DUBAİ’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN 10 YER


Birleşik Arap Emirlikleri’nin en turistik şehri olan Dubai’yi, transit vize ile ya da 2 günlük iş gezinizde gezecekseniz ya da Dubai’de haftasonu geçirecekseniz yani kısıtlı zamanınız varsa, şunu unutmayın; yeniden inşa edilmiş bu şehirde gezilecek çok yer var. Yani her yeri 1-2 güne sıkıştırayım deyip, şehrin tadını çıkartamadan canınızı çıkartma yollarına hiç girmeyin boşuna..

Ayrıca her şey çok iyi konumlandırılmış, sahil seridinde her yeri görürüm diye haritanın oyununa gelmeyin; A noktasından B noktasına mesafe haritada görünenden daha uzak olabiliyor.

İşte tüm bu nedenlerden ötürü, Dubai’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin listesini hazırladık.. Biz de Dubai’ye transit vize ile gidenlerden olduğumuz için, az zamanda çok yer nasıl görülür derdine düştük, oradan biliyoruz..

Dubai’nin bir enler şehri olduğunu unutmayın. Detaylı Dubai Ekonomik Gezi Rehberi için tıklayın. O yüzden aşağıda vereceğimiz Dubai gezilmesi gereken yerler listesini, Dubai En’ler listesi olarak da düşünebilirsiniz.. Bütün ‘en’lerin bir arada olduğu liste..

Öncelikle DEİRA bölgesini atlayın. Tarihi bir bölge olduğu için biraz daha zaman alacaktır müzelere gitmek, tarihi kavramak falan.. İlla göreceğim derseniz Dubai Koyu (Dubai Creek) ve Sheikh Saeed Al Maktoum’un Evi (House of Sheikh Saeed Al Maktoum) yeterli olacaktır.

Dubai’de mutlaka görmeniz gereken yerlerin rotası için tıklayın. Önce Dubai şehir merkezi ile başlayalım…

1- Jumeirah Camii (Jumeirah Mosque): 1975-1978 yılları arasında Fatimi tarzında inşaa edilen camii, Dubai’nin en dikat çeken yapılarından.

2- Emirates Towers: DUBAİ ŞEHİR MERKEZİ‘nde yer alan 355 metre yüksekliğe sahip kule, 2 gökdelenden oluşuyor.

Emiretes Kuleleri @itsaboutdubai
Emiretes Kuleleri @itsaboutdubai

3- The Dubai Mall: Dünya’nın en büyük alışveriş merkezi.

4- Halife Kulesi (Burj Khalifa): 829 metre uzunluğa sahip, Dünya’nın en yüksek binası. Karşılaştırma açısından Paris Eifel Kulesi’nin uzunluğu 300m.

Halife Kulesi @visitdubai
Halife Kulesi @visitdubai

5- The Dubai Fountain: Burj Khalifa’nin hemen yanında yer alan çeşme, Dünya’nın gösterilerin yapıldığı en büyük çeşmesi. 18:00’den sonra her yarım saatte bir ışık, ses ve müzik şovları yapılıyor.

Dubai Sahile dönüyoruz..

6- Jumeirah Beach: JUMEİRAH Bölgesi’nde yer alan Dubai’nin sahil şeridinin en güzel kısmı.

7- Burj Al Arab (Yelken Otel): Dubai’nin simgesi ve Dünya’nın tek 7 yıldızlı oteli, suyun doldurulması ile inşa edilmiş.

@visitdubai
@visitdubai

8- Mall of Emirates: Dubai’nin en ünlü ve 2. büyük alışveriş merkezi. SKI Dubai yapay kayak pistini de görmeyi atlamayın.

9- Palmiye Adası (The Palm Jumeirah): Dubai’nin simgelerinden olan Palmiye Adası’nın en ucunda yer alan Atlantis Hotel, şehrin en elit oteli denebilir. Plamiye Adasındaki adacıklara da World Dubai deniyor. Adada ayrıca Aquaventure Waterpark da var.

@theworldaroundus
@theworldaroundus

10- DUBAİ MARİNA‘da Dubai Marina Walk ve devamında Dubai Marina, hemen ön trafında yani körfez kıyısında ise JBR Walk (The Walk at Jumeirah Beach Residence) yer alıyor. JBR Walk aslında bir ada. Adanın en ucunda ise ünlü  Cayan Tower‘dan skydiving yapılıyor. Fakat sizin zamanınız olmadığını düşünerek, yapanları izleyebilirsiniz..

Yukarıdaki listede yer alan yerleri yürüyerek 1 günde bitirmeniz neredeyse imkansız (çok kasarak 2 günde belkiii biter). Ama dert etmeyin, toplu taşıma araçları ile hala listeyi tamamlama şansınız var.. Peki ama nasıl demeyin; Dubai toplu taşıma ve ulaşım bizden sorulur. Tıklayın ve Dubai’de ulaşım kolaylığına bir bakın..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.