Kuzey Işıklarını görmeden bu dünyadan gitmek yok! Bizim de muhtemelen birçok insan gibi hayalimiz Kuzey Işıklarını görmek. Muhtemelen insanın görüp görebileceği en mucizevi doğa olaylarından birisi. Eğer siz de bu hayali kuranlardansanız bu yazımız sizin de işinize yarayacak. Çünkü önce kendimiz sonra da tabii ki okurlarımız için Kuzey Işıklarının en iyi nerede ve ne zaman görülebileceğini araştırdık. Yine de günün sonunda ne kadar hazırlansanız ya da planlasanız da görüyoruz ki iş biraz da şansa kalıyor. Doğru zamanda doğru yerden olup bu gökyüzü şölenine şahitlik edenlerden olalım diye umuyoruz..

Kuzey Işıkları yani nam-ı diğer Aurora Borealis , dünyanın yaklaşık 60-250 kilometre ötesinde, güneşten kopan parçaların dünyanın manyetik alanına girip sıkışmasıyla meydana geliyor. Güneşten kopup gelen parçacıklar atmosferde gaz molekülleri ile temasa geçiyor ve renklenerek gökyüzüne yayılıyor. Kutup Işıkları’nın renkleri çarpışan atomların türü ve çarpmanın etkisiyle kazandığı enerjiye göre belirleniyor.

Kuzey Işıkları genellikle Mart ve Eylül aylarında yaşanan ekinoks dönemlerinde yani 23 Eylül ya da 21 Mart’a yakın zamanlarda daha iyi görünüyor. Özellikle kalabalık şehirlerden uzakta yer alan kasabaları tercih ederseniz daha muazzam bir görüntüye tanıklık edebilirsiniz. Kuzey Işıkları turunuzda valizinize en kalın kıyafetlerinizi, fotoğraf makinesi ve tripodunuzu koymayı unutmamalısınız yoksa çok pişman olursunuz. Ayrıca araç kiralamak size hem zamandan tasarruf hem de bir yerden diğerine rahat ulaşım sağlayacaktır. Genelde 22:00- 04:00 arasında gökyüzünün tam karanlık olduğu saatleri seçmenizi öneriyoruz. Bu tabii ki sabah yatın demek değil, o kadar yol gitmişken şehri ve civarını gezmeye de zaman harcayın. Biraz yorucu ve dondurucu bir seyahat olacak ama buna değecek! Eğer dil problemi yaşıyorsanız ya da kendi rotanızı oluşturmakta sıkıntı yaşıyorsanız kesinlikle bir tura katılın. Riske atmaya değmeyecek kadar önemli bir seyahat bu.

İşte en doğru yer ve en doğru zaman için listemiz aşağıda efenim, keyifli okumalar..

1. Finlandiya

Kuzey Işıkları’nı en iyi görebileceğiniz ülkelerin başında Finlandiya geliyor. Finlandiya’da ağustos ayından nisan ayının ilk günlerine kadar, yani yaklaşık 200 gün boyunca Kuzey Işıkları’nı rahatlıkla görebilirsiniz. -25 derecelere kadar inen havalarda tamamen cam kaplı iglolarda konaklamak efsane olmaz mıydı?

Rovaniemi, Kakslauttanen, Saariselkä, Luosto, Nellim, Nuorgam, Utsjoki, Inari, Ivalo Finlandiya’ da Kuzey Işıkları için en doğru konumlar. Ocak- Mart arasında 2 ay boyunca kuzey ışıklarını görme olasılığı çok daha yüksek.

2. Norveç

Kuzey ülkelerinden Norveç’ te özellikle Tromso, Lofoten Islands, Senja, Alta, Svalbard, North Cape, Hammerfest Kuzey Işıklarını görme olasılığı en yüksek olan şehirler.

Eylül – Ekim veya Mart – Nisan ayları ekinoks zamanları olduğu için her yerde olduğu gibi Norveç’te de Kuzey Işıklar’ı için uygun ortam yaratıyor. Ancak Kasım – Aralık ve Ocak – Şubat ayları gökyüzünün en karanlık zamanları olduğundan Kuzey Işıkları’nı görme ihtimali oldukça yüksek .

3. İzlanda

İzlanda, Kuzey Işıkları’nın en iyi görülebildiği yerlerin başında tabii ki.. Reykjavik, Hvolsvöllur, Skógafoss, DC Plane Wreck, Jökulsárlón, Stokksnes, Kirkjufell, Hvitserkur İzlanda’ da Kuzey Işıkları için daha doğru konumlardan. Gecelerin uzaması ile birlikte Ekim’in ilk iki haftasında ışıkları görme şansınız da yükselmeye başlıyor. Aralık – Ocak – Şubat aylarında karanlık saatlerin artmasıyla doğa, Kuzey Işıkları’nı görmek için ideal ortamı hazırlamış oluyor. Mart ayının sonunda bahar ekinoksunun gelmesiyle birlikte güneş aktivitesi artıyor ve Kuzey Işıkları’nı görmek için iyi bir ortam oluşuyor.

4. Kanada

Özellikle Kuzey Kanada bölgesinde yer alan Yukon, Manitoba, Alberta, Calgary, Nunavut, Tuktoyaktuk, Yellowknife, Whitehorse, Iqaluit, Kuujjuaq, Banff Kuzey ışıklarını izlemek için en doğal ve sakin yerler. Eylül ayı itibariyle Kanada’da Kuzey ışıkları görülebiliyor. Kasım- Aralık- Ocak ve Şubat aylarında gecelerin çok karanlık olması sayesinde bu ihtimal artıyor ve ilkbahar ekinoksunun yaşandığı Mart- Nisan aylarında Kuzey Işıkları, Kanada’nın kuzey bölgelerinden rahatça gözlemlenebiliyor.

5. İskoçya

Kuzey Işıkları’nın en iyi gözlemlendiği yerlerden biri de İskoçya. Shetland, Orkney, Island of Lewis & Harris, Lochinver, The Isle of Skye, Cairngorms National Park, Galloway Forest Park, Edinburgh şehirlerinden özellikle Aralık- Şubat ayları arasında bu görsel şölene tanıklık edebilirsiniz.

6. İsveç

Yukarıdaki diğer ülkelere oranla Türkiye’den kuzey ışıkları uğruna en fazla gidilen ülkelerin başında gelen İsveç’ te Kiruna, Jokkmokk, Porjus, Tarendö, Abisko, Björkliden, Jukkasjärvi, Lulea, Tornedalen şehirleri bu mucize için en ideal yerlerden.

Aralık- Ocak ve Şubat ayları, İsveç’te Kuzey Işıkları’nı görmek için yılın en iyi zamanları. Nisan – Mayıs ayları ise Kuzey Işıkları’nı çok soğuk veya karlı olmadığı zamanlarda görmeyi tercih edeneler için ideal. Bu arada Lapland kadar kuzeye giderseniz Eylül- Ekim ve Kasım aylarında da kuzey ışıklarına denk gelmeniz mümkün.

Peki ya Güney Işıkları

Bu arada Güney Kutbu’nda da yılda en fazla 4-5 defa görülebilen Aurora Australis’ler yani Güney Işıkları var. En iyi Avustralya’nın Tazmanya Adası’nda ve Yeni Zelanda’da görülebiliyor. Mart ve Eylül ayları arasında özellikle ekinoks günlerini takip etmelisiniz.

Yeni Zelanda’da Güney Işıkları’nı en iyi görebileceğiniz yerler: Stewart Adası, Tekapo Gölü, Aoraki Dağı Milli Parkı, Dunedin, Catlins. Tanzanya’da ise; Hobart ve Cradle Dağı.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.