurala uymayan mopedleri görebilirsiniz. Şehir içi zaten oldukça küçük bu yüzden tabana kuvvet efenim 🙂

ESSAOUİRA’ DA KONAKLAMA: ESSAOUİRA’ DA NEREDE KALINIR?

Essaouira ilk araştırdığımızda o kadar küçük geldi ki gözümüze kesin burada 1 saat içinde sıkılırız dedik ve konaklamayı hiç düşünmedik bile. Ancak şehre adım atar atmaz, “Tühh bari en azından bir gece kalsaydık!” dedik. Yapılacak milyonlarca şey olduğu için değil, sadece çok başka ve keyifli bir havası olduğu için. Biz yapamadık ama siz eğer zamanınız varsa 1 gece burada konaklamalısınız!

ESSAOUİRA’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER?

Atlantik okyanusu kenarında yer alan bu şehirde yapılacaklar listesi başında tabii ki deniz sporları yer alıyor. Zaten şehir içinde yürürken tabelalardan ve insanların tarzından hemen anlıyorsunuz.

Ayrıca hamamlar da bir diğer turistik cazibe merkezi halinde pazarlanıyor ama çok değil.

ESSAOUİRA’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Essaouira’ da denize karşı çatı katı balık restoranlarından birini pahalı olmasına rağmen kesinlikle denemelisiniz. Şehir merkezinin ara sokaklarında gezerken restoranların kapısında durup, “Buyurun bi manzaraya ve menüye bakın, beğenmezseniz çıkarsınız.” diye çağıracaklar. Hazırlıklı olun 🙂

Harira adında baharatlı bir çeşit çorba ile salata ise balık pazarından medinaya giderken sokak satıcılarından temin edebileceğiniz lezzetli yiyeceklerden.

Biz ayrıca ilgimizi çok çektiği için merak edip, bir ağaç dalının resmen posasını çıkartıp içine de limon koyarak servis ettikleri enteresan bir içecek denedik. Tadı pek damak tadımıza uymadı ama olsun.

ESSAOUİRA’ DA ALIŞVERİŞ: ESSAOUİRA’ DEN NE ALINIR?

Buralı zanaatkarlar ahşap ve lake dekoratif eşyalar ile ünlenmişler. Özellikle atölyelerde birbirinden farklı ve orjinal el yapımı ürünler bulacaksınız. Ayrıca tabii ki deri, tablolar, kilimler, baharatlar gibi Fas’ a özgü diğer yerel ürünlerden de envai çeşidini burada bulabileceksiniz.

ESSAOUİRA’ DA NEREDE ALIŞVERİŞ YAPILIR?

Medina eski şehir merkezinde yer alan hediyelik eşya dükkanlarından ya da daha kişiye özel, daha farklı ürünler için şehir merkezindeki atölyelerden alış veriş yapabilirsiniz.

ESSAOUİRA ŞEHİR TURU

Şehir rotamız yarım saatlik bir yürüyüş parkuru ile 18. yüzyılda  Fransız bir mimarın yaptığı şehir duvarları ve kalesini takip ederek, Essaouira Citadel yani balıkçı limanını ile geziye başlıyor.

Bu rotada Bab Doukkala, şehrin kurucusunun adı verildiği Sidi Mohammed Ben Abdallah Museum, L’Horloge d’Essaouira adındaki saat kulesi, özellikle Game of Thrones dan hatırlayacağınız Sqala du Port d’Essaouira adındaki kale burcunu, harbour scala, 16. yüzyılda Portekizliler tarafından inşa edilmiş Castelo Real of Mogador  gibi yapıları ardı arkasına göreceksiniz..

Daha sonra Bab Sbaa adındaki geniş meydandan geçerek Medina’ya doğru yola devam ediyoruz. Medina, Eski Roma kentlerinden esinlenerek inşa edilmiş daracık labirent sokakları, maviye boyalı kapı ve pencereye sahip beyaz evleri ile özellikle Avrupalı sanatçılara esin kaynağı olmuş. Mesela Orson Wells ya da Jimy Hendrix gibi bohem hayatı seçen sanatçılar, tarihi medinada (sur içi) yaşamışlar. “Ladies and Gentlemen” filmi’nde seyrettiğimiz Jeremy Irons ve Patricia Kaas ve Klaasi’nin ayak bastığı Game of Thrones’taki özellikle 3. sezonda gördüğümüz Aspator’un setinin kurulduğu şehirde büyüleneceksiniz.

ESSAOUİRA’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Essaouira’ da lisansı olan bazı otellerde ya da lisanssız olarak black market dediğimiz karaborsa tezgahlarda alkol bulabilirsiniz.

Bu arada belirtmemiz gereken önemli bir detay da; 6 günlük Fas gezimiz boyunca ilk defa bildiğiniz siyah poşet içinde içki satan bizim tekeller tarzı dükkanlar ve sokakta sarhoş sarhoş yürüyen yerliler gördük. Herhalde şehrin sanat kafası bu olsa gerek:)

Teras manzarası ile Taros Otel (2 Rue de la Skala) tavsiye edebileceğimiz alkollü otellerden.

ESSAOUİRA YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Develerle 2 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabileceğiniz Diabat köyü fotoğraflamak için ideal ve yakın bir yermiş. Biz gidemedik ama zamanı olanlar kesinlikle deneyebilirler.

ESSAOUİRA GEZİ NOTLARI

Bu şehirde bir gece kalın, insanları gözlemleyin, balık yiyin. Fas’ ta gibi değil de daha çok İspanya’ nın güneyinde gibi hissedeceğiniz farklı bir şehir burası. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri.

Summary
Article Name
Essaouira Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Essaouira' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.