DOĞAYA YOLCULUK: BOLU’DA KAMP ALANLARI


İstanbul’un çevresindeki doğa güzellikleri her geçen gün bizi şaşırtmaya devam ediyor.. Bu sefer rotamızı Bolu’ya çeviriyoruz.. Yedigöller’de mest olmuşken acaba Bolu’da gezilecek başka neresi var diye araştırmaya başlıyoruz ki, birbirinden güzel doğa harikaları yanılmadığımızı gösteriyor.. Haritada ayrıca görmek için tıklayın

Travertenleri, şelalesi, yaylaları ile Bolu tam bir cennet.. Sonbahar ve ilkbahar aylarıysa tam da Bolu zamanı.. Biz de doğa var yürüyüş parkurları var e o zaman kamp da olur diyoruz ve düşüyoruz Bolu’nun yollarına.. İşte Bolu’nun doğa harikası yerleri ve kamp alanları;

Bolu, Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller renk renk ağaçları ile görsel şölen yapmıyor da ne yapıyor? Haritamızda uzakta olsa da Bolu il sınırları içinde olduğu için değinmeden geçemedik.. Ayrıca Yedigöller’e bayıldık. O yüzden adına yer verip detayları YEDİGÖLLER: Renk Cümbüşüne Hazır Mısınız? yazımızda bulabilirsiniz.

Bolu, Gölcük Tabiat Parkı

Ressam Bob’un “Şuraya da bir ev çizeceksin” derken aslında aşağıdaki resmi yapmak istediğini düşünüyoruz. Bir manzara ancak bu kadar muazzam olabilir. Bolu şehir merkezinin 13 km güneyindeki tabiat parkı aslında suni bir göl ve etrafında 1300 metrelik alan üzerine kurulmuş.. Gölcük Tabiat Parkı’ndaki bungalovlarda konaklayabilirsiniz. Büfe, restoran gibi yeme içme yerleri mevcut.

Bolu, Abant Gölü Tabiat Parkı 

Bolu şehir merkezine 34 km uzaklığındaki Abant Gölü Tabiat Parkı, Abant Gölü çevresinde 127 hektar üzerine kuruludur. Özellikle hafta sonu günübirlikçilerin akınına uğrasa da, gölün çevresindeki düzlüklere çadır atıp kafa dinlemek için tam bir cennet.. Sonbahar ve ilk bahar aylarında ağaçların yapraklarının mevsime ayak uydurmasıyla oluşan tablo misali fondan dolayı, fotoğrafçılık ile ilgilenenler de bant Gölü’nü tercih etmeli..

Bolu, Örencik Yaylası Kamp Alanı

Abant Gölü yolu üzerinde Bolu’nun en güzel yaylalarından Örencik Yaylası’nda kam yapmaya müsait düz alanlar mevcut.. Yürüyüş, dağ bisikleti için de oldukça ideal..

Bolu, Mudurnu, Sinekli Yayla Kamp Alanı

Temmuz ayında Sinekli Yaylası Şenlikleri ile de adını duyuran yayla yine kamp için oldukça elverişli

Fotoğraf: youtube

Bolu, Samandere Şelalesi Tabiat Parkı

Düzce’ye 24 km uzaklığındaki Samandere Şelalesi Tabiat Parkı’nda 500 metre uzanan derenin etrafında, üç şelale, anıt ağaçlar ve Cadı Kazanı adındaki yerler Bakanlık tarafından tescillidir. Hatta Samandere Şelalesi Türkiye’nin ilk tescilli tabiat anıtıymış.

Fotoğraf: youtube

Bolu, Akkaya Travertenleri

Bolu’nun Pamukkale’si olarak anılan travertenlere bu kadar yakın olduğumuzu bilmek ilginç.. Traverten havuzlarına girmek ise 10 TL.. Havuzlar kadınlar ve erkekler için ayrılmış.. Bir de bu bölgede soda kaynağı bulunduğu için, kaynaktan soda içebiliyormuşsunuz. Siz yine de bi emin olun deriz..

Fotoğraf: youtube

Sarıyer Yaylası

Yaylalar üzerine ne denebilir ki? Geniş geniş yeşillikler, kamp alanları ve tertemiz doğa..

Fotoğraf: wikiloc

Pelitözü Yaylası

Mudurnu’ya bağlı Pelitözü yaylası il merkezine 7 km uzaklığında yer alıyor..

Önerilerinizi yorumlara bırakmayı unutmayın..

1 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.