Scroll to Content

ROTTERDAM Ekonomik Gezi Rehberi

Gökdelenler Şehri..


Roterdam Hollanda’nın kuzeyinde, Kuzey Denizi (North Sea)’indeki Rhine–Meuse–Scheldt Nehri deltasında yer alır. Şehir, yavaşça major lojistik ve ekonomik merkez haline geldi. Bu yüzden de tren istasyonundan iner inmez büyük firmaların genel merkezleriyle karşılaşacaksınız.

Roterdam aynı zamanda, Erasmus Üniversitesi olarak da bilinir. Burada okuyan öğrencilere eğitimleri sırasında hem çalışıp hem de okuyabilme imkanı sağlayan özel program sunuyor. Tabii bunda, üniversiteler ile Roterdam’ daki şirketlerin arasındaki bağlantının katkısı yadsınamaz.

ROTTERDAM’ A ULAŞIM: ROTTERDAM’ A NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Rotterdam’ın 6 km kuzeyindeki Rotterdam The Hague Airport (RTA) havaalanını kullanarak şehre gelebilirsiniz.

Tren ile: Rotterdam şehir merkezine çok yakın konumda bulunan Rotterdam Centraal Station ile şehre gelebilirsiniz.

Araç ile: Roterdam’a araç ile şehre gelmek çok kolay ve şehir park yeri bulmak için de çok elverişli bir şehir.. Roterdam’ a en yakın büyük şehir olan Amsterdam‘dan, A4 Güney Yolunu (A4 South) Hague‘a kadar takip edeceksiniz ve sonrasında A13 yoluna yani Rotterdam’a devam edeceksiniz.. Utrecht‘ten ise A12 karayolunu takip edip, Gouda‘dan hemen sonra A20’ye devam edeceksiniz..

Otobüs ileEurolines ve Megabus Otobüs şirketleri ile Hollanda’ ya ve Hollanda’ daki diğer turistik şehirlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Feribot ile: İngiltere’den Rotterdam’a feribot ile gelmek mümkün..

ROTTERDAM ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Roterdam şehir içi ulaşım yürüyerek çok kolay tamamlanabilir.

ROTTERDAM’ DA KONAKLAMA: ROTTERDAM’ DA NEREDE KALINIR?

Roterdam’a seyahat amacınız ister iş, ister eğlence olsun,  grup konaklaması ve Bed and Breakfast opsiyonlarına sahip bir sürü otel seçenekleriyle karşılaşacaksınız. En uygun fiyat ve opsiyonlar için booking.com‘u ziyaret etmeyi unutmayın.

ROTTERDAM’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Tekne Turu: Roterdam, Dünya’nın en büyük limanlarından birine sahip. Bu yüzden de, harika deniz manzarası seyredebileceğiniz tekne turu opsiyonları ile karşılaşacaksınız.

Markthal Rotterdam: Çeşitli yeme içme seçenekleriyle birlikte, dikkat çekici mimari ve sanat örneklerini tecrübesi edineceğiniz, Rotterdam’ın ikonik binası.

Erasmus Köprüsü (Erasmus Bridge, Erasmusburg): Bu zarifçe dizayn edilmiş köprü, Roterdam’ın görülmesi gereken yerleri arasında yer alıyor. Köprü, lokaller tarafından kuğu (The Swan) olarak adlandırılır. Köprünün üstünden Roterdam’ın gökdelenlerinin manzarasını seyredebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Küp Evler (Cube Houses): Rotterdam’ın II. Dünya Savaşı sırasında tamamı bombalanmış ve şehir yerle bir olmuştur. Savaş sonrasında, şehir tarihi görünümünü değiştirerek, modern mimari ile yeniden inşa edilmiştir. Roterdam Küp Evler, Piet Blom tarafından dizayn edilmiş ve Roterdam merkez garının (the central station) yakınında yer alır. Roterdam’ da mutlaka görünmesi gereken yerlerden..

Euromast: Uzay Kulesi (Space Tower)’nin en üst katındaki binada yer alan restorandan muhteşem bir roterdam manzarası seyredebilirsiniz.

 

ROTTERDAM’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Roterdam’da yeme içme için, İtalyan restoranından Endonezya, Kore mutfağından Türk mutfağına bir çok seçeneğe sahipsiniz. Hollanda mutfağı örneklerini biraz bulmak zor.

ROTTERDAM’ DA ALIŞVERİŞ

Dünya’daki  bir çok metropolitan şehirde olduğu gibi, Roterdam’ da da alışveriş opsiyonları çok fazla.

  • Lijnbaan: Avrupa’nın ilk car-free alışveriş bölgesi ve Beurstraverse yeraltı alışveriş bulvarı  – known colloquially as the ‘Koopgoot’ or shopping gutter – Zara, H&M gibi marka zincirlerinin yanında Hollanda’nın en ünlü zincir mağazası De Bijenkorf‘da burada yer alıyor.
  • Van Oldebarneveltstraat: Roterdam’ ın moda merkezi,  dizaynırların lüks markalarını bulabilirisiniz.
  • Meent Bulvarı yakınında Zola gibi moda markaları ve hemen yakınındaki Pannenkoekstraat ve Botersloot Caddelerinde ise, restoranlar, kafeler, 2. el giyim dükkanları, vs. yer alıyor..
  • Oude Noorden Bölgesinde, mobilya dükkanları bulabilirsiniz. Tabii genellikle lokallerin tercihi..
  • Hillegersberg ise, Tramvay ile Roterdam şehir merkezinden 15  dakika uzaklıkta, Roterdam’ ın zengin bir bölgesi ve lüks markalar yer alıyor. Alexandrium shopping centre, 140 mağazasıyla her şeyi bir arada görebileceğiz bir alışveriş merkezi. Alışveriş merkezinde Woonmall ev dekorasyon bulvarı da yer alıyor.

ROTTERDAM ŞEHİR TURU

 Roterdam turistik bir şehir olmadığı için, birkaç saatte şehir turunu tamamlayabilirsiniz. Eğer siz de bizim gibi Roterdam’da birkaç saat geçirmeyi planlıyorsanız, bu tur rotası tam size göre..

 

Rotterdam gezilecek yerler listesiRotterdam Central Station, Schouwburgplein (Theatre Square)Markthal, Cube HousesErasmus Bridge (Erasmusburg)Euromast Space Tower, World Trade Center ve şehir merkezine geri dönerken yolunuzun üstünde yer alan De Bijenkorf‘i geziyoruz.

Sadece yürüyerek 3 saat sürüyor. Tabii fotoğraf molalarını saymazsak 🙂

De Bijenkorf: Roterdam’ın ünlü markası. markanın 3 tane ana mağazası yer alıyor. Bina 1956 yılından kalma ve Roterdam’ın yeniden yapılanmasının da simgesi.. Roterdam’ ın en önemli iş merkezinin önünde yer alıyor.

Dünya Ticaret Merkezi (World Trade Center): 93 metre uzunluğundaki Dünya Ticaret Merkezi’nde yaklaşık 200 ofis bulunuyor.

Rotterdam turumuzu burada sona eriyor. Eğer rotamızdan sonra hala Roterdam’da zaman geçirmek için vaktiniz varsa , Roterdam’da müzeleri ziyaret edebilirsiniz;

Kunsthal Museum, Boijmans Van Beuningen MuseumMaritime Museum.

Eğer haha vaktiniz varsa: Rotterdam Zoo (Diergaarde Blijdorp) ve Stadium Feijenoord (Feyenoord Stadium). Hatta 7 Roteradamlı girişimcinin açtığı yemek merkezi Fenix Food Factory‘yi ziyaret edebilirisiniz.

ROTTERDAM’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Sakin bir akşam için, bahçe ağaç bankların üstünde biralarınızı yudumlayabileceğiniz Biergarten ya da yüksek dozda bir akşam için ise eski bir metro tünelinde yer alan tekno kulübü Toffler‘ı tercih edebilirsiniz. Tabii bunlar bizim önerilerimiz 🙂 Roterdamda gece hayatı alternatifleri çok fazla..

ROTTERDAM’ A YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Amsterdam, Utrecht başta olmak üzere özellikle tren ile Hollada’nın birçok şehrine turlar düzenleyebilirsiniz.

ROTTERDAM GEZİ NOTLARI:

Roterdam turistik bir şehir değil. Bu yüzden ilk görüşte tutulacağınız bir şehir olmasını beklemeyin. Roterdam, birkaç gün geçirip, yerlisiyle tanışıp, lokal şeyler yapınca hoşunuza gidecek şehirlerden.. Bu yüzden couch surfing‘i denemenizi öneriyoruz. En azından bir içecek bile, Rotterdam ile ilgili fikrinizi değiştirebilir.

KAYNAK:

Summary
Article Name
Rotterdam Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Rotterdam' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.