VARNA KIYI ŞERİDİNDE GEZİLECEK YERLER


Varna, Bulgaristan’ın denizcilik başkenti, en gözde şehri ve yaz aylarında Bulgaristan’ın ekonomisini neredeyse 2 katına çıkartan bir tatil cennetidir.

Varna’nın turizmde daha rahat hareket etmesi Bulgaristan’da Ekonomi ve Turizm Bakanlıklarının ayrılması ile hız kazandı. Şehirde yer alan 6 üniversiteden kaynaklanan yoğun genç nüfus, Varna‘da eğlence ve gece hayatını belirlerken, yaz aylarında okulların kapanması ile Varna’da tatil dönemi başlıyor.

Varna’da deniz sezonu Mart- Ekim aylarından itibaren başlıyor.  En az 30 derece olan sıcaklığın etkisiyle tatilciler kendilerini Varna sahillerine atıyor. Tabii incecik kumdan olan sahillerde belki Varnalıar için değil ama turistler için gösterişli resort oteller yer alıyor. Resort otellerin olduğu Varna sahil bölgelerinde belli bir ücret karşılığı şezlong kiralayıp denize buralardan da girebilirsiniz. Ayrıca Varna Altınkum otelleri için de birbirinden farklı, otel konseptleri bulacaksınız.

Her ne kadar Bulgaristan’ın en elit şehri olarak anılsa da, Varna genel olarak pahalı bir şehir değil. Her bütçeye uygun tatil imkanını Varna’da bulabilirsiniz.

Varna sahil şeridi ile ilgili dikkat çekici başka bir özellik de, upuzun Varna sahilinde tarihi mekanlarda da denize girebilir ve geçmişin izlerine yakından tanıklık edebilirsiniz. Varna bu özelliğiyle kesinlikle otantik bir hava yaratıyor…

Varna turunu Varna gezi yazımız ile vermiştik. Bu yazımızda ise Varna sahil şeridi rotası ile Varna’nın kuzeyinden güneyine doğru araç ile yolculuğa çıkıyoruz. Dilerseniz şehir merkezinde ya da Varna hava alanı’ ndan da araç kiralayabilir ve bu yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz.

Sırasıyla Varna Kıyı Şeridi’nde Gezilmesi Gereken 8 Yer;

1- Russalka (Rusalka): Deniz kızı anlamına gelen Rusalka, Bulgaristanın kuzey doğusunda yer alıp, Varna’ya 90 km uzaklığındadır. Küçük bir sahil kasabası olan Rusalka, yemyeşil ağaçların kuşattığı küçük bir körfezde yer alır. Her şey dahil resort otele ait olan Russalka’da, tek katlı 600 ev yer alıyor.

2- Kaliakra Burnu (Cape Kaliakra): Yunanca güzel kale anlamına gelen Kaliakra, Balkanların Karadeniz kıyısındaki en uzun burnu, bozulmamış tabiatı ile bir çok kuş türünün göç ederken konakladığı yer. 2 km uzunluğundaki burunda, Orta Çağ’dan kalma kale kalıntıları bulunmuştur. Kalenin içinde görülmesi gereken yerlerden bazıları kilise, hamam, Dobruca Prenslerine ait bazı kalıntıların da sergilendiği müze, su kuyusu, mağaradır. Rivayete göre Kaliakralı 40 kız, Osmanlıların kendilerini Müslüman yapmasından kurtulmak için saçlarını birbirine bağlayıp, denize doğru açılan kapıdan atlarlar. Bu yüzden buraya Kırk Kızlar Kapısı denmektedir… Muhteşem manzarası ve el değmemiş tabiatıyla, özellikle gün batımında Kaliakra’dan seyre doyum olmuyor… Dönmeden önce, kalenin aşağısına doğru bir mağaranın içinde yer alan restoranda da yorgunluğunuzu gidermeden gitmeyin…

3- Balchik Palace (Dvoretsa Palace, Dvoretsa Sarayı, Queen Mary’s Palace and Garden): Romanya Kraliçesi yani Çariçe Mariya’nın yazlığı. Zamanın yazlığı aslında bir saray çünkü içinde Balçık Botonik Bahçesi, postane, Kraliçe’nin özel koleksiyonları, sergi alanı, Stela Maris Ortodoks Kilisesi ve küçük bir askeriye dahi var. Yazlık, Kraliçe Mariya’nın Kıbrıs’ta gördüğü ve çok beğendiği bir binanın aynısıdır…  Balçık Botanik Bahçesi zamanının en önemli bahçelerindenmiş. Günümüzde ise Sofya  Üniversitesi’nden botanikçiler yeni bitki türleri üzerinde araştırmalar yapıyorlar. Sarayın bahçeleri denize doğru katmanlı bir yapıda. Kraliçe Mariya bu katmanlara Tanrının Bahçesi, Gestiman Bahçesi gibi adlar taktığı biliniyor.

4- Albena: Varna şehir merkezinin yaklaşık 30 km kuzeyinde yer alan Albena, 7 km uzunluğunda altın rengi kumları ve mavi bayraklı denizi ile uzun bir sahil şerididir.

5- Altın Kumlar (Altınkum, Zlatni Pysatsi, Golden Sands): Rivayete göre bir korsan gemisi, altından olan tüm hazinesini buraya gömmüş ve Tanrı onların altınlarını kuma çevirerek cezalandırmış… Rivayet budur ama karşı çıkılamaz bir gerçek varki, Altınkum tam anlamıyla adının hakkını veren incecik kumların mavi ile buluştuğu cennetten bir köşe…Tatil resortları ile muhteşem bir deniz tatili yapmak için Varna’ yı seçerseniz kesinlikle pişman olmayacaksınız. Şehir merkezinden 45 dakika uzaklığındaki ve 17 km kuzeyindeki Altınkum kumsal şeridine, 409 numaralı otobüsler ile gidebilirsiniz. Biletin fiyatı ortalama 3 Leva.

6- Aladja Manastırı (Aladzha Monastery): Ortaçağ Ortodoks Kilisesi olan Aladzha Monastery, bir mağaranın içine inşa edilmiş bir komplekste yer alır.

7- Aziz Constantine ve Helena (Saints Constantine and Helena): Bulgaristan’ın en eski sahil kasabası, sakinliğini koruyan dalış için muazzan bir bölge. Varna’nın 8 km kuzeyinde, Evksinograd Sarayı yakın bir konumda yer alıyor.

8- Evksinograd Sarayı (Evksinograd Residence, Euxinograd): Varna şehir merkezinin 8 km kuzeyinde yer alan Kral I. Ferdinand’ın en sevdiği evi olan saray, gösterişli peyzaj mimarisi ile bahçeleri ve özellikle  sarayın içinde yer alan kabul odası, aynalı oda ve mahzeni ile görülmeye değer… Evksinograd Sarayı, Bulgaristan’ın bağımsızlığından sonra Bulgar hükümdarlar tarafından yazlık ev olarak kullanılmış.

Varna şehir merkezinde gezilecek yerler ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.