Göcek tekne turu tatil için gözünü Akdeniz’e dikmiş tüm tatilcilerin gözdesi. Talebe göre bazen 1 hafta bazen 2 hafta hatta 1 ay yapanlar da oluyor. Tabii ki onun tadı ayrı. Denizin ortasında teknede uyanmak, yüzünü denizde yıkamak ve günü şehrin stresinden en uzakta olabileceğin yerde olmak yani denizde.. Bir de bu deniz turkuaz, tertemiz ve bol adalı olunca manzaranın da denizin de tadına doyulmaz oluyor. Teknenin boyutunu seçebiliyorsunuz. Genellikle kişi sayısına göre teknenin ebatı artıyor.. E fiyatlar da ona göre oluyor tabii.

Eğer Göcek tekne turu yapmak isteyip yeterli bütçeye ya da zamana ya da yeteri çoğunluğa (birkaç defa başımıza geldi. Arkadaşlarımızla bir türlü 6 kişi olamadık. Kimsenin programı birbirine uymadı.) sahip değilseniz o zaman günübirlik Göcek tekne turu yapabilirsiniz. Peki nelere dikkat etmelisiniz? göcek 12 adalar tekne turu fiyatı, hangi adaları göreceksiniz, Göcek tekne turu blog yazımızda tüm tavsiye ve deneyimlerimizle huzurlarınızdayız..

Göcek Tekne turuna nereden başlanır?

Fethiye’den 30 dakikada Göcek’tesiniz. Fethiye Göcek tekne turu en popüleri. Yada yaklaşık 45 km uzaklıktaki Dalyan’dan başlayarak Dalyan göcek tekne turu da yapabilirsiniz. Bir diğer opsiyon da Marmaris göcek tekne turu. Mesafe daha da uzuyor ve Marmaris’ten yaklaşık 108 km mesafedeki Göcek’e gelmeniz gerekiyor. Yani en mantıklısı Fethiye göcek tekne turu. Tekne ile Göcek 12 adalar tekne turuna başlamak isterseniz, Fethiye’den teknenin kalkışıyla 2 saat sonra Göcek’tesiniz. Bu opsiyonda Fethiye’den başlamak yerine sabah erken kalkıp, teknenin kalkış saatinde Göcek’te olmak en ideali. Biz o şekilde Göcek tekne turuna katıldık.

Göcek tekne turu fiyatları 2022 fiyatı neydi?

Kişi başı 400 TL olacak şekilde ödeme yaptık. Tabii sezona göre fiyatlar değişebilir. Biz Temmuz ayının sonunda gittik. Yine yoğun bir sezondu ama genellikle bayram haftaları fiyatlar daha yüksek olabiliyor.

Göcek tekne turu kaçta başlıyor? Kaçta bitiyor?

Göcek günübirlik tekne turu saat 10:00’da başlıyor. Genellikle 18:00-19:00 arasında bitiyor.

Göcek 12 adalar tekne turuna neler dahil?

Öğle yemeği. O kadar. Çay, meyve ikramları oluyor. Teknelerde Cips, soğuk meşrubat ya da alkol, vs. olan bar/kafe var.

Göcek 12 ada tekne turu için tekneyi nasıl seçmeliyim? Neye göre seçmeliyim?

 • Bizce en önemlisi teknenin boyutu. Ne kadar büyük o kadar kalabalık. O kadar denize girerken ve çıkarken sıra beklemek ve o kadar öğle yemeğinin geç gelmesi, vs. vs. O yüzden büyük tekneden kaçının.
 • Bizim baktığımız diğer bir kriter de yoldan geçen herkesi toplanmaması. Yani müşterileri seçmeleri. Neticede neredeyse 10 saati bir teknenin içinde geçiriyorsunuz. Kaçacak yer yok. O yüzden size uyumlu insanlarla teknede olmak gibisi yok.
 • Müzik olmasın. Tabii siz bangır bangır müzik dinlemeyi seviyorsanız o ayrı ama bu blog yazısını okuyorsanız bizimle aynı şeyi düşünüyorsunuz diye tahmin ediyoruz. Herkesin zevki ayrı, teknede yüksek sesle türlü müzik çeşidinden hiç hoşlanmayız. O yüzden mümkünse müziksiz olsun. Dalganın sesli dinleyelim. Ya da çok istersen kulaklıkla kendi zevkimize hitap eden bir müziği..

En iyi göcek tekne turu hangi tekneyle yapılır? Neden?

Hiçbir işbirliği olmadan özgür irademizle: Lila tekne diyoruz. (@goceklilaboat) Karı-koca ve çocuklarından oluşan aile işletmesinde müşteriler resmen seçilerek tekneye alınmış. Zaten bildiğimize göre gerçekten öyle yapıyorlar. Yemek muhteşemdi! Öğle yemeği için balık, köfte istediğinizi 1 gün öncesinden size soruyorlar. Ve En sakin koyda yemeğinizi yiyorsunuz. Her yer tertemiz. Öğle yüksek sesle müzik yok. Yani müzik yok ki bizim en çok hoşumuza giden de buydu. Herkes kendi halinde takılabiliyor.

Göcek tekne turu günlük gezisinde hangi adaları göreceğiz?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bizce Türkiye’nin en güzel tekne turu Göcek tekne turu. Marmaris, Fethiye, Dalyan tekene turlarını da çok sevmiştik ama Göcek 12 adalar teken turu bir başka.. Ama 12 adalar ismi sizi yanıltmasın 12 ada görmüyorsunuz. Peki “Göcek 12 adalar tekne turu nerelere götürüyor?” derseniz, göreceğiniz adalar:

Göcek 12 adalar tekne turu haritası için tıklayın

 1. Yassıca Adaları: Göcek Marinaya yaklaşık 30 dakika uzaklıktaki denize girilen ilk ada takımı. Ada takımı çünkü 6 büyüklü küçüklü takım adadan oluşuyor. Yassıca adalarının en büyüğünün içinde gölet bulunuyor. Uzun süreli Göcek 12 adalar tekne turlarının akşam kaldığı adalardan. Çünkü korunaklı.. Demir atmış tekneler göreceksiniz. Dolayısıyla gözlemeci tekneleri buraya sık uğruyor. Adanın kuzey ucunda denize girmek tercih ediliyor. Çocuklar için de ideal, kumlu ve taşlık sığ yerleri var.
 2. Şeytanlı Ada: 2015’te Rodos Adası diye mültecilerin bırakılmasıyla gündeme gelen ada, Göcek tekne turu güzergahında
 3. Tersane Adası: Göcek 12 adalar tekne turunda göreceğiniz en büyük ada. Adını zamanında gemi ve teknelerin bakım onarım yeri olmasından alıyor. Şimdilerde tarım ve hayvancılık ile uğraşılıyor adada.
 4. Domuz Adası: Simavilerin özel mülkü. Simavi ailesi adayı aldıktan sonra Hürriyet Adası olarak anılmaya başlanmış. Adanın yüksek yerlerinde domuzlar olduğu için ‘ Domuz Adası‘ olarak da bilinir. Hatta adanın son sahibi prens olduğu için Prens Adası da deniyormuş.. Adı bol ama bu adadan denir girilmiyor.
  1. Panço Koyu: Domuz Adası’nın kuzeyinde yer alıyor. Uzun dönem Göcek tekne turlarında tekneler buraya demir atabiliyor.
  2. Akvaryum Koyu: Adını turkuaz suyundan alıyor. Tersane Adası’yla Domuz Adası’nın arasında yer alıyor. Şnorkel ile dalarak Göcek tekne turunda masmavi denizin altındaki güzellikleri de görebilirsiniz. göcek günübirlik tekne turunda genellikle yemek molası için bu koy tercih ediliyor.
 5. Göbün Koyu: Zeytin ağaçlarının süslediği adada Göbün Restoran var. Hemen arkasında Mavi Mağara ya da Mağaralı Koyları da gidilebilir koylardan. Ayrıca Merdivenli koy ve Martı Koy ve Kurşunlu Cennet Koyu yine uzun dönem Göcek tekne turlarında demir almak için tercih edilen koylar. Günlük Göcek tekne turları hepsini değil ama adanın devamındaki diğer koyda duruyor.
 6. Binlik Koyu (ya da Kuyrucak Koyu): Binlik koyu günlük tekne turlar için deniz molası, uzun dönem tekne turları içinde demir atıp konaklama koyu. Adını adayı satın alan kişinin soyadından alıyormuş.
 7. Kleopatra Hamam Koyu: Bir diğer adı Batık Hamam koyu. efsaneye göre Cleopatra Roma dönüşü bu bölgeden geçerken bir arkadaşı onun için hamam yaptırmış. Zamanla depremler nedeniyle hamamın baz bölgeleri yıkılmış. Bu bölgede sıcak su kaynakları bulunuyormuş. Hatta koydaki su, kalsiyum, magnezyum gibi çeşitli mineraller açısından oldukça zenginmiş. Bu yüzden Hamam Koyu’nda yüzenlerin 10 yaş gençleşeceği söyleniyor. Yüzdük ama bir fark olmadı shshs
 8. Sarsala Koyu ya da Sıralıbük Koyu: Karadan da ulaşımın olduğu koylar..
 9. Bedri Rahmi Koyu: Asıl adı “Taşyaka Koyu” olan koyda, bir dönem Bedri Rahmi bu koyda konaklarmış. Adı da buradan geliyor. Koyda 1973 yılında Bedri Rahmi’nin bir kayaya çizdiği balık resmi, adaya gelen ziyaretçilerin ilk baktıkları yer oluyor. Tersane Adasının tam karşısında bulunuyor. koyun arka tarafında tarihi kalıntılar varmış. Ayrıca çadır kampı yapmak isteyenler de rüzgarsız ve çam ağacının gölgesi olduğu için bu koyu tercih ediyor. Teknenin yanaştığı iskeleye bakan küçük bir işletme var.Tabii yaklaşık 30 dakikalık molada adanın tarihi güzelliklerine doyup, çayınızı yudumlayacak kadar zamanınız olmuyor, o ayrı..
 10. Kille Koyu: Eğer tekne diğer adalardan erken ayrılırsa uğranıyor. Yoksa yolunuzun serinde el sallayıp Göcek Marina’ya devam ediyorsunuz.

Göcek tekne turunu ne zaman yapmalı?

En ideal zaman Haziran ve Eylül ayları deriz. Tabii Haziran-Eylül yaz sezonu da güzel fakat öğle sıcağında teknede bizim için pek keyifli olmuyor..

Göcek 12 adalar tekne turunu eğlenceli hala getirmek için neler yapılabilir?

Biz yanımıza şişme Board götürüp, SUP yaptık mesela. Yanınızda şişme kano, board ve şnorkel götürebilirsiniz. Tekne sahiplerine önceden haber verirseniz size yol gösterebilirler..


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.