Türkiye’den Alınabilecek Geleneksel Hediyeler


Yurtdışında yabancı bir arkadaşınızı ziyarete gidiyor ve ona küçük bir hediye götürmek istiyorsunuz. Ya da Türkiye’ye gelen yabancı misafiriniz eve geri dönerken yanında sevdiklerine armağan edebileceği yöresel bir şey almak istiyor. Ne önerirsiniz? Alternatifleriniz o kadar fazla ki seçmek ya da bir şey önermek zor geliyor değil mi? O zaman, size bizim klasik hediye paketimizden birkaç pratik öneri sunalım.

Türk Kahvesi

Kesinlikle ilk sırada yer alan bir hediye olabilir. Kurukahveci Mehmet Efendiyi tavsiye ederiz zira bu artık markalaşmış bir ürün. Taze çekilmiş bir türk kahvesi valizinizi biraz kokutacaktır ama sonuçtan pişman olmayacağınızı garanti ederiz. Bu arada, türk kahvesi ile ilk kez karşılaşacak yabancılar için bir de cezve ve türk kahvesi fincan seti almanız da gerekebilir. Onun dışında, siz bir Türk tanıdığınızı ziyarete gidiyorsanız, eminiz onun evinde zaten kahve seti mevcuttur 🙂

kahve2

Kuru meyveler

Hem sağlıklı, hem leziz hem de yurtdışında bizdekinden daha pahalı olan kuru meyve hediyesi diğer bir alternatif. Kapalı çarşı gibi yerlerde hali hazırda paket olarak bulabileceğiniz gibi, zevkinize göre birkaç farklı ürünü bir paket haline getirebilirsiniz. İncir, ceviz, kayısı, erik yabancıların en çok beğendiklerinden. Bizim, kuş burnu, hurma gibi kurutulmuş meyveleri beğenen yabancı bir arkadaşımız henüz çıkmadı.

kuru-meyve

Baharat

Yabancılar yemeklerinde baharat kullanmayı severler. Dolayısıyla hem yöresel, hem de işe yarayacak bir hediyedir. Ancak kısa ömürlü olduğunu düşünürsek sürekli bakıp da sizi hatırlayacakları bir seçenek olmadığını kabul ediyoruz. Bir de eğer siz de yemeklerde çok fazla baharat kullanan biri değilseniz, zaten hiç almayın. Çünkü hangi baharatın hangi yemekte daha iyi gittiğini anlatmanız gerekecek ve boşuna sıkıntı çekeceksiniz. O yüzden diğer alternatiflere yoğunlaşabilirsiniz.

Elma Çayı

Bu apple tea olayı nedir gerçekten bilemiyoruz ama kimi Türkiye’de ağırladıysak yanında apple tea götürmek istiyor. Hatta biz seyahatlerimiz öncesi “Türkiye’den ne istersin?” diye sorduğumuz her defasında hemen apple tea cevabını alıyoruz. Şahsen biz pek tercih etmiyoruz çünkü çok tatlı ama yabancılar arasında Türkiye ile özdeşleşen bir şey bu elma çayları. Öyle ki kapalı çarşıya gittiğinizde satıcılar bile apple tea diye bağırışıyor 🙂

apple-tea

Kupa

İşte size ömürlük bir hediye. Kırılıp parçalanmadıkça sizi hatırlatacak mükemmel tasarımları olan kupaları tercih edebilirsiniz. Tasarım demişken size klişe gibi gelse de, üzerinde İstanbul yazan, bir yerinde nazar boncuğu iliştirilmiş olanları seçmenizi öneririz. Size ne kadar basit ve klişe görünüyorsa, emin olun yabancı arkadaşlara o kadar güzel ve etkileyici görünüyor. O yüzden en beğenmediğinizi, en abartılı olan deseni çekinmeden seçebilirsiniz.

kupa

Magnet

Biz gittiğimiz her yerden bir magnet alırız ve hemen koleksiyonumuza yani buzdolabımız üzerinde diğer magnetlerden boş kalan bir yere ekleriz. Dolayısıyla hem uygun, hem kalıcı, hem de oldukça hoş bir hediye olduğunu düşünüyoruz. Magnet çok iyi tanımadığınız ancak eliniz boş gitmek istemediğiniz bir arkadaşınıza alabileceğiniz bir hediye. Zevkini bilmediğiniz kişiler için hayat kurtarıcı bir seçenek zira gittiği yerden magnet almayan kimse yoktur herhalde.

magnet

Baklava & Lokum

Kabul ediyoruz ki baklavayı valize koymak oldukça riskli. Döker, akar, kokar, yapışır falan. Yine de iyice streçleyerek çantanıza düzgünce yerleştirebilirsiniz. Ama bu riski almak istemiyorsanız, ya da sizden özellikle baklava sipariş etmiş kimse yoksa lokum, cezerye, sucuk gibi birşeyler de tercih edebilirsiniz 🙂

Nargile

Hediyenin büyüğü küçüğü önemli değildir. Ancak bazı durumlarda daha özel birşeyler almak isteyebilirsiniz. Nargile de bizim ağır misafirler için önerilerimiz. Bu arada kömür ve tütün de almayı unutmamalısınız. Elma yabancıların tabii ki (her nedense) en çok sevdikleri esans.

nargie

Halı-Kilim

Pahalı bir diğer hediye. Ama tutup da salon için kocaman bir el işi kilim alın demiyoruz. Daha ziyade küçük, minyatür, kilim işlemeli süs eşyaları seçebilirsiniz.

kilim

Takı

Bizim belki de tezgahta görüp de hiçbir zaman almayacağımız bu imitasyon takılar yabancılar tarafından çok rağbet görüyor. Zevkinize ve bütçenize göre siz daha kaliteli takılar da almayı tercih edebilirsiniz.

Hamam seti

Eğer bir arkadaşınız sizi ziyarete geldi ve siz de onu hamama götürdüyseniz, kesinlikle ona bir hamam seti hediye etmelisiniz. Hamama girmek her yabancının Türkiye’de yapılacaklar listesi başında yer alıyor. Artık nasıl hikayeler, efsaneler duydularsa ilk yapmak istedikleri şey hamamda yıkanmak 🙂 O yüzden hamam seti komik bir hediye olarak her zaman sizi hatırlatacaktır.

Tavla

Oldukça elegant bir hediye olduğuna inanıyoruz. Hediye ettiğiniz kişi ömrünün sonuna kadar kırmadan, parçalamadan kullanacaktır. Dekoratif olarak da çok hoş görünen tavla tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Tavla aslında bir Arap geleneği olduğu için, özellikle kültürsüz yabancıların Türkiye’nin de Arap ülkesi olduğu inancını kuvvetlendirebilir. Dolayısıyla bu hediyeyi, sosyokültürel yapısı kaldırabilecek kişilere armağan etmelisiniz.

tavla

Nazar Boncuğu

Bizim sevimli evil eye yani nazar boncuklarımız, yabancılar tarafından da çok takdir görüyor 🙂 Bir yerine nazar boncuğu iliştirilmiş bir hediye, ya da duvar süsü armağan edebilirsiniz. Hikayesini anlatmayı da unutmayın.

nazar

Incık- Cıncık

Özellikle vitray desenli ve mozaik görünümlü olan dekoratif süs eşyaları, mumluklar, çerçeveler yabancılara ışıl ışıl ve dikkat çekici görünüyor. Yine arap esintisi olan bir hediye olduğu için, hediye aldığınız kişiye göre karar vermelisiniz.

hediyelik

Not defteri

Klasik ama oldukça doğal bir hediye. Hem ucuz hem de çok anlamlı. İçine bir de not yazdınız mı, hediye ettiğiniz kişinin “ooo, you’ re so sweat!” şeklinde tepkisi ile karşılaşacaksınız. Yabancılar bu tür geleneksel hediyeler bayılıyorlar. Öyle ki yurtdışında, özellikle Avrupa’da hala posta ile kart yollama kültürü devam ediyor. O yüzden, hiç şüphesiz ki, bu hediyeye bayılacaklar.

notdefteri

13 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.