Scroll to Content

BRATISLAVA Ekonomik Gezi Rehberi

Slovakya’nın 2000 yıllık tarihe sahip başkentinde keşif turu..

Bratislava-map


Tabiatı ve birçok kalesiyle, içinden Danube Nehri’nin geçtiği Orta Avrupa’da yer alan Slovakya’nın başkenti Bratislava, Andy Warhol’un doğduğu yer aynı zamanda..

Bratislava42

2000 yıllık tarihe sahip şehir; Polonya’nın güneyinde, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan ve Ukrayna’ ya komşu olan Bratislava, bu şehirlerden herhangi birine yaptığınız gezide, gezilip görülmesi gereken şehirlerden.

Bratislava15

BRATISLAVA’ YA ULAŞIM: BRATISLAVA’ YA NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Bratislava Havaalanı (Bratislava Airport, M. R. Štefánik Airport)’ından şehre ulaşım shuttle ile çok kolay. Linkten tıklayarak rezervasyon dahi yaptırabilirsiniz. Hatta Bratislava Havaalanı’ndan Viyana, Budapeşte’ye taksi ile transfer yapabilirsiniz. Bakınız.

Bratislava1
Bratislava Havaalanı

Tren ile: Bratislava’nın Petrzalka Bölgesindeki tren istasyonu olan Bratislava hl.st. ile Budapeşte‘den tek yön 5€’ ya tren bileti ile Bratislava’ya gidebilirsiniz.

Otobüs ile: Bratislava- Viyana- Budapeşt için direkt otobüs hatları var. Ayrıca çok konforlu. Aslında Türkiye’deki sisteme benziyor. Fakat Avrupa’da görünce insan şaşırıyor… Linkten tıklayarak Bratislava-Viyana, Bratislava-Prag, Bratislava-Budapeşt, Bratislava-Kosice otobüs veya tren biletlerini ve fiyatlarını bulabilirsiniz.

Diğer bir otobüs alternatifi de the Student Agency firması. Tek yön 5 Euro’ya alacağınız bilet ile Avrupa’ nın birçok ülkesinden Bratislava’ya ulaşabilirisiniz. Biz Viyana- Prag- Bratislava roadtripimizde bu firma ile ulaşımı sağladık ve gerçekten hem güvenilir hem de çok konforlu. Sadece seferler sık olmayabiliyor. Öncesinde kontrol etmekte fayda var.

BRATISLAVA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Ayrıca 6€’ya alcağınız Bratislava City Card ile Bratislava içinde toplu taşımalar ile seyahat edebilirsiniz. Bratislava Turist Bürolarından (Bratislava Tourist Service) temini mümkün. 60 dakikadan sonra transfer ücreti 70 cent oluyor. Eğer aktarmalı uçuşunuz var ve çok az saatte gelmişken Bratislava’yı göreyim diyorsanız almanızı öneririz. Çünkü şehir çok küçük, bu karta gerek kalmayacak…

BRATISLAVA’ DA KONAKLAMA: BRATISLAVA’ DA NEREDE KALINIR? 

Bratislava çevresindeki şehirleri gezerken günü birlik gezebileceğiniz bir şehir. Bu yüzden burada kalmak yerine Viyana, Budapeşt ya da Prag‘da kalıp, tren veya otobüs ile 1 gününüzü ayırarak Bratislava’yı ziyaret edebilirsiniz. Ama illa kalmak istiyorum diyorsanız, Bratislava eski şehir merkezi çok geniş bir alan. Bu yüzden biz şehir merkezinin merkezi olan Hlavné Námestie (Main Square)’de kalmanızı öneriyoruz.

BRATISLAVA’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

 • Bronz heykellerle fotoğraf çektirin. Bronz heykel deyip geçmeyin..
 • Hlavné Námestie (Main Square)’da yer alan kafelerde dinlenin.
 • Slav şaraplarını tadın.

BRATISLAVA’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Aslında Bratislava’ya özgü bir yemek yok. Yani mutlaka Bratislava’da yemeden dönmeyin diyebileceğimiz bir mutfağa sahip değiller. Genellikle Slovakya yemeklerinde; patates, koyun ve inek peyniri, un, soğan ve sarımsak kullanırlar. Prasna Basta’da öğle yemeği. Yani Türkler için çok da değişik bir tat değil… Ekmekleri her yerde olduğu gibi bölgeden bölgeye göre değişiyor ve genellikle kahvaltıda tüketiyorlar… Genel olarak favori Slovak yemeklerinden tadabilirsiniz. İşte önerilerimiz;

 • Bryndzove Halusky (Bryndzové Halušky): Patates ve koyun peynirili mantı gibi etki hamurum üstüne yumurtalı bacon ile hazırlanıyor.
 • Parenicaostiepok (oštiepok), korbacik (korbáčik): Değişik Slav peynir türleri
 • Treska: Morina balığı, mayonez ve sebze ile hazırlanan salata. Özellikle Bratislava’da popüler olan bir aperatif. Süpermarket ve büfelerde de bulabilirsiniz.

Bratislava56

Slovak Şarabı: Avrupa’ nın en önemli şarap üreten bölgeleri arasında olan Bratislava’ da, Slovak üzümlerinden yapılan Chardonnay, Pinot blanc, Noir ve Gris’ i kesinlikle tavsiye ediyoruz. Ayrıca Bratislava’ nın kuzeyinde yer alan ve Maria Theresa ile anılan Rača bölgesinde üretilen Blaufrankisch/Lemberger kırmızı şarabını yani Frankovka‘ yı mutlaka tadın… İmparatoriçe Maria Theresa bu bölgenin şaraplarından tedavi edici özelliği ve hükümdarlıkla ilgili sorunlardan dolayı olan baş ağrılarına iyi gelmesinden çok etkilenmiş ve Rača’ ya kraliyet ayrıcalığı vererek ödüllendirmiştir.

Kafe, restoran olarak her zamanki gibi turistik yerlerden uzak durup, lokallerin takıldığı yerleri tercih ediyoruz. İşte yeme, içme için önerilerimiz:

 • Cafe Studyo Club: Müzik dinleyip, keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bir bar. Staré Mesto’da yer alıyor.
 • UFO Restaurant: Danube Nehrinin üstünde, SNP Köprüsü’nden 87 metre yukarısında bulunan restorantta, günbatımını izlemek kesinlikle denemeye değer.
 • Zeppelin Café: Main Square’e yakın bir konumda yer alıyor.

BRATISLAVA’ DA ALIŞVERİŞ

Eurovea Alışveriş Merkezi: Apollo Köprüsü’nün yakınında yer alan alışveriş merkezi, soğuk havada Bratislava’da iseniz, sığınmak için ideal. Bir de alışveriş için tabii sdsdsd

BRATISLAVA ŞEHİR TURU

Bratislava Eski Şehir Merkezi (Bratislava Historic Old Town, Bratislava Staré Mesto) Hodzovo Nam’dan başlayan eski şehir merkezi, geniş bir alan olup, aslında aynı zamanda şehir merkezi sayılıyor.

Chatam Sofer Memorial (Tomb of Chatam Sofer): 19. yüzyılın bilim adamı olan ve en büyük Yahudi Rabbisi’nin mezarlığı.

Bratislava2-Bratislava Kalesi
Bratislava Kalesi

Bratislava Kalesi (Bratislava Castle): Girişinde Socha Svätopluka (Statue of Svatopluk) heykelinin olduğu, 9. yüzyıldan kalma Bratislava’nın en eski kalıntısı olan kale, şehrin en yüksek noktasında alıyor. Aristokrak Palffy ailesi, dört köşesindeki kuleleri tamamlattırmıştır. 1993’te bağımsız Slovakya  zamanında, hükümet idare binası olarak kullanılan bina, günümüzde müze (Slovenské národné múzeum, Historické múzeum, Bratislavský hrad) ve özel gecelerde düzenlenen organizasyonlar için kullanılıyor. Bratislava eski şehir merkezine tepeden bakan panaromik manzarası ile tepeye tırmanmaya değer..Korunná Veza (Crown Tower) adındaki kule, Bratislava’nın en yüksek noktası… Kalenin en iyi korunmuş parçası Žigmundova Brána (Sigismund Gate) güney doğu kapısından çıkıp, Danube Nehri’ne doğru ilerliyoruz.

Sanat faaliyetlerinin ve çocuklar için animasyon filmleri festivallerinin (Biennial of Animation Bratislava -BAB) gelişmesini destekleyen Bibiana (Medzinárodný dom umenia pre deti) ve Barok tarzında inşa edilen Kutsal Üçlü Sütunu (Holy Trinity Column, Morový stĺp)’ nu geride bıraktıktan sonra karşımıza, yeni köprü anlamına gelen Most SNP (SNP Bridge, UFO Bridge, The Bridge of the Slovak National Uprising, Nový most, New Bridge) çıkıyor.

Büyük Meydan (Orjinal adı ile; Hviezdoslavovo Námestie, Large Plaza): Bizi, Pavol Országh Hviezdoslav Statüsü (Statue of Pavol Országh Hviezdoslav, Socha Pavla Országha Hviezdoslava) ile kaşılayan bu geniş meydan restoran, kafe ve barlarıyla Bratislava’nın kalbinin attığı yer diyebiliriz…

Doğu ucunda 1886 yılında yapılan Tarihi Slovak Devlet Tiyatrosu (Historická budova Slovenského národného divadla, Historic building of Slovak National Theatre)’ su ve güneyinde 1914 yılından kalma Reduta Sarayı (Reduta Palace) sadece gezmek için değil aynı zamanda oyun veya Slovak senfoni orkestrasını dinleyebileceğiniz yerler. Ayrıca meydanın güneyinde yer alan Lanfranconi Sarayı (Lanfranconiho Palác, Lanfranconi Palace) da görülmeye değer…

Bratislava6-Hviezdoslavovo Námestie-Historic building of Slovak National Theatre
Tarihi Slovak Devlet Tiyatrosu

Mavi Kilise (the Blue Church, Church of St Elisabeth): İçinde gökyüzü mavisi ve kraliyet mavisinin hakim olduğu kilise, 1911 yılında inşa edilmiş.

Rotamıza devam ettiğimizde Opera Binası (Opera House) ve Slovak Devlet Tiyatrosu (Slovak National Theatre) ile karşılaşacağız. Eğer Bratislava’da 1 günden fazla kalacaksanız, kesinlikle Slovak operasını dinlemenizi ya da Slovak Tiyatrosu’nu seyretmelisiniz…

Bratislava’nın en büyük meydanlarından olan Námestie SNP (SNP Square)’ye doğru giderken, 1910 yılında inşa edilen tarihi kapalı pazar Stará tržnica (Old Market Hall)’ ın içine göz atmadan geçmeyin…

Nedbalka Gallery: 20. yüzyıl Slovak resim ve heykellerinin sergilendiği galeride, Slovak sanatına ait birçok eser sergileniyor.

Primatial Meydanı (Primatial Square): Araç trafiğine kapalı, eski şehir merkezininde (Bratislava Old Town) ortasında olan meydanda devlet binalarının yanı sıra Başpiskopos Sarayı ve Stará Radnica yer alıyor.

Başpiskopos Sarayı (Primatial Palace, Primate’s Palace): 1805 yılında Habsburg’lar ile Napolyon arasında imzalanan ünlü barış antlaşmasının imzalandığı saray, görkemli Aynalı Koridor (Hall of Mirrors)’un yanısıra, Bratislava’nın ender miraslarından olan 17. yüzyıla ait İngiliz duvar kilimlerine de aynalı koridorda yer alıyor. Bu kilimler, 1903 yılında sarayın dekorasyonu sırasında duvar kağıtlarının arkasında bulunmuş. Napolyon askerleri şehre yaklaşırken, muhtemelen kilimlerin bu şekilde saklanıldığı düşünülüyor. Başpiskoposlardan birine armağan edildiği düşünülen kilimlere ait kayıtlar imha edildiği için, askerler bu kilimleri bulamamışlar.

Stará Radnica (Old Town Hall): Ortaçağ başlangıcını, 13. yüzyıla işaret eden eski belediye binası, bir zamanlar Belediye Başkanı Jakub’ un evi olarak kullanılmış. Günümüzde ise Bratislava tarihine sergilere yer vererek, Bratislava Müzesi (Bratislava City Museum) olarak hizmet veriyor.

Hlavné Námestie (Main Square): Eski şehir merkezinde birçok caddenin birleşim yeri olması ile Bratislava’ nın kalbinin attığı yer konumundaki Hlavné Námestie’ de, birçok tarihi yapı ve dikkat çekici heykeller görmek de mümkün…

Bunlar; 1512 yılında yangın musluğu olarak yaptırıldığı düşünülen, eski şehir merkezinin tam ortasında yer alan Bratislava’ nın en ünlü çeşmesi, Ronald Çeşmesi (Ronald’s Fontain, Maximiliánova Fontána) ve Jesuit Kilisesi (Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa, Jezuitský, The Holy Saviour Church, the Jesuit Church). Kilisenin dibinde, fujira çalan ve geleneksel kostüm giyen bir müzisyene illaki denk gelirsiniz… Meydan, birçok festival performansına da mekan sağlıyor…

Bratislava13-Hlavné Námestie-Ronald Çeşmesi
Ronald Çeşmesi ve Jesuit Kilisesi

Bratislava eski şehir merkezinin merkezinde 🙂 yani Hlavné Námestie‘de sokak heykellerinin de bir diğer turistik görülmesi gerekenler listesinde yer alıyor.

Mesela Napolyon Ordusu’ndan bir asker heykeli olan Napoleónov Vojak Bratislava (Napoleon’s Army Soldier) meydanın merkezinde kollarını bir banka dayamış duruyor. Meydanın bitiminde, kuyruklu ceket giyen, elindeki şapkasıyla geçenleri selamlayan ve Bratislava halkına mutluluk getirmek isteyen karakter Schöne Náci… Ve son olarak da rotamızı takiben devam ettiğiniz sokakta ise işteki adam bronz heykeli Čumil (man at work)’i göreceksiniz… Doğrusunu söylemek gerekirse Čumil neredeyse Eskişehir Ordu Pazarı’ ndaki heykel ile birebir aynı. Yani aynısını kopyalamışız….

Bratislava’da Paparazzi restoranın önünde Paparazzi heykeli, Andy Warhol ve daha birçok heykeli görmek mümkün… Birlikte fotoğraf çektirmeyi unutmayın 🙂

Pálffy Sarayı (Pálfiho Palác, Pálffyho Palác, Pálffy Palace): Barok tarzında, Count Leopold Pálffy tarafından 1747 yılında inşa edilmiştir.

Zičiho Palác: Eskiden Kont Franz Zichy’in sahibi olduğu neo- klasik saray, günümüzde kültürel etkinliklere ve evlilik merasimlerine ev sahipliği yapıyor.

Sen Martin Katedraki (St. Martin’s Cathedral): 10 Avusturya- Macaristan Kralı ve bir kraliçe, Maria Theresa 14. yüzyıla ait bu büyük kilisede taç giymiş.

Rotamıza devam ederken, Ortaçağ’ dan kalma kale burcu Vtáčia bašta (Bird’s bastion) ve surları Stredoveké mestské hradby (Medieval City Walls) göreceğiz.

Museum of Jewish Culture: Yahudi kültürüne ait materyallerin, belgelerin olduğu müze.

Müzenin tam karşısında ise Baxova veža (Baxa’s Tower) yer alıyor. Uzaktan fotoğrafını çekseniz yeterli olur 🙂

Son gezi noktamıza varmadan önce Kapucínska Caddesi’nde önce tren istasyonunun arka tarafında bulunan, Macaristan’ ın St Stephen (St Stephen of Hungary)’na adanmış ve 1717 yılında kutsanmış Capuchin Kilisesi (Capuchin Church Bratislava, Kapucínsky kostol svätého Štefana)’ne uğruyoruz. Sonra eski şehir merkezinin kalbine doğru yönümüzü değiştirip, sağ tarafımızada Clarissine Kilisesi’ni görüyoruz.

Clarissine Kilisesi (Kostol Klarisiek, Clarissine Church, Church of Order of St. Clare): St. Clare’in emirliğinin sahip olduğu (Order of St Clare) beş taraflı kulesi olan gotik kilise, 1302 yılında inşa edilmiş. Kilise bir zamanlar dilbilgisi okulu olarak hizmet vermiş besteci Béla Bartók ile Slovak kaşif Jozef Murgaš burada eğitim almışlardır.

Eski şehir merkezi arkamızda bırakarak yukarı yönde rotamızdaki son noktaya doğru ilerlerken, ünlü Michel Kapısı’ndan geçiyoruz.

Michel Kapısı (Michel’s Gate; Michalská Brána) ve Michel Kulesi (Michel’s Tower; Michalská Veža): Tepesinden eski şehir merkezini görebileceğiniz, Orta Çağ’ da silah deposu olarak kullanılmış.

0 Noktası Plakası (Zero Kilometre Plate): Michel Kapısı’ından geçerken geçince, yerde yer alan bronz pusula, Bratislava’nın dünyanın 31 ülkesinin başkentine olan uzaklığını ve yönünü gösteriyor.

Bunlara Kuzey ve Güney kutupları da dahil…

Trinity Church (Orjinal adı: Church of Saint John of Matha and Saint Felix of Valois. Slovakçası: Kostol trinitárov, Trinitársky kostol or Trojičný kostol or Kostol svätého Jána z Mathy a svätého Felixa z Valois): 18. yüzyılda inşa edilmiş muhteşem Barok mimarisine sahip kilise, Bratislava’nın en önemli yapılarından biri.

Bratislava turumuzu burada noktalıyoruz… Dilerseniz Trinity Kilisesi’ni arkanıza alarak eski şehir merkezine dönebilir ve en beğendiğiniz yapıları tekrar görebilirsiniz…

BRATISLAVA’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Bratislava’da denemeniz gereken yöresel bir içecek Kofola. Kofolo, coca cola renginde düşük kafein ve şeker içeren alkolsüz bir içecektir. Vinea ise üzümden elde edilen, beyaz, roze ve kırmızı alternatifleri bulunan diğer bir alkolsüz Slovak içeceğidir. Alkollü içeceklerden ise yöresel bir brandy olan Slivovica deneyebilirsiniz.

Bratislava’da içkiler oldukça ucuzdur. En iyi Slovak biralarını tadabileceğiniz yerler genellikle eski şehir merkezinde bulunur. Mekan önerilerimiz ise; Michalska sokağında yer alan Kristian, Hviezdoslavovo meydanındaki Bar Parada ya da Venturska caddesinde AeroPressoDepresso.

BRATISLAVA YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

 • Koliba: Eski şehir merkezinin kuzeyinde ve Carpathian Bölgesi’nin eteğinde yer alan bölge.
 • Slavín Savaş Anıtı (Slavín  War Memorial): 2. Dünya Savaşı’nda ölen 6,845 Sovyet askeri anısına mezarlık ve anıt, eski şehir merkezinin kuzeybatısında yer alıyor.
 • Petržalka: Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük Sosyalist barınağı, askeri yeraltı sığınağı, eski şehir merkezinin güneyinde yer alıyor
 • Hrad Devín (Devin Castle): Şehir merkezinin 10 km batısında yer alan Devin Kalesi, tabiatla iç içe olmasından dolayı lokaller için vazgeçilmez bir kaçış yer… Kayalıkların tepesine inşa edilmiş kale, Devin Köyü (Devin Village), Avusturya ile sınır oluşturan Danube ve Morava Nehirleri’nin manzarası ile harika bir manzara sağlıyor.
 • The Danubiana Meulensteen Art Museum: 2000 yılında açılan galeri, şehir merkezinin 15 km güneyinde, Danube Nehri’ nde bir yarımada üstüne inşa edilen galeri, Bratislava’nın en yeni galerisi.
 • Carpatia Bölgesi: Bratislava’ya şarap, Küçük Carpathians (Small Carpathians, Malokarpatská) Dağları’nın olduğu bölgeden geliyor… Červený Kameň (Red Stone) Castle Orta Avrupa’nın en büyük mahzenine sahip. Kale Slovakya’dan toplanan Rönenans ve Barok arzı mobilyalarla dekore edilmiş.
 • Museum of Viticulture (Apponyi Palace, Apponyi House): Şarap üretim tesisini gezmek için turlar da mevcut… Üzümlerin toplanmasından işlenmesine ve sunulması dek birçok aşamayı göreceğiniz müzede, şarap tadımı da cabası 🙂

BRATISLAVA GEZİ NOTLARI

 • Bratislava’da İngilizce konuşan birisini bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden rotanızın bir çıktısını ya da haritanızı almayı unutmayın. Şehirde wi-fi bulmak kolay. Eğer sıkışırsanız hemen bir kafede internete bağlanıp, turistcilik oynayın 🙂
 • Gitmişken festivale denk gelmeye çalışın. Mesela Mascot Festival 10 Mayıs’ta oluyor.
 • Bratislava’yı günübirlik turla birkaç saatte bitirebilirsiniz. Burası için ayrıca bir tur planı yapmanıza gerek yok. Şehir gerçekten çok küçük.

Bratislava58

KAYNAKLAR

 • http://www.slovakia.com/bratislava/
 • https://www.lonelyplanet.com/slovakia/bratislava
 • https://www.visitbratislava.com/
Summary
Article Name
Bratislava Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Bratislava' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.