Festival denince akla sanat, müzik gelir genelde ama bu festivaller tamamen organik. İçinden müzik geçmeyen festival olmaz tabii. Bu festivallerin farklı odak noktası müzik değil. Bitkisel otlar, portakal, badem, kiraz yani tamamen doğadan gelen Türkiyede’ki Sağlıklı Festivaller. Bakın listemize nereleri aldık..

  • Datça Badem Çiçeği Festivali: 2022’de 7-9 Şubat tarihleri arasında 4.sü düzenlendi..
  • Alaçatı Ot Festival (Mart Sonu- Nisan başı): Bu sene 11.si düzenlenen Alaçatı Ot Fesitvali’nde tema  Ege’de bulunan endemik otları ve bu otlar kullanılarak yapılan yemekler
  • Adana Portakal Çiçeği Festivali (Mart Sonu- Nisan başı): 2022’de 10.su düzenlenen festival portakaldan çok kebap, lahmacun ve daha birçok Adana mutfağına ait yemek desek yeridir. Ve konserler, kostümlerin sergilendiği kortejler… Biz adından dolayı listemize alıyoruz yani..
  • Urla Enginar Festivali: 2022’de 6-8 Mayısta gerçekleşen festivalde üreticiler kendi ürünlerini satıyorlar. Yani bol sebze ve bol enginar..
  • Tekirdağ Kiraz Festivali (Haziran): 2022’de 56.sı düzenlenen festival 9-12 Haziran’da gerçekleşti.. En iyi kiraz yarışmasının yanı sıra seçki çok geniş. Yağlı güreş, yelken ve yüzme yarışlarıyla sabah aktivite akşam konser havasında geçiyor festival.. Bizim listemizde kiraz yarışması yaptığı için yerini koruyor..
  • Yeşilüzümlü Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali (Mayıs): 2022’de 6-8 Mayıs’ta gerçekleşen festivalde Fethiye Yeşilüzümlü bölgesinde yetişen kuzugöbeği mantarıyla yapılan yemekler ve konserler gerçekleşiyor.
  • Yeşilüzümlü Bağbozumu Festivali (Ekim): 14-16 Ekim 2022’de 3. düzenlene festival, yöresel tatlar haricinde konserlere de yer veriyor. Bu sene Bartın’daki patlama nedeniyle son günü iptal edildi..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.