Hallstatt Gerçekten Masalsı Mı?

Avusturyalı yetkililere soruyoruz: Metrekareye günde kaç Asyalı düşüyor? Ona göre şehrin kapılarını kapatın, açtığınızda girelim.Gezmek güzel şey ama nefes alınabilirse diyelim ve buraya bir virgül koyarak konuya girelim. Aman bir anda atar tutar gibi olmasın, heves kırmayalım..

Hallstatt diye araştırma yaptığınızda masal gibi, rüya gibi, şiir gibi (yoktu galiba ama kesin denir shshsh) başlıklar görürseniz “yok canım daha neler” demeyin. Gerçekten öyle bir kasaba.

MÖ. 5500 yılında bulunan Keltere ait olduğu düşünülen bir ayakkabı Hallstatt’ın en eski kalıntısıymış. Ama başka bir kaynak da Hallstatt’ın tarihinin MÖ. 800 yılına dayandığını iddia ediyor. Ve böylece Dünyada yaşayan en eski köy oluyor Hallstatt.

Dachstein Alpleri eteğinde Salzkammergut’d a yani “göller bölgesinde” yer alan Hallstatt, Salzburg ve Graz arasında, Hallstatter Gölü (Hallstatter See)’nün hemen kıyısında yer alıyor. 

Bu yazıyı okuyorsanız bizim gibi gezi sempatizanısızdır (off ne uzun kelimeymiş. İlk defa cümlede kullandık bu arada) Ve illa ki özellikle instagramda #hallstatt demiş ya da karşınıza en az 1 Hallstatt fotoğrafı çıkmıştır. Ama hep aynı açıdan dimi o fotoğraflar? Peki neden? Çünkü tüm köyü görecek favori 1 nokta var. (Bonus: bir tane daha var. Denk gelmişsinizdir gerçi ama yine de daha az fotoğraflanıyor. Aşağıda geliyor)

Avusturya’nın en eski köyü Hallstatt başından sonuna 1.5 km uzunluğunda. Yani hop bi bakmışsınız köyden çıkmışsınız. (Bizim başımıza gelen bu oldu da..)

Dünyanın en eski tuz madenleriden birisi Hallstatt’ta bulunuyor. Bazı kaynaklar da Hallstat ttuz madeninin dünyanın en eski tuz madeni olduğunu söylüyor. Akabinde ise dünyanın ilk boru hattı da burada! Evet, üretilen tuzu Ebensee’ye aktarmak için boru hattı inşaa edilmiş.

National Geografic’e göre dünyada en çok fotoğrafı çekilen 5  yerden birisiymiş Hallstatt. Durum böyle olunca Hallstatt’ın nüfusunun 800 kişi ama günde yüzlerce turist geliyor buraya. Avusturya’nın başkenti Viyana’dan daha çok turist alıyormuş. Tabii ki Hallstatt UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Gelelim virgül koyduğumuz konuya: Hallstatt Avusturya’nın en çok ilgi gören köyü desek yeridir. Ama Çinliler için durum daha da ciddi. Hallstatt’a aşıklar resmen. Öyle ki 980 milyon dolara kendilerine Hallstatt inşa ettirmişler! Bir başka “ilk”geliyor: dünyada tamamı kopyalanmış tek köy! Şaka gibi ama gerçek. Çin’in Guangdong Eyaleti’nde Huizhou şehrine yakın konumdaki kopya Hallstatt ziyaretçilere 2012 yılında açılmış.

Peki bu kadar ilk’ler ile dolu Hallstatt bu kadar ilgiye değer mi? Sizi Hallstatt gezi yazımızın devamını okumaya alalım…

Hallstatt’a ne zaman gidilmeli?

Hee mevsim gidilebilir dostlar! Salzburg’dan Hallstatt’a Aralık ayında eksi bilmem kaçta gidenler olarak mümkün. Bi defa Avrupa’da ulaşım kar yağsa da çok kolay. Bi en çok yollardan korkuyorduk.

Hallstatt’a çıkan dağ bayaaa karlar altındaydı ama yollar açıktı. Kar küreme araçları da yollardaydı. Yani bi bembeyaz bir de yemyeşil görmek şahane olur.


HALLSTATT’A ULAŞIM: HALLSTATT’A NASIL GİDİLİR?

Hallstatt’da havaalanı yok. Ama Hallstatt’a gelinmesi için her taşıtı resmen kullanmışlar. Hem de büyük şehirlerden.. Ama bizim tavsiyemiz nerden geliyorsanız gelin, havaalanından araç kiralayıp gelin. Öncelikle bu bölgenin doğa güzellikleri ile dolu olduğunu hatırlatalım. Yani manzara sizi sürekli mola verdirecek. Eğer vasıta ile gidereniz bu güzelliklerden mahrum kalırsınız. Zaten vesaitler de direkt değil ve yorucuymuş..

Araç kiraladığınızı düşünüyoruz. Köyün içinde araç kullanılmıyor. Zaten yol size öyle güzel şekil veriyor ki, otopark nerede derken kendinizi bariyerin önüne bilet alırken buluyorsunuz. Hallstatt’ta 3 otopark var. Seçici olmaya gerek yok, ilkine aracı bırakın gitsin. Yani Lahnstrasse’deki P1 otoparkına. P2 ise Sky Walk’a gidilen ofisin orada. 3. park yeri ise daha arka tarafta Parkplatz Echerntal. Otopark fiyatları:

 • 15 dk-1 saat:3 Euro
 • 1-2 Saat: 5 euro
 • 2-3 saat: 6.5 euro
 • 3-6 saat: 7.5 euro
 • 6-24 saat: 0.50 euro
 • Günlük: 12 Euro

Not: Otoparka kredi kartı geçiyor. Özellikle yaz aylarında otoparkta yer bulmak zor oluyormuş. Otopark sırası beklemeyi de gezinize eklemeyi unutmayın. Kışın gittiğimiz için bizim otopark keklik avlıyordu..

Salzburg veya Viyana’ya uçak ile inip, tren ya da otobüs ile Hallstatt’a gelebilirsiniz. Avusturya ülke sınırları içinde tren saatleri ve ücret bilgisi için: https://www.oebb.at/en/

Ayrıca Münih’ten Hallstatt’a ulaşım da mümkün.

Salzburg’dan: Hallstatt’a en yakın büyük şehir 72 km ile Salzburg. Araç kiralamazsanız otobüs sonra tren sonra feribot ile Hallstatt’tasınız. Peki Salzburg’dan Hallstatt’a nasıl giderim? Salzburg Haubtbahnof’dan 150 numaralı otobüs (1.5sa)- Bad Ischl tren istasyonuna. Tren ile- Ana tren garına (20 dk).Feribot ile- Hallstatt’a (10dk)

Salzburg’dan Hallstatt için bilet alın. Fetibota kadar aynı bileti kullanabilirsiniz (14.5euro)

Hallstatt feribot ücreti: 2.5 euro

Not: Hallstatt’tan son feribot 18.15’teymiş.

Viyana’dan: Wien Hauptbahnhof’ ya da Wien Westbahnhof’tan tren ile- Attnang-Puchheim. Buradan da Hallstatt.  

Münih’ten: En yakın Almanya şehri Münih. Araç ile 2.30 saat. Tren imkanı da var. Almanyadan tren için: https://www.bahn.com/en/view/index.shtml

HALLSTATT ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Tabanvay! Hiç bu kadar içten söylememiştik galiba. Çünkü biz araçla şehre girdik, nereye park etsek ki diye “2 dakika” bakınırken Hallstatt’tan çıkmışız! O kadar küçük bir şehir

HALLSTATT’ DA KONAKLAMA: HALLSTATT’ DA NEREDE KALINIR?

Bizce Hallstatt’ta konaklamayın. Çünkü pahalı. Ama illa gelmişken kalayım derseniz off sezonda geceliği 2 kişi 2500 TL’ye Hallstatt Hideaway ya da geceliği 400TL’ye Hostel Bad Goisern var mesela.. Bütçe sizin karar sizin.. airbnb, hostelworld ya da booking’e bi göz atın siz yine de (dayanamadılar)

HALLSTATT’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER?

1- Göl sefası:

 • Elektrikli tekne turu: Tekneler gölün korunması için elektrikliymiş. Kışın ise çalışmıyorlar. İki çeşit tekne var. 300 watt (30dk.:12 Euro- 1 saati 17 Euro) ve 500 wattlık (30dk.: 15 euro- 1 saati 20euro)
 • Pedallı kuğu: 30dk:10Euro-1 saat:15 euro
 • Kürekli tekne: 8 Euro (30dk)-11 Euro (1saat).
 • Feribot turu:  Roundtrip South ve Roundtrip North şeklinde iki çeşit  tur var.
  • Roundtrip South: Tam tur 10 Euro.  Hallstatt Markt  iskelesiden yine aynı noktaya geliyorsunuz. Roundtrip North: 13 Euro. Obersee, Untersee ve Steeg’e de uğruyor.
 •  Gondol turu:  Hallstatt Lahn iskelesinden başlayan tur gidiş dönüş 12 Euro.. Ayrıca romantik, tematik turlar falan da düzenleniyormuş. Detaylar için tıklayın https://www.navia.at/en/

2- Hallstatt sokaklarında gezinmek: Evlerin mimarisi, dekorasyonu, minik sokaklar.. Kısacası bu minnak köyde sokakları arşınlamak yapılacak en zevkli şeylerden

3- Hallstatt gözlem noktası ve tuz madeni: Zamanınız varsa ve bütçeniz yetiryorsa neden olmasın

HALLSTATT’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Öncelikle hatırlatalım: kışın ve sabahları genellikle yeme içme yerleri kapalı. Bizim için 2’de 2 oldu. Ve yemeden içmeden Hallstatt’tan ayrıldık. Pahalı olmasının da etkisi var tabii.. Ama sizin için araştırdık:

Das bier’ Hallstatt birası  ve ‘Schnapps’ meyve likörü içebilir ve bu gölden çıkan bir balık varmış onu yiyebilirsiniz.

Hallstatt’ta nerede yenir içilir derseniz işte buyrunss:

Hallstatt’daki Kahve Dükkanları; Cafe Derbi, Polreich, Die Gemischtwarenhanlung Am See, Cafe Bachts

Hallstatt’daki Restaurantlar; Gasthof Zauner Seewirt, Gruenerbaum Restaurant, Pizzeria Bella Milano, Rudolfsturm, Türk kebapçı Karmez Kebab, Gasthof Simony Restaurant

HALLSTATT’ DA ALIŞVERİŞ: HALLSTATT’ DEN NE ALINIR?

Tuz ile ilgili bir şeyler, klasik olarak da magnet ya da kartpostal olabilir. Biz Tuz Madeni girişindeki hediyelikçiden aldık. Fiyatlar da gayet iyiydi. Ve burada hediyelik namına her şey var diyebiliiz.

HALLSTATT’ DA NEREDE ALIŞVERİŞ YAPILIR?

Hallstat Market Meydanı’nda çeşitli hediyelik eşya satan yerleri göreceksiniz. Fiyatlar ortalama hep aynı. Beğendiğinizden alın gitsin.

HALLSTATT ŞEHİR TURU

Hallstatt yürüyüş rotası için tıklayın

Hallstatt Kültür Mirası Müzesi (Welterbemuseum Hallstatt):Hallstatt’ın tarihine dair bilgi dinebileceğiniz müze  Giriş:10 Euro

Hallstatt Kültür Mirası Müzesi

Hallstatt Meydanı (Hallstatt Market Square): Etrafında kafe ve restoranların olduğu 14. Yüzyıllardan kalma minnak meydan. Meydanın ortasında Holy Trinity Heykeli yer alıyor.

Hallstatt Evangelical Church (Evangelische Pfarrkirche Hallstatt): Gölün kenarındaki fotografik kilisesi, 18. yüzyıldan kalma Protestan Kilisesidir. Hallstatt fotoğraflarındaki ikonik klise kendisi. 1785 yılında ibadet merkezi olarak açılan, kasabanın tam merkezinde bulunan bu kilise, İmparator 1. Franz Joseph’in talimatıyla tüm evanjeliklere dini ve siyasi yaşamda vatandaşlık ve eşitlik hakkı verildikten sonra 5 yıl süren inşaa çalışmasından sonra 1863 yılında kiliseye dönüştürülmüş.

Kemik Evi (Bone House):Hallstatt Mezarlığı’nın içinde St. Michael Şapeli’nin bodrum katındaki müzede yaklaşık 1200 kafatası bulunuyor. Bazılarının üstlerinde motifler ve adlar da var. Hallstatt Mezerlığı’nda yer kalmayınca eski mezarlar açılıp kafatasları böyle sergilenmiş. 1700’lü yıllardan bu yan bir gelenek haline dönüşmüş bu.. Giriş: 1.5 Euro

Hallstatt Catholic Parish Church: 12 yüzyılda inşa edilen kilise, St. Michel Şapeli’nin yanında yer alıyor. Asıl özelliği ise bahçesindeki mezarlığı gezmek için ücret ödemeniz. Mezarlık giriş ücreti: 2 Euro

Skywalk Gözlem Noktası (Welterbeblick): 350 metre yukarıdan Hallstatt’a panoramic bir bakış atabileceğiniz platform. Alpler ve Hallstatter Gölü manzarasını seyredebileceğiniz noktada, Çekya ve Slovenya’yı da bulutsuz bir havada görebilirsiniz. Skywalk, dünya manzara mirası listesinde (world heritage view) yer alıyormuş. Tuz madenine girmek için de buraya çıkmanız gerekiyor. Yürüyerek de çıkabilirsiniz finiküler ile de. Yürüyerek çıkmanız ortalama 10 dakika diyelim. Ya da sadece gözlem noktası için finiküler kullanabilirsiniz. Ücreti gidiş dönüş: 16 Euro

Tuz Madeni (Salzwelten): 7000 yıllıkmış. Dünyanın en eski tuz madeni olduğu söyleniyor. Gezmek için 2 saat ayırmak gerekiyormuş. Çünkü girmeden öncesinde tura hazırlık kısmı da var. Füniküler ile gidiliyor. Fiükülerin girişi ise P2 yani 2 numaralı otoparkın orada diyebiliriz. Yukarıda inince de 15 dakika kadar yürüyormuşsunuz. Yukarıya ya yürüyerek ya da fünikülerle çıkabilirsiniz. Yürüyüş 1 saat kadar sürüyor. Rehber ile geziliyor. Madene girmeden soğuktan korunmak için renkli kıyafetler veriyorlarmış. Ve asıl olay ise kayarak inmek! Gidiş geliş: 30 Euro. Yürüyerek çıkarsanız tur için 26 Euro ödüyorsunuz. Aralık-Nisan arası kapalı.

HALLSTATT’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Yani biz yaşamadık bilmiyoruz. Ama sizin için tabii ki araştırdık. Market Meydanı’nın oradaki kafelerde bir şeyler yudumlanabilir. Genel olarak sessiz ve sakin turistlerin otellerinin terasında manzara keyfi yaptıkları bilgisine ulaştık

HALLSTATT YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Diğer gölleri gezmek- Çok şanslısınız çünkü göller bölgesindesiniz efenim. Evet Mozart Village yani St. Gilgen Köyü‘nün kıyısındaki Wolfgang Gölü (Wolfgangsee). Bu köy Mozart’ın annesinin doğduğu, ablasının gelin gittiği dedesinin bir süre çalıştığı ve Mozart’ın hiç uğramadığı bir köy. He babasının bi bağlantısı var mı bilmiyoruz shshs Bir başka göl iseFusch am See köyünün kıyısındaki Fuschlsee. Özelliği Redbull merkez binası bu köyde olması.Biz bu köye el salladık kanatlandık gittik..

Kayak yapmak: Salzburg yakındaki kayak merkezinden ya da  Hallstatt’a feribot ile 15dk. Obertraun Kayak Merkezi’nden buraya günübirlik gelebilirsiniz.

Dachstein Buz Mağarası: Hallstatt’a 7.5 km uzaklıktaki buz mağarası çok ilginçmiş. Hallstatt Dachtein Buz Mağarası yol tarifi için tıklayın

Five Fingers: Dachstein Dağı’ndaki yerden 2.108 metre yükseklikteki gözlem noktası

Salzburg, Viyana, Graz ya da Münih şehirlerini gezebilirsiniz.

HALLSTATT GEZİ NOTLARI

İşte bonus: Hallstatt’ın daha az popüler olan kartpostal fotoğraf noktası Badeinsel !Konumu için tıklayın

Summary
HALLSTATT Ekonomik Gezi Rehberi
Article Name
HALLSTATT Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Hallstatt diye araştırma yaptığınızda masal gibi, rüya gibi, şiir gibi (yoktu galiba ama kesin denir shshsh) başlıklar görürseniz “yok canım daha neler” demeyin. Gerçekten öyle bir kasaba.
Author
Publisher Name
Gezi Kumbarasi
Publisher Logo

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.