DÜNYANIN EN ÜNLÜ MAĞARA PLAJLARI


Dünyadaki farklı plaj alternatiflerini araştırırken, birden aklımıza gelmeyen bir seçenek ile karşılaştık. Mağara Plajları! Evet, bildiğiniz mağaradan denize ya da okyanusa girmekten bahsediyoruz. Bu seçenek için kendinizi sıcak kumlardan serin sulara atmak deyimini kullanamayacağız 🙂 Çünkü bildiğiniz soğuk suyun tam ortasındasınız shshs. Kayaların arasından, tertemiz suya dalmak için en ideal ve enteresan yer mağaralar olsa gerek… Atmosferin verdiği ürkütücü hava, bir o kadar merak uyandırıcı bir ortam oluşturuyor. Bu eşşsiz mağaralarda, soğuk suya kendinizi bırakmak kesinlikle hayatınızda en az bir kere yapmanız gereken bir deneyim olacak.. O zaman listemize bir göz atalım..

1- Mavi Mağara (The Blue Cave), Meis Adası, Yunanistan: Burnumuzun dinde desek yeridir! Evet, Meis Adası Kaş’a 30 dakikalık bir tekne turu kadar uzaklıkta. Gidiş dönüş 25 € ya aldığınız bilet ile Meis Adasında bulunana Mavi Marağaya’ya günü birlik gidip gelebilirsiniz.

Fotoğraf: @mavitravel

Sabahlar Kaş sahilinden sabah 10:00’da ayrılan tekneler 15:00’de Kaş’a geri geliyor. Dünyanın en güzel mağaralarından biri bu kadar yakınımızdayken gitmemek, ya da Kaş’a gidip Mavi Mağarayı görmemek ayıp olur.. Pasaportunuzu almayı unutmayın tabii shshs. Pasaport kontrolünden sonra adadasınız… Meis küçücük bir ada. Öyle ki ulaşım için opsiyonlar sadece iki tane: ya otobüs ya da taksi…Rengarenk evlerle bezeli sahilden sonra 10 € ile ikinci tekne turu başlıyor. Yüzerken bile görmekte zorlanacağınız mağaranın girişinden, kafanızı eğerek geçmeniz gerekiyor. Vee karşınızda Mavi Mağara! O küçücük girişten süzülen güneş ışığı ile denizin maviliğinin ışıldadığı bu mağaraya neden Mavi Mağara dendiğini anlamak hiç de zor değil. Tam anlamıyla adını yaşatıyor.

Fotoğraf: @petersommer

2- Melissani Mağarası, Kefalonia, Yunanistan: Kefalonia (Cephalonia) adasında yer alan Melissani Mağarası ya da Melissani gölü 40 metre derinliğinde ve 3.5 km uzunluğunda.

melissani-magarasi-harita
Fotoğraf: @greeka

İki büyük çukurdan oluşan Messalini Gölü’ndeki bir delikten gelen gün ışığı ile sanki tekneler havada yüzüyormuş gibi bir görüntü ortaya çıkıyor… Bu doğa harikası mağaranın etrafı orman ile kaplı. Yukarı desek daha doğru olur shshs. Yunan efsanesine göre, Melissani Mağarası’na Periler Mağarası da deniyormuş… Kristal gibi berrak su ile dolu suyun bulunduğu Melissani Mağarasına gitmek için en ideal yol; Sami ya da Agia Efimia dan tekne ile… Tekne kaptanına biraz da bahşiş bırakırsanız, tur misali bedavadan ada hakkında bilgi de alabilirsiniz. Sadece güneşli ve dalgasız bir günde bu yolculuğu yapmayı unutmayın..

melissani-magarasi-yunanistan
Fotoğraf: @plus.google

3- Benagil Mağarası (Benagil Sea Cave Beach)- Algarve, Portekiz: Portekiz’in güneyinde yer alan Benagil Sea Cave Beach, Benagil sahilinin 150 metre doğusunda yer alıyor. Mağaraya giriş denizden olsa da, ulaşım için farklı opsiyonlar var; Benagil Sahilinden kişi başı 17€ (Fiyat sezonuna göre değişiyor) olan, 1 saatlik tekne turu ile. Benagil mağarasını ve çevresindeki diğer mağaraları görebileceğiniz bu turda, tekneden inemiyorsunuz. Bu yüzden diğer opsiyona geçiyoruz; kayak. 2 kişilik kayak 20 € tutuyor. Üçüncü opsiyon ise; yüzmek. Denizin durgun olduğu bir günde iyi yüzebiliyorsanız rahatlıkla mağaraya ulaşabilirsiniz…Ya da araba ile Algar de Benagil’ den Ponta da Piedade’e 30 dakikkalık araba yolculuğu… Sadece denizin dalgasız olduğundan emin olmanız yeterli…

benagil-magara-kumsali-portekiz
Fotoğraf: @ourplnt

5- Gizli Sahil ya da orijinal çevirisiyle Aşıklar Sahili (The Hidden Beach)- Playa del Amor (Lover’s Beach), Marietas Islands, Meksika: Tam anlamıyla adını yaşatan bir sahil. Neden mi? Çünkü burası yerleşimin olmadığı Marietas Adaları’ ndan bir kaç metre uzaklıkta.

asiklar-sahili-meksika
Fotoğraf: @oddcities

Yani denizin ortasında bu sahili bulmak çok zor. Bu yüzden de tam bir kaçamak yeri aslında.. Adı boşuna Aşıklar Sahili değil yani shshs. Adanın içinde oyulmuş sahili bulmanın tek yolu, dalgaların sesine kulak vermek…

asiklar-sahili-meksika-2
Fotoğraf: @bornrich

6- Glowworm Mağarası (Glowworm Cave), Waitomo, Yeni Zelanda: Hayal edin: tamamen karanlıkta bir teknedesiniz ve etrafınız ışıl ışıl. Çünkü bu mağarada ateş böcekleri de sizin turunuza eşlik ediyor.

7- Kristal Buz Mağarası (Crystal Ice Cave), Skaftafell National Park, İzlanda: Yüzmek için değil, buzul mağarasında hayatı tecrübelemek isteyenlere..

8- Melodi Mağarası (Cave of Melody), İskoçya: Sanki özel olarak tasarlanmış mağaranın girişiyle melodi sizi kendine çekecek…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.