Scroll to Content

PRAG Ekonomik Gezi Rehberi

Avrupa’nın Kalbi..


Orta Avrupa’da yer alan, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag ya da orjinal adıyla Praha Vltava Nehri’nin ikiye ayırdığı masalsı bir şehirdir. Konum itibariyle Avrupa’nın tam ortasında yer aldığı için Prag’a, Avrupa’nın kalbi denir… Dünya Savaşı’ndan neredeyse yara almadan çıkan Prag’ın güzelliği Hitler’i de büyülemiş. Ve Prag’a hasar verilmemesini sağlamış rivayete göre.

Prag Kalesi -Manzara 1

Uzun zaman boyunca Bohemya’nın başkenti olan Prag’da birçok mimari iç içe olsa da ağır basan Gotik mimaridir. Tarihi yapıları, doğayla iç içe yapısı, şifalı saunaları ve Kafka gibi büyük düşünürlere ev sahipliği yapması ile engin bir kültüre sahip zengin bir şehirdir… Bu düşünürlerden biri de hiç kuşkusuz Nazım Hikmet Ran. Prag’da 2 sene yaşayan Ran’ın şiirlerinden de şehrin havasını soluyabiliyoruz.

Prag’ın yüz ölçümü küçük olsa da, Prag’ da gezilecek, görülecek çok yer var. Biz en soğuk ay olduğu kabul edilen Ocak ayında gitsek de, siz kışın gitmeyin de ne zaman isterseniz gidin shshs. Şimdi Prag gezi rehberine bakalım…

PRAG’ A ULAŞIM: PRAG’ A NASIL GİDİLİR?

Tren ile: Avrupa ülkelerinden trenle Prag’a ulaşmak hem çok kolay hem de hesaplı. Prag’a gelmek ya da Prag’dan farklı bir ülkeye gitmek için en popüler destinasyonlar;

Yukarıda verdiğimiz tren ile ulaşım internet sitelerinde farklı ülkeler için opsiyonları da bulabilirsiniz. Ayrıca Prag resmi ulaşım internet sitesinden de farklı destinasyonlar için Czech Transportation internetten bilet alabilirsiniz.

Otobüs ile: Avrupa içi otobüs ile ulaşım kolaylığı Prag’da da geçerli. Otobüsle roadtrip yapabilirsiniz. Önereceğimiz firma yine Eurolines.

Uçak ile: THY’nın İstanbul’dan her gün direkt uçuşu var. Eski adı Prague Ruzyně International Airport (Ruzini Hava Alanı) olan Prague Airport ya da Václav Havel Airport Prague, şehrin 17 km kuzeyinde yer alıyor. Prag Havalanından  AE Bus transfer otobüsü ile şehir merkezine gelmek 30 dakika sürüyor.

Araç ile: Çek Cumhuriyeti’ne komşu olan Almanya, Avusturya, Slovakya ve Polonya ülkelerinden araç ile gelebilirsiniz. Bizce Prag’ a arabayla gitmenin en büyük avantajı yol boyunca size eşlik edecek Vltava Nehri manzarası…

PRAG ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Otobüs, tren ve tramvay ile Prag’da ulaşım çok kolay.

Otobüs: 100 numaralı otobüs Prag Havaalanına gidiyor. Otobüs hatları planı için tıklayın

Tramvay: Prag resmi ulaşım sitesinden tramvay durakları ve saatlerini görmek için tıklayın. Tramvaya bindikten sonra biletinizi onaylatmayı unutmayın. 22 numaralı tramvay Prag’ın görülmesi gereken yerlerinden Prag Kalesi ve Belvedere başta olmak üzere, yerer uğruyor. 91 numaralı tramvay yani Nostaljik tramvay ise Nisan- Kasım arası haftasonu ve tatillerde, her saat başı Vozovna Střešovice durağından kalkıyor.

Prag Metro: Prag’da yeşil (A), sarı (B) ve kırmızı (C) olmak üzere 3 metro hattı bulunuyor. 4. için ise çalışmalar sürüyor.

 • linka (A, B, C) – hat (A, B, C)
 • metro – metro
 • přestup – transfer
 • stanice metra – metro istasyonu
 • vstup – giriş
 • výstup – çıkış

Prag tramvay ve metro haritası için tıklayın

Prag metro haritası

 • Prag gece tren ve tramvay haritası için tıklayın
 • Ulaşım araçlarını kullanmak için alacağınız Prag card‘dan bazı müzelerde de yararlanabilirsiniz.

PRAG’ DA KONAKLAMA: PRAG’ DA NEREDE KALINIR?

Prag bölgelerden oluşuyor ve şehir merkezinde küçük numaralar varken Prag şehir merkezinden uzaklaştıkça numaralar artıyor. Otel seçimi için bu bilgi yardımcı olacaktır. Bununla birlikte bizim Prag kalacak yer için önerimiz; Mala Strana adındaki nehrin sol kıyısı, Stare Mesto yani Eski Şehir ve Nove Mesto yani Yeni Şehir .

Biz araç ile Prag’a gittiğimiz için, şehrin tam merkezinde olmayan Panorama Otel’de kaldık. Odamızdan şehrin manzarası ve otelin sunduğu opsiyonlar, otelin şehir merkezinin biraz uzağında olmasına değdi.

Prag 19

PRAG’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

 • At arabası kiralayabilir ve gotik şehirde Orta Çağ mistikliğine kendinizi kaptırabilirsiniz.
 • Viltava ya da Almanların kabul ettiği adıyla Maldou nehir turu
 • Kale’nin önünde askerlerin nöbet değişim merasimini seyretmek

PRAG’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

 • Gulas: Bir Orta Avrupa klasiğini, Orta Avrupa’nın da ortasındaki Prag’da tatmalısınız. Bizim için diğer ülkelerde yediğimiz gulas ile benzer olduğunu söyleyebiliriz. Ama siz tadın 🙂
 • Trdelnik: Ortası delik hamur kızartması. Biz onu Kuzey Güney dizisi ile tanıdık desek yeridir.
 • Knedlky
 • Bramboracka: Çorba
 • Becherovka içkisi
 • Yemeklerde muhteşem bretzeller de ekmek niyetine yemeğin yanında veriliyor.

Prag biraları denemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Slavia Kafe: Nazım Hikmet Ran’ın sıkça uğradığı kafe.

PRAG’ DA ALIŞVERİŞ

Pařížská Caddesi alışveriş ve hediyelik eşya mağazalarının bulunduğu cadde, Prag’ın en ünlü caddesi.

PRAG ŞEHİR TURU

Öncelikle Çek tarihinin en güzel eserlerini göreceğimiz Prag ile ilgili bilmemiz gereken ve bir çok eserde adı geçecek olan bir krallıktan bahsedelim; Bohemia

Bohemia: Çek Cumhuriyetinin sınırlarıyla birlikte Moravia ve Czech Silesia’yı kapsayan bölge. Kutsal Roma İmparatorluğu sırasında krallıktı ve sonrasında Viyana gezi blogumuzda adından sıkça bahsettiğimiz Avusturya Habsburg Hanedanlığının bölgesi oldu.

Her şehirde olduğu gibi eski şehir meydanı tarihi olarak daha fazla esere ve yapıya sahip olsa da, Prag tarihi dokusunu tüm şehre yaymış bir şehir. Prag’da muhakkak gezmeniz gereken yerler ise aslında 2 günlük tur ile tamamlanabilir. Bu yüzden bizim turumuzda, Prag görülmesi gereken yerler 2 bölümden oluşuyor: Viltava nehrinin sağ tarafında bulunan Eski Şehir (Stare Mesto) ve Yeni Şehir (Nove Mesto) ile sol tarafında bulunan Mala Strana. Biz de Prag gezilecek yerler rotamızı bu şekilde hazırladık…

1. günde Prag’da görülecek yerler: Eski Şehir (Stare Mesto) ve Yeni Şehir (Nove Mesto)’de bulunan Yahudi Mahallesi, Eski Şehir Meydanı, Wenceslas Meydanı, Charles Bridge ve daha fazlasını, Prag’ın en ünlü caddesi olan Pařížská Caddesi’nde alışveriş yapmak ve hediyelik eşya almak için sonlandırıyoruz.

2. günde Prag’da gezilecek yerler: Petrin Tepesi, Prag Kalesi, Mala Strana ve Viltava Nehri kıyısında Kampa Adası’nı gezeceğiz.

Prag tatiliniz boyunca göreceğiniz sürprizlere hazırlıklı olun. Mesela duvar kenarında trafik lambası görebilirsiniz. Çünkü burası Prag’ın en dar sokağı. Dikkat insan çıkabilir 🙂

1.GÜN PRAG TURU: Eski Şehir  ve Yeni Şehir

Yaklaşık 6.5 km sürecek olan 1. gün Prag gezi rehberi rotasını, göreceğiniz meydanlar ve o meydanlarda yer alan eserler, heykeller, evler ve müzeler şeklinde grupladık. Bu şekilde daha anlaşılır ve kolayca Prag turunu tamamlamış olacaksınız.

 • Yahudi Mahallesi (Josefov):  Zamanında, bölgede Yahudilere yapılan kötü davranmışlar II. Joseph dönemi ile biraz azalmış. Daha sonra onun adı bu mahalleye verilmiş. Bölgede yer alan diğer yerler;
  • Bohemyalı Azize Agnes Manastırı: 1234 yılında inşa edilmiş manastırın içinde, resim ve heykel koleksiyonları var.
  •  Eski Yeni Sinagog (the Old New Synagogue)
  • Pinkas Sinagogu
  • Eski Yahudi Mezarlığı
  • İspanyol Sinagogu Josefov’da görebileceğiniz en önemli yerlerden bazıları.
 • Eski Şehir Meydanı (Staroměstské náměstí, Staromestske nam, Old Town Square): Prag Eski Şehir Meydanında tur atacak ve görülmesi gereken yerleri kapsayan yaklaşık 10 dakikalık Prag Eski Şehir Meydanı rotasını takip ediyoruz.

Bu rotayı özellikle ayrı olarak oluşturmamızın nedeni; meydanda Astronomik Saat’ten daha fazlası var ve hiçbirini atlamamalısınız. İdamların merkezi olarak tarihte kullanılmış. Meydanda yerin ortasından meridyen geçiyor. Belediye binasının önündeki 27 haç, Kral Matthias’a karşı gelip idam edilen 27 isyancıyı simgeliyor. UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde. Sırasıyla göreceğimiz yerler;

 • Astronomik Saat (Pražský orloj, Prague Astronomical Clock) ve Eski Belediye Sarayı: Eski Belediye Sarayı’nın üstünde yer alan 1410 yılında Hanus adlı bir mimar tarafından inşa edilen saat, Dünya’nın çalışan en eski astronomik saatidir.. Saat her saat başı, İsa’nın 12 havarisinin gösterisini gerçekleştiriyor. Saatte 4 ana figür yer alıyor. Bunlar; elinde aynalı, altın keseli, iskelet ve mandolinli figürlerdir. Tabii hepsinin anlamı temsil ettikleri fügürle eşleşiyor. Mesela iskelet ölümü temsil ediyor. Ayrıca saatte Çek, Avrupa ve Babil zamanlarını gösteren 3 halka var ve 12 burcu saatte görebiliyorsunuz… Eski Belediye Sarayı’nın kulesinden panoramik Prag manzarasını seyredebilirsiniz.
  • Taş Çanlı Ev (Stone Bell House, Casa de la campana de piedra)
  • Jan Hus Anıtı (Pomník mistra Jana Husa, Jan Hus Monument): Kiliseye başkaldırdığı için 1415’te yakılarak cezalandırılan  Hus’a ithafen, 1915’te dikilen anıt.
  • Tyn Kilisesi ya da Meryem Ana Kilisesi (Kostel Matky Bozi Pred Tynem, Church of Our Lady before Týn) ve avlusu: Kilisede altın kadeh eritilip Madonna figürü yapılmıştır. Giriş ücretsiz
  • Storch Evi (Štorch’s House, At the Stone Virgin Mary): Mikolas Ales tarafından 19. yüzyılda dizayn edilen evin dış yüzünde resimde, St. Wenceslas ve 3 Magi’nin tasviri yapılmıştır.
  • Kinsky Sarayı (Palác Kinských, National Gallery in Prague): Rokoko mimariye sahip saray, günümüzde sanat müzesi olarak kullanılıyor.
  • St. Nicholas’ Church: Eski Şehir Meydanındaki St. Nicholas Kilisesi’nin kardeşi.
  • Kafka’ nın doğduğu ev (The House of Kafka’s Birth)
  • Malé náměstí Meydanı
  • Dum u Minuty Evi (Dům u Minuty): 1889-1896 yılları arasında Franz Kafka’nın yaşadığı ev.
 • Belediye Sarayı (Obecní dům, Municipal House): Art Nouveau tarzında dizayn edilen Prag Belediye Saray’ında, günümüzde sergi ve konserler düzenleniyor.
 • Barut Kapısı (Powder Tower, Prašná Brána): Barut depolamak için kullanılan yapı, eski şehir merkezine girilen 13 kapıdan biri.
 • Prag Ulusal Müze (Národní Muzeum, National Museum): Wenceslas Meydanına tepeden bakan Prag Ulusal Müzesi, Neo Rönesans mimari özelliğini taşıyor. Hemen önünde eski Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Havel’in heykeli var.
 • Wenceslas Meydanı (ya da Vaclav Meydanı, Václavské náměstí) Eskiden at pazarı olan geniş meydan, UNESCO Dünya Tarih Mirası listesinde yer alıyor. Tarih soyunca siyasi ayaklanmaların meydanı  olan Vaclac Meydanının ortasında Aziz Vaclav at heykeli yer alıyor. Meydanda yer alan diğer tarihi yerler ise;
  • Státní opera: Ulusal müzenin hemen yanında yer alıyor.
  • Petschkův palác
 • Dans eden ev (Dancing House): Vltava Nehri kıyısında yer alan bina, aslında turistik değil ve içinde firmalar yer alıyor. Ama binanın dizaynıyla turistlerin ilgi odağı olduğu için, Prag gezi rotamıza ekledik.
 • Ulusal Tiyatro (Národní Divadlo, National Theatre)
 • Betlem Chapel (Betlemska kaple)
 • Karl Köprüsü (Charles Bridge, Karluv Most): 1357 yılında Vltava Nehrinin üstüne inşa edilmiş. Prag Kalesi’nin tepeden baktığı Mala Strana ile Stare Mesto yani Eski Şehir’i birbirine bağlıyor. Üstünde 30 tane heykel var. İçlerinden en dikkat çekici olanı, Aziz John Nepomuky heykeli. Heykelin altın kaplama kısmını elini tutanlar, Prag’a geri dönecekleri rivayettir. Köprünün sağ ve sol uçlarında üstüne çıkılabilecek Köprü Kulesi yer alıyor.

Karl Köprüsünden devam ederek nehir boyunca süren muhteşem mazaranın tadını çıkarabilirsiniz…

 • Pařížská Caddesi alışveriş ve hediyelik eşya mağazalarının bulunduğu cadde, Prag’ın en ünlü caddesi.

1.Gün Prag gezilecek yerler rotamızı başladığımız yerde tamamlamış oluyoruz. Böylece alışveriş yapabilir ve Eski Şehir Meydanı’nda biraz daha vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca konum olarak Eski Şehir Meydanı tarihi yerlerin merkezi olduğu için dilerseniz gezdiğimiz yerleri tekrar yürüyerek görebilirsiniz. Tabii enerjiniz kaldıysa 🙂

2.GÜN PRAG TURU: Petrin Tepesi, Prag Kalesi, Mala Strana ve Kampa Adası

,

Petrin Tepesine ulaşım: 1851 yılında kurulan feniküler ile çıkabilirsiniz. Feniküler; Mala Strana (Lesser Town)’de yer alan “Ujezd” metrosundan kalkıyor. Ayrıca 12, 22, 23 numaralı tramvaylar da bu duraktan geçiyor.

Prag Kalesine ulaşım: 22, 23 numaralı tramvay ile Prazsky hrad ya da Pohorelec duraklarında inebilirsiniz.

Biz Prag rotamıza, Petrin Tepesi ile başlıyoruz.

 • Petrin Tepesi (Vrch Petřín, Petrin Hill): Eskiden üzüm bağlarının yer aldığı tepede, günümüzde kilise, müze ve birçok eser yer alıyor. Dilerseniz bu yapıların hepsini gezebilirsiniz. Biz tepeye doğru çıkarak  oluşturduk. Rotamıza göre sırasıyla;
  • Letohrádek Kinských
  • Carpathian Ruthenian Church of the Saint Michael Archangel
  • Hunger Wall (Hladová zeď)
  • Reon Argondian – Magická jeskyně
  • Stefanik Gözlemevi (The Štefánik Observatory, Štefánikova hvězdárna)
  • Petrin Tepesi (Vrch Petřín, Petrin Hill) giriş kapısı
  • Kaple Božího hrobu
  • Katedrální chrám sv. Vavřince
  • Petrin Gözlem Kulesi (Petřínská rozhledna, Petrin tower)
  • Aynalar Labirenti (Bludiště na Petříně)
  • Karpatský chrám svatého archanděla Michaela
  • Strahov Manastırı (Strahovský klášter)
  • Nanebevzetí Panny Marie Na Strahově
  • Memorial to the Victims of Communism ise Tepenin nehre yakın kısmında yani aşağısında yer almaktadır. Burayı bugünkü rotamızın sonuna bırakıyoruz.
 •  Hradcany Tepesi (Hradčany): manzarası ile sizi büyüleyecek olan tepede yer alan yapılar;
  • Černín Palace (Černínský palác)
  • Loreta
 • Hradčanské náměstí Meydanı: Veba anıtı‘nın ortasında bulunduğu meydanda saraylar, heykel ve kiliseler yer alıyor. Göreceğimiz yerler sırasıyla;
  • Veba anıtı (Statue On The Holy Trinity Column, Plague Column)
  • Martinický palác
  • Toskánský palác
  • Kostel sv. Benedikta
  • Schwarzenberský palác
  • Salmovský palác (National Gallery Salm Palace)
  • Tomáš Garrigue Masaryk: Sarayın bitiminde yer alan yer alıyor.
  • Archbishop’s Palace (Arcibiskupský palác)
  • Šternberský palác

Şimdi adı Prag ile eşleşmiş Prag Kalesine doğru ileriyoruz. Prag Kalesini turistik trenler ile de gezebilirsiniz.

Prag Kalesi en az 3 saatinizi alacak bir komplekse sahip…

Komplekste kilise, bahçeler, müze, sanat galerisi ve daha birçok yapı yer alıyor…

 • Prag Kalesi (Prazsky Hrad): 9. yüzyılda inşa edilmiş kale, Lesser Town yani Mala Strana bölgesinin tepesinde bulunuyor. Bölgede hükümet binaları yer alıyor ve kale günümüzde Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılıyor…Uzun tur 350, kısa tur 250 çek kronudur. Prag Kalesinin kompleksinde yer alan yapılar;
  • Kohl’s Fountain (Kohlova kašna)
  • Prag Kalesi Resim Galerisi (Obrazárna Pražského hradu): 1965 yılında inşa edilmiştir. II. Rudolf 2 tan sonra toplanan eserlerin sergilenmesi için yapılmıştır. İsveç birliği çoğunu yağmalamıştır. İçinde birbirinden değerli eserler var. Bunlardan bazıları ise; Hans von Aachen’in Bir Kızın Portresi, Rubens’in Olimpiya’da Tanrılar ve Tintoretto’nun İsa’nın Kırbaçlanması. Giriş ücretsiz.
  • Imperial Stables (Císařská konírna)
  • Aziz Vitus Katedrali (Katedrála svatého Víta, St. Vitus Cathedral):1344’te inşası başlamış ve 9 yıl sürmüş gotik katedral. Yeşil tepeli katedralde, Kral Vaclav ve kraliçenin taç giymiştir ve mezarları da burada yer alıyor.
 • Aziz Vitus Katedrali’nin görkemli mimarisinin civarında yer alan yapılar;
  • Obelisk na Pražském hradě
  • Staré proboštství
  • Velká jižní věž katedrály sv. Víta
 • Prag Kalesi turumuza devam ediyoruz….
  • Mihulka: Tophane olarak kullanılmış, yuvarlak kule, Aziz Vitus Katedrali’nin bahçelere bakan tarafında yer alıyor.
  • Eski Kraliyet Sarayı (Starý královský palác, Old Royal Palace): 9. yüzyılda inşa edillen sarayda ,Bohemya Kral ve Kraliçesi kalırmış. Günümüzde başbakanlık
  • Národní galerie – Klášter svatého Jiří
  • Aziz George Bazilikası (Bazilika svatého Jiří, St. George’s Basilica) ve Beyaz Kule: 10. yüzyılda inşa edilmiş bazilika, günümüzde sergi amaçlı kullanılıyor.
   • Queen Maria Theresa Entrance (Azize Ludmila Şapeli): ilk hristiyan kadın şehidin şapeli
   • St. George’s Convent
   • St. George’s Basilica (Bazilika svatého Jiří)
  • Lobkowiczký palác
  • The Toy museum
  • Prag Altın Yol (Zlatá ulička, Golden Lane): Tek ve iki katlı rengarenk evlerden oluşan yol, Orta Çağ film seti tadında. ise 22 numaralı ev ise Franz Kafka’nın.
  • Nejvyšší purkrabství Pražského hradu
  • The Black Tower (Černá věž)
  • Daliborka
  • Kraliyet Bahçeleri (Královská zahrada): 1530 yılında I. Ferdinand kurdurtmuştur.
  • Belvedere ya da Kraliçe Anne’in yazlık evi (Letohrádek královny Anny, Queen Anne’s Summer Palace)’nin önündeki bahçe. Bahçede Herkulova kašna adında bir çeşme de bulunuyor.

Prag Kalesinin tepesinde bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmayın. Bizim gibi 🙂

Prag Kalesinden Malá Strana’ya merdivenlerden inerken yolda dilenciler, sanki dilenmeden yani seslerini bile çıkarmadan böylece duruyor.

 • Malá Strana (Little Quarter) ya da resmi olarak Menší Město Pražské (Lesser Town of Prague)
  • Aziz Niklaus Kilisesi (Kostel sv. Mikuláše, St. Nicholas Church): Prag’da yer alan iki barok Niklaus Kilisesi’nden ilk tamalananı. Günümüzde konser veriliyor. Tarihte Mozart’ın da org çaldığı kilise olarak yerini alıyor.
  • The Holy Trinity Column (Sloup Nejsvětější Trojice)
  • dům Smiřických Dům U Montágů
  • Kaiserštejnský palác
 • Kafka Museum
 • Kampa Adası (Na Kampě): Vltava Nehri’nin Şeytan Deresi kolunun oluşturduğu ada olan Karl Köprüsü’ne giderken hemen alt kısımda
  • Kampa Park…. Charles Bridge’in selam verip rotaya devam önce Lennon Wall ve Infant Jesus of Prague’ı görmek için biraz yukarı doğru çıkıp, Kampa Adasında yolumuza devam ediyoruz.
  • Museum Kampa
  • Lichtenštejnský palác
 • Lennon Wall: Fransız Konsolosluğunun karşısında yer alan
 • Infant Jesus of Prague (Klášter Pražského Jezulátka)
 • Memorial to the Victims of Communism: Son durağımıza geldik

Burada birçok otobüs hattının geçtiği Újezd durağı yer alıyor. Yani bilinçli olarak sona bıraktık 🙂

Prag Kalesi -Manzara 7

PRAG’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Prag’da alternatif bir gece hayatı hakim. Dilediğiniz türden müzik için bir mekan var. Mesela; Meet Factory: Aynı zamanda Sanat Galersi, sinema ve tiyatro olan müzik klübü.. Cross Club: Mekanda her şey metalden ve oynuyor! Mekanda tekno ve house müzik ağırlıkta. Radost FX: Prag’ın ilk gece klübü..

PRAG YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Karvlovy Vary: IV. Karl’ın av sırasında keşfetmesi ve bir saray yaptırması ile gelişmeye başlayan şehir, Prag’a yakın ve masalsı görünümü ile ilgi odağı konumunda. Kral Karl burayı sık sık ziyaret etmiş ve konuklarını ağırlamıştır. Bunların arasında Atatürk’de yer alıyor. Ayrıca Atatürk, şifalı saunalarından yararlanmak için de Karvlovy Vary’ e gelmiştir. Kaldığı otelde temsili bir sembol yer alıyor… Tarihi şehirde, Casino Royal filmi de çekildi. Becherovka içkisi üretiliyor.

Kutna Hora: İnsan kemiklerinden yapılan tek şapel olan Kostnice Sedlec bu şehirde yer alıyor.

Cesky Krumlov: UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan kasaba dinginliği ve Vltava nehrinin etrafında doğayla iç içe dokusuyla göz dolduruyor. Cesky Krumlov kalesi şehirde görülmesi gereken en önemli yer.

Terezin Kampı: Prag’a 1 saat uzaklıkta bulunun Nazi toplama kampı.

PRAG GEZİ NOTLARI

Döviz Bürosu! sahtekarlık yapmaları ile ünlüdürler. Biz bankadan direkt ATM’den çek kronu almıştık. Böyle bir tantana ile uğraşmadık bile.

Prag Para Birimi: Elinizdeki parayı Çek Kronuna çevirmeyi unutmayın.

Prag Kalesi -Manzara 6

Summary
Article Name
Prag Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Prag' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.