Paris’i konuşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Paris denince akla ilk gelen ikonik yapı tabii ki Eiffel Kulesi! Her sene ortalama 9 milyon insanın ziyaret ettiği Eiffel Kulesi hakkında kısa bilgiler ve en iyi Eiffel fotoğraflarını nerede çekebilirsiniz hemen başlıyoruz..

Eyfel Kulesinin Hikayesi
Eiffel Kulesi’ne adını veren Gustave Eiffel aslında tasarım firmasının adı. Kulenin tasarımcısı Stephen Sauvestre ile Emile Nouguier.- Kulenin yapılma sebebi: Fransız Devrimi’nin 100. olan 1889 yılında düzenlenmiş olan Expo’89 Paris Fuarı’nın giriş kapısı

– 3000 işçinin yapımında çalıştığı kule 2 yıl 2 ayda tamamlanmış.

-10 bin ton ağırlığındaki kulenin 20 yıl sonra yıkılması planlanmış ama o sıralar radyo ve televizyon keşfi ile ilk radyo vericilerinin yerleştirilmesi için kullanılmış.

– 324 metre yüksekliğinde ve arasında 130 metre mesafe bulunan ayaklar üstündeki kule İnşaa edildiğinde Dünyanın en yüksek yapısıymış.- Kule ilginç aktivitelere ev sahipliği yapmasının yanı sıra uzun bir süre intihar vakaaları nedeniyle üst katları turizme kapatılmış

– 3 platfomdan oluşan kulenin 1 ve 2. katına merdiven ve asansör ile çıkılırken, 3. kata sadece asansör ile çıkılıyor.- Kulede sadece seyir teraslarından ibaret değil. Cineiffel Müzesi, Gustave Eiffel’in çalışma odası ve büstü, hidrolik asansör mekanizması gibi ziyaret noktaları da yer alıyor.


Eiffel Kulesi Adresi: Champs de Mars, 5 Avenue Anatole France 75007 ParisUlaşım:  Metro>>Trocadero, Ecole Millitaire ve Bir- Hakeim, RER >>Champ de Mars, otobüs >> Tour Eiffel ve Champ de Mars 

Eiffel Kulesi’ni fotoğraflayabileceğiniz en güzel nokta atışı lokasyonlar:

Eiffel Kulesi’nin fotoğrafını çekebileceğiniz birkaç güzel nokta atışı yer vardır. Hani sosyal medyada gördükleriniz.. Paris’e kadar gidip Eiffel’in fotografik açısını bulmazsanız yazık olur. İşte en güzel Eiffel açıları

1- Kulenin tam altı!

2- Trocadero Meydanı’nda metrodan indiğiniz yerde kalabalığı takip ederseniz zaten kendinizi Eiffel’in karşısında bulacaksınız. Artık işaret parmağınızı Eiffel’in tepesine mi koyarsınız yoksa ilginç pozlar mı verirsiniz orası size kalmış. 

3- Trocadero Carousel.

4-Port Debilly’den Pont d’Iéna manzarasıyla. Mümkünse köprüdeki atları da kadrajınıza alın deriz.

5- Favorimiz! Rue De L’Université: Rue De L’Université’nin sonundaki çıkmaz sokak. Yön olarak Avenue de la Bourdonnais’i takip edebilirsiniz. Araç parkına açık olduğu için fazla kalabalık olabilir. Sabah erken saatlerde gitmenizi öneririz.


6- Eiffel’in tepesinden 🙂 Mutlaka bir de akşam görün deriz! Farkı fotoğraflarda.. Gece Eiffel Kulesi ışıklarla birlikte muhteşem görünür..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.