HAMBURG’UN EN ÜNLÜ 7 ALIŞVERİŞ CADDESİ

Hamburg’da Alışveriş..


Hamburg tam bir alışveriş cenneti… Birbirinden çekici markalar, lüks ürünler ve renkli alışveriş caddeleri ile alışveriş için ideal bir şehir Hamburg. Ama şunu da söylemeliyiz ki fiyatlar öyle ucuz değil… Türkiye’deki fiyatlar yerine Paris’ tekiler ile karşılaştıracak olursak, neredeyse benzer fiyat aralıkları olduğunu söyleyebiliriz….Hamburg’un Champs-Élysées‘i sayılan Neuer Wall Caddesi’ni saymazsak diğer caddelerde yer alan markaları, İstanbul‘da da bulabilirsiniz. Çünkü genelde hepsi zincir mağazaların markaları…

Hamburg’da alışveriş yapmanın kolay yanı, Hamburg’un en ünlü 7 alışveriş caddesi, Küçük Alster Gölü’nün sol tarafında yani, Kennedybrücke Köprüsü’nün diğer yakasında konumlanmış. O zaman biraz alışveriş yapalım yuppiii

Hamburg Bölgeleri’ne Göre Gezeceğimiz Alışveriş Caddeleri:

  • Neustadt‘da yer alan; Neuer Wall, Alsterarkaden (Alster Arcades), Große Bleichen, Poststraße ve Colonnaden Caddeleri
  • Altstadt‘da yer alan; Mönckebergstraße Alışveriş Caddesi ve Bergstraße’ deki Europa Passage Alışveriş Merkezi

Hemen Hamburg alışveriş rotamızdan  ilerleyerek kendimizi alışveriş çılgınlığına bırakalım..

Hamburg Alışveriş Caddelerinde Neler Var?

1- COLONNADEN: Gustav Mahler Platz‘in iki yanında uzanan ve Küçük Alster (Binnenalster)’in şehir merkezi tarafında yer alan cadde, 1974 yılından bu yana yayalara ayrılması özelliği ile Hamburg’un en eski yaya yollarından. Birbirinden farklı markaların yer aldığı mağazaları, farklı mimarilerdeki binalarda bulabilirsiniz… Caddenin hemen başında, Jungfernstieg’in sonunda Hamburg’un en ünlü markalarından Nivea Mağazası (Nivea Haus) mağazasını gezmelisiniz. Kendini Türk markasıymış gibi hissettiren ve uzun zamandır ülkemizde olan Nivea’nın bu mağazasının Dünya’da örneği yok diyebiliriz.

2- POSTSTRAßE: Große Bleichen Caddesi’nin üst kısmında, Poststraße Caddesi ile kesişen alanda da birbirinden farklı kaliteli markanın zincir mağazası yer alıyor. Bunlardan bazıları; Stefanel, Timberland, Red Wind ayakkabı Mağazası, the North Face, Barbour….

3- GROßE BLEİCHEN: Neuer Wall’a paralel olan ve Jungfernstieg‘in solunda yer alan caddede, sanat galerisi, Abercrombie & Fitch, Tom Tailor, Muji Hamburg gibi zincir kaliteli markaların mağazaları yer alıyor. Ayrıca tarihi Alte Post binası da bu caddede yer alıyor.

4- NEUER WALL: Avrupa’nın kaliteli 10 alışveriş caddesinden biri olan Neuer Wall’a, Hamburg’un Champs-Élysées’i desek yeridir. Jungfernstieg‘dan Stadthausbrücke‘e uzanan yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda caddede, uluslararası en ünlü markaların mağazaları yer alıyor. Dolayısıyla en pahalı markaları bulacağınız bir cadde… Caddenin iki tarafında, Hamburg’un en prestijli ve lüks, takı, giyim, ev dekorasyonu, tasarım mobilya, haute couture mağazaları sizi büyülüyor olacak. Peki hangi markaları göreceksiniz; Gucci, Louis Vitton, Jil Sander, St. Emile, Escade, Akris, Marc Cain bunlardan başlıcaları… Ayrıca mücevher için; Frey Wille, saat için Montblanc, erkek giyimi için; Ladage & Oehlke, mobilya için; Bornhold da bu ışıltılı caddede yer alan bazı diğer mağazalar….

5- ALSTERARKADEN (ALSTER ARCADES): Binnenalster bittiği yerde yer alan Jungfernstieg‘in solunda yer alan Alsterarkaden, Hamburg’un en eski çarşısı. Kuğuları, tarihi dokusu ile Brugges‘u anımsatan Alsterarkaden, Hamburg’un görmeden gitmemeniz gereken yerlerinden… Kendinizi Akdeniz kıyısında hissettirecek çarşıdan, Neuer Wall’a uzanan tavan süslemeleriyle dolu beyaz kemeraltlarından geçerek, lüks markaların olduğu mağazalardan alışveriş yapabilir, birbirinden lezzetli yemeklerin sunulduğu restoranlarda, Kleine Alster Kanalı’nın karşı tarafında bulunan Rauthaus manzarası eşliğinde mola verebilirsiniz. Eğer yola devam derseniz, kanalı takip ettiğinizde Elbe Kanalı’na kadar gidebilirsiniz.

6- BERGSTRAßE ve EUROPA PASSAGE: Bergstraße’nin Yani Berg Caddesi’nin üstünde bulunan yaklaşık 100 mağazanın bulunduğu alışveriş merkezinde, eğer aradığımı caddelerde gezmeden bulayım diyorsanız seçebilirsiniz. Europa Passage Alışveriş Merkezi’nde, birçok Hamburg’un lokal markası ile hesaplı marka zincirlerini bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları; Camel, Accessorize, United Colors of Benetton, Budni, Calvin Klein ve Bianco…

7- MÖNCKEBERGSTRAßE: Daha hesaplı mağaza zincirlerinin yer aldığı caddede bulabileceğiniz markalar arasında; C&A, Adidas Mağazası, Mango, H&M, Fielmann gibi mağazalar yer alıyor. Tarihi St. Peter Kilisesi’nin de bu caddede yer alıyor.

Tabii ki biz Hamburg turu yazımızda , rotamızı bu caddelerden geçecek şekilde hazırladık kıhkıhkıh.. Gördüğünüz gibi Hamburg’da alışveriş için bile 1 gün geçirilebilir. Fakat biz az zamanda çok yer görmeliyiz felsefemizden yola çıkarak, Hamburg şehir rehberini 2 günde tamamladık. Alışveriş için zaman ayırmak ise sizin seçiminiz 🙂

Keyifli alışverişler…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.