Kont Dracula’nın Şatosu Romanya’nın en fazla ziyaretçi ağırlayan yerlerinden biri. Asıl ismi Bran Kalesi ama Kont Dracula Şatosu olarak ünlenmiş. Tarihi kale Orta Çağ döneminden günümüze gelen, 600 yıllık bir yapı. Bizce Romanya’ya sadece bu sebeple bile gidilir; Cadılar Bayramında gidip Bran Kalesindeki kostümlü partilere katılmak.

İrlandalı yazar Bram Stoker’ın yarattığı Dracula karakterinin ilham kaynağı Bran Kalesi, Transilvanya seyahatinin en etkili duraklarından biri.

Kale Romanya’nın Transilvanya bölgesinde, yeşillikler içerisindeki bir vadinin tepesinde yer alıyor ve başkent Bükreş’e 135 kilometre uzaklıkta. Daracık ahşap merdivenleri, küçük pencereli odaları, gizli tünelleri, labirent gibi koridorlarıyla Bran Kalesi 4 katlı, 58 odalı, Romanya Kraliçesi Marie tarafından toplanan mobilyalar, tablolar, şövalye kıyafetleri, kişisel eşyalar ve savaş aletleri gibi sanat eserlerinin bulunduğu bir müze.

Gotik mimarisiyle dikkatinizi çekecek yuvarlak kule 1593 yılında aslına uygun şekilde restore edilmiş muazzam bir nokta.

Kalenin “Secret Tunnel” yani Gizli Tüneli ise 1920’li yıllarda Kraliçe Marie’nin emriyle kalede tadilat yapıldığı sırada işçiler tarafından keşfedilmiş. Şöminenin arkasına gizlenen bu kaçış tüneli kesinlikle görmelisiniz.

Bran kalesine Braşov şehrinden otobüsle, başkent Bükreş’ten ise önce Bran kasabası sonra da kaleye çıkan otobüsler ile aktarmalı olarak ulaşmak mümkün.

Cadılar Bayramı Romanya’ da resmi bir tatil değil. Zamanla özellikle turistlerin kostüm partileri için tur düzenledikleri bir yere dönüşmüş. Her sene 31 Ekim’ de şatoda kostümlü cadılar bayramı kutlaması için dünyanın her yerinden binlerce turist buraya akın ediyor. Bizim ülkemizde hemen hemen hiç kutlanmayan bu bayram Hristiyan dünyasında çok önemli. Daha önce yurt dışında denk gelmiştik ve çok da eğlenceli bir kutlamaydı. Bu sebeple bizce Romanya’ya neden ve ya ne zaman gidelim derseniz 31 Ekim’ i içine alan 2-3 günlük bir gezi planlayın. Bu şekilde hem Bükreş ve diğer kasabaları gezer hem de bu kutlamalara katılırsınız ve çok ayrı bir deneyim daha yaşamış olursunuz.

Romanya’ ya nasıl gidilir?

Türkiye’den de çeşitli tur şirketlerinin düzenlediği organizasyonları değerlendirebileceğiniz gibi kendi turunuzu kendiniz de planlayabilirsiniz. Romanya’ ya gidebilmek için ilk şart tabii ki Schengen vizesi. Eğer vizeniz varsa kendi aracınızla, otobüsle hatta yeni başlayan Bükreş trenleri ile seyahat edebilirsiniz. Biletlerinizi online olarak satın alırken hem gece turu hem de Halloween party için geçerli olacak combo biletleri tercih etmelisiniz. Biletlerinizi satın alabileceğiniz websitesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bükreş’te gezilecek yerler:

Parlemento binası, Ulusal Tarih Müzesi, Macca Villacross Pasajı, Ulusal Sanat Müzesi, George Enescu Müzesi, Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi, Cotroceni Sarayı, Çişmigiu bahçeleri, Lipscani eski şehir merkezi, Zafer Bulvarı, Herastrau Parkı, Zafere Takı, CEC Sarayı gezilecek yerlerdendir. Göz alıcı mimarisi ve süslü püslü binalarının yanı sıra Bükreş sanata ve mimariye önem veren, Doğu Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden biridir. Bükreş, kaliteli ve eğlenceli gece hayatı, Türklerin damak tadına yakın lezzetli yiyecekleri, şehir içi ulaşım kolaylığı ve çeşitliliği ile resmen Avrupa ülkesi olmayı hak etmiş şehirlerden.

Ayrıca Bükreş dışında gezilecek diğer irili ufaklı kasabalardan önerdilerimiz ise;

Sighişoara, Transfagaraşan, Corvin Şatosu, Kral Decebalus’un heykeli, Salina Turda (Tuz Madeni), Temeşvar (Timisoara), Balea Gölü, Târgu Mureş Kültür Sarayı, Rosu Gölü, Köstence Kumarhanesi, Sarmizegetusa Regia, Cimitirul Vesel, Tuna deltası, Cheile Neresi-Beusnita Ulusal Parkı, Braşov, Sibiu.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.