Cinque Terre İtalya Gezisi


UNESCO dünya mirasları listesinde yer alan Cinque Terre İtalya’nın Ligurya bölgesinde, Cenova ve La Spezia arasında yer alan

Monterosso Al MareVernazzaCornigliaManarolaRiomaggiore adındaki 5 adet küçük köyden oluşan bir yerleşim yeridir ki zaten “Cinque Terre” İtalyanca’da “5 toprak” anlamına geliyor. Cinque Terre İtalya gezisi için planlanacak, küçük ama kesinlikle görülmesi gereken köyler topluluğu olarak listenizde kesinlikle yer almalı.

Dağlar arasında birbirinin tepesine binmiş gibi görünen rengarenk evleri, daracık sokakları, el değmemiş yapısı ve güler yüzlü halkı ile büyüleyici bir yer. Sahil şeridi boyunca uzun yıllar boyunca saklı kalmış bu bakir güzellik, gün geçtikçe turistik yerler listesinde ilk sıralara çıkmaya devam ediyor. Özellikle bahar ve yaz dönemlerinde turistlerin yoğun ilgisinin artması ile konaklama fiyatları artıyor, hatta geceleyecek bir otel bulma imkanı neredeyse sıfıra iniyor. Yine de özellikle bahar aylarında bu beş toprağı ziyaret etmenizi, bol bol yürüyerek, meydanlarında gezerek, cafelerinde ve restoranlarında yiyip içerek bölgenin tadını çıkarmanızı öneriyoruz. Bu sebeple elinizi çabuk tutup, sezon dışında önceden rezervasyon yapmalısınız.

Cinque Terre direkt ve tek bir tatil için gidilecek bir bölge değil, yani kesinlikle Italya gezinize dahil etmenizi önerebileceğimiz bir nokta. Biz; Roma, Pisa, Venedik ve birçok şehri “road trip” olarak yapmış ve La Spezia’ya vardığımızda Cinque Terre’ye uğramıştık. Size de bu tür bir rota çizmenizi öneririz.

Basel Havaalanından yapacağınız bir seyahatle İsviçre, Fransa, Almanya ve İtalya’da birçok kenti gezebilir, en son Cinque Terre ve ardından da Pisa’ya uğrayabilirsiniz.

Bu alternatif için yayınladığımız yazımızı buradan okuyarak, çizdiğimiz google haritasından da gezebileceğiniz ülke ve şehirleri takip edebilirsiniz.

CINQUE TERRE NEREDE ve CINQUE TERRE’ YE NASIL GİDİLİR?

Öncelikle bu bölgenin coğrafi yapısı itibariyle köyler arasında araç kullanmamanızı tavsiye ederiz. Engebeli, virajlı, dağlık yolları en konforlu ve hızlı hale getirecek araç kesinlikle tren.

Yine de araç kullanmayı düşünüyorsanız, Avrupa’da araç kiralama, araç paylaşımı ve araç kullanma ile ilgili önerilerimizi buradan okumanızı tavsiye ederiz.

La Spezia tren istasyonunda yer alan Cinque Terre Point’ten (saat 07:30 da açılır) günlük, iki günlük ya da haftalık kart alarak köyler arasında rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Haftalık kartlar Pazartesi gününden Pazar gününe kadar geçerlidir, yani eğer Cumartesi günü kart alacaksanız haftalık değil de 1 günlük kart almanız daha avantajlı olacaktır.

Köyler arasında yürümek de oldukça keyifli bir diğer alternatif. Yürüyüş parkurları genellikle işaretlerle takip edilebilir ve bu parkur için hazırlanmış haritaları temin edebilirsiniz.

CINQUE TERRE’ DE NEREDE KALINMALI?

Açıkcası Cinque Terre özellikle bahar ve yaz aylarında konaklama yapılacak otellerin dolu ya da pahalı olması kuvvetle muhtemel olan oldukça turistik bir bölge. Bu sebeple bu beş köyden birinde kalmak yerine en yakın şehir olan La Spezia’ da kalmanızı ya da diğer İtalyan şehirlerinden birinde yaptığınız tatil dahilinde günübirlik bir tur yapmanızı öneririz.

CINQUE TERRE’ DE KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER?

Köyler arası yürüyüş parkur mesafeleri;

Rio Maggiore – Manarola : 1.5 km : yürüyerek 20 dk; trenle 2 dk.

Manarola – Corneglia : 2.5 km : yürüyerek 45 dk; trenle 4 dk

Corneglia – Vernezza : 3.5 km : yürüyerek 90 dk; trenle 5 dk

Vernezza – Monterosso : 3 km : yürüyerek 90 dk; trenle 5 dk.

Bunların dışında yapılacak diğer aktiviteler ise dalış, yüzme ve bol bol fotoğraf çekmek.

CINQUE TERRE’ DE NE YENİR?

Özel yöresel şarapları, tabii ki pizza ve makarna, sahil köyleri olmasından ötürü deniz mahsülleridondurmalimon likörü (limoncini) ve italyan kurabiyesi biscotti.

Ayrıca, pesto severseniz bu bölgede oldukça popüler ve lezzetli. Kesinlikle tadına bakmalısınız.

CINQUE TERRE’ DE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER NELERDİR? CINQUE TERRE KÖYLERİ..

Monterosso Al Mare:

Cinque Terre’nin en büyük yerleşimi ve tek kumsalı olan köyüdür. Eğer deniz tatili düşünüyorsanız Monterosso’da daha uzun kalacağınız bir tatil planı yapabilirsiniz.

Monterosso, bu bölgede en çok turist alan köyüdür. Bu sebeple birçok şarap mahzeni, restoranlar, oteller ve butik dükkanlar yer almaktadır. Köy eski ve yeni olmak üzere iki kısıma ayrılmıştır.

San Cristoforo tepesinde yer alan eski şehir merkezi ‘Monterosso Vecchio’, dar sokakları ve renkli evleri ile sizi içine çekecektir. Eski şehir merkezinde ortaçağdan kalma kale kalıntıları, Obertengo Kalesinden (Obertengo Castle) geriye kalanlar ve Aurora Kulesi (Aurora Tower) yer almaktadır. Beyaz- yeşil mermer duvarları ve gülpenceresi ile San Giovanni Battista klisesini (Church of San Giovanni Battista) ziyaret edebilirsiniz. Capuchin Father kilisesi (Church of San Francesco – Capuchin Friars Monastery), Cinque Terre’nin büyüleyici manzarasının tadını çıkaracağınız bir nokta olacaktır, kesinlikle kaçırmayın!

Monterosso’nun yeni şehir merkezi ise Fegina koyu ve kumsalı boyunca uzanan kısmıdır. Tren istasyonu burada yer almaktadır. Fegina’da kaçırılmayacak bir başka yapı da denizlerin tanrısı Neptün’ü temsil eden ve bir evin terasına inşa edilmiş “dominant statue of the Giant”.

Vernazza:

Monterosso ve Vernazza arasındaki yürüyüş yolu merdiven ve bir tarafı uçurum olan yollardan dolayı bir saati aşan bir sürede tamamlanıyor ancak Vernazza’yı görebileceğiniz en güzel nokta tepedeki patika yolu…

Vernezza’da yer alan ve küçük balıkçı tekneleriyle dolu amfitiyatro şeklindeki doğal iskele Cinque Terre’ deki en fotojenik noktalardan biridir.

Köy merkezinde yer alan saat kulesi ve Castello kalıntıları dışında, iskeleye tepeden bakan Santa Margherita di Antiochia’ yı ziyaret edebilirsiniz. Biraz efor sarfetmeniz, uzun ve dar bir kuyrukta beklemeniz ve çok cüzi bir miktar giriş ücreti ödemeniz karşılığında (cinque terre kartınız olmasına rağmen), uçurumun kenarında, kayaların tepesinde yükselen Doria Castle (Doria Kalesi) inanılmaz bir körfez manzarasını ayaklarınızın altına sermek için bekliyor.

Corniglia:

Diğer 4 köyden farklı olarak, sahil şeridinde değil, bir dağın tepesine kurulmuş ve daha çok tarım alanı olarak şekillenmiş bu köye ulaşmak için trenden indikten sonra 370 basamak çıkmanız gerekiyor. Sağlıklı ve genç bir insanın kolayca aşabileceği bir engel ancak uğraşmak istemezseniz 5 dakika da bir shuttle servisi konulmuş, tercih edebilirsiniz.

Cinque Terre’deki en önemli gothic-ligurian mimarisi olarak kabul edilen San Pietro Kilisesi’ni (Church of San Pietro) ziyaret edebilirsiniz.

Manarola:

Kayalıklar üzerine kurulmuş rengarenk evler, balıkçı restoranları, sıcacık insanları ile Cinque Terre’nin kapak yüzü olan fotoğrafların ana mekanı.

Bu köy adını, Romalılar zamanında yapılmış ve ölmüş kişilerin ruhlarına adanmış “Manium Arula” tapınağından alır. Köyün tepelerinde yer alan, 1338 yılında inşa edilmiş San Lorenzo kilisesini (church of San Lorenzo) ziyaret etmelisiniz.

Riomaggiore:

La Spezia’ya en yakın olan köydür.

Rengarenk evleri, daracık sokakları ile yüzlerce fotoğraf çekebileceğiniz minicik bir köy. Yürüyüş parkuru boyunca karşınıza çıkacak üzüm ve limon bahçelerinden gözlerinizi alamayacaksınız.

Manarola ve Riomaggiore arasında tren yapılmadan önce yapılan “Via D’amore” (way of love) yani Aşk Yolu’ nun bir kısmını (artık büyük bir kısmı kayalıklarla kapanmış olsa da) görebilirsiniz. Ayrıca, San Giovanni Battista, Madonna di Montenero İbadethanesi (Sanctuary of “Madonna di Montenero”) ziyaret edebileceğiniz yerlendendir.

Önerilerimiz:

  • Cinque Terre balayı için Uzak Doğu ya da Asya turlarına mükemmel bir alternatif olacaktır. Hem daha uygun hem de daha yakın olan İtalya’nın sahil şeridinde romantik ve sakin bir tatil/balayı geçireceğinizi garanti ederiz.
  • Aynı zamanda Cinque Terre kesinlikle araç kiralanarak yakın köy ve şehirlerin gezilmesi için çok uygun bir lokasyonda yer almakta dolayısıyla bu opsiyonu da değerlendirmenizi öneririz.

Cinque Terre ekonomik rehberimizde daha detaylı önerilerimizi okumak istiyorsanız buraya tıklayın..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.