Tarihi M.Ö. 7500lü yıllara dayanana Diyarbakır’da gezilecek yerler bir tarafı surlarla çevrili şehrin tarihi bölgesinde bulunuyor. Ve hepsinin konumu birbirine yakın şekilde. 1 tam günde Diyarbakır şehir merkezini çok kolaylıkla gezebilirsiniz.

Öncelikle biz Diyarbakır’a Ankara’dan kalkan Kurtalan Ekspresi ile gittik Diyarbakır havalimanı’ndan Ankara’ya geri döndük. 1 tam günde de Diyarbakır turumuzu tamamladık. Tabii bu kadar kısa zamanda bir şehir gezmek için nokta atışı gezilmesi gereken yerlere gitmek, meşhur yemeklerin tadılması gerekiyor.

Sadece Diyarbakır hava durumuna dikkat edin. Biz Ocak ayının ilk haftasında oradaydık ve montla dolaşabildik. Ama Mart- Nisan ya da Kasım ayında Diyarbakır gezisi daha ideal olur..

Siz de haftasonumu Diyarbakır’ı 1 günde gezmek isterseniz işte bizim Diyarbakır rotamız ve meşhur Diyarbakır yemeklerini tadacağınız adresler:

Diyarbakır gezilecek yerler:  Diyarbakır (Arkeoloji) Müzesi, Ziya Gökalp Müze Evi, Gazi Köşkü müze evi, Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi, Ahmed Arif Müze ve Sanat Evi, Diyarbakır Kalesi, Diyarbakır Ulu Camii, Behram Paşa Camii, Dört Ayaklı Minare, Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, Hasan Paşa Hanı, Sülüklü Han, Sipahiler Çarşısı, Mesudiye Medresesi, Deliller HanıDiyarbakır şehir merkezine araç ile gidilecek mesafede olanlar ise: Hevsel Bahçesi, On Gözlü Köprü, Gazi Köşkü, Malabadi Köprüsü, Asur Kalesi

Diyarbakır Yeme İçme Önerileri: Diyarbakır denince akla ilk gelen karpuz tabii ki ama burada bizim için alışık olmadığımız farklı tatla da varmış.

Yöresel Diyarbakır yemek ve mekan önerileri listesi: Kadayıfçı Hacı Levent veya Kadayıfçı Saim Usta’dan Diyar Burma ve soğuk baklava, Xale Meheme’de ciğer, Mardin Keba Evi’nde patlıcanlı kebap yemelisiniz ve reyhan şerbeti denemelisiniz..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.