Belgrad, ya da Sırpça ismiyle beyaz şehir anlamına gelen Beograd, Sırbistan’ ın hareketli ve renkli başkenti. Vizesiz gidilebilecek yakın yerlerden olması nedeniyle hafta sonu için bile ( tabii ucuz uçuş bulunduğu takdirde) değerlendirebileceğiniz bir alternatif. Belgrad gezi rehberimizi detaylı bir şekilde hazırlamış ve nerede kalınır, nereler görülmeli, ne yer ne içersiniz gibi soruları bir bir hazırlamıştık. Merak edenler yazının linki için buraya tıklayabilirler.

Bu yazımızda bizi gezip görülecek tarihi yerlerden daha çok etkileyen kafe ve mekanlarından bahsetmek istedik. Belgrad’daki hareketli ve eğlenceli mekanlar o kadar farklı konseptlerde ki ayrı bir başlık altında ele alınmayı hak ediyor. Açıkcası şimdiye kadar daha seyahat bitmeden döner dönmez bunu yazmalıyım dediğimiz bu tarz bir başlık olmamıştı ama Belgrad bizi gerçekten olumlu anlamda şaşırttı.

Daha önce Belgrad için Avrupa’nın partilemelik mekanı diye bir yakıştırma duymuşsunuzdur. Sadece Türkler değil diğer ülkelerden gençler buraya sadece parti amacıyla geliyorlar ama biz kaybolduğumuz ara sokaklarda bile karşımıza çıkan mekanlar ile büyülendik diyebiliriz. Hem dekorasyon, hem hizmet, hem fiyat/ performans hem de sunum anlamında Belgrad aşmış arkadaşlar.

Güleryüzlü ve kaliteli hizmet almayı özleyen biz Türkler için inanılmaz keyifli hissettirdi bu şehir. Menüde ne sipariş ederseniz edin öyle ince işlenmiş bir sunum ile önünüze geliyor ki sanki Michellin ödüllü bir restorantta tadım menüsü yapıyorsunuz.

Kahvaltı yapacağınız mekanlar, önünden geçerken underground tarzı ile sizi kendine çekecek barlar, gece dımtıs dımtıs diskolar ve ya geleneksel bir gece için sırp müziği eşliğinde ‘ kafana’lar.. Her zevke, yaşa ve kültüre hitap eden bir yer Belgrad.

Enteresan konseptli yerlerden tutun da dışarıdan çok fazla dikkatinizi çekmese de içeri girdiğinizde şaşıracağınız cafeler ile ilk olmasa bile ikinci Belgrad gezinizi sırf mekan turuna ayırabilirsiniz. Yani biz öyle yapmayı planlıyoruz..

Buyurunuz bizim önerilerimiz:

Kahvaltı Mekan Önerileri:

1- Ljupce Mihajlovski: Belgrad’ın en iyi börekçisi ki önünde kuyruk görürseniz şaşırmayın.

2- Hleb & Kıfle: Şehrin pek çok yerinde karşınıza çıkabilecek bir pastane. Çeşit çeşit kruvasan, sandviç, börek ve tatlı bulabilirsiniz.

3- Pekara Trpkovic: Önünde kuyruklar oluşan en iyi börekçilerden biri. Pratik kahvaltı için ideal bir seçenek. Pekara Bakery ya da Börekçi- Fırın diyebileceğimiz yerler. Bazılarında oturabiliyorsunuz bazıları direkt alıp gitmelik.

4- Boutique: Güzel bir mekanda oturup yumurtalı güzel karın doyurmalık bir yer arıyorsanız tam sizlik.

Akşam Yemeği Yemelik Mekanlar:

1- Dva Jelena: Belgrad’ın meşhur bohem bölgesi Skardarlija’da yer alan ve geleneksel bir Sırp gecesi yaşamak isteyenler için ideal bir mekan. Dva Jelena Sırpça iki geyik anlamına geliyor. Mekanda geleneksel yiyecekleri seçebileceğiniz geniş bir menü ve her akşam geleneksel canlı müzik yapan gruplar var.

2- Manufaktura: Balkan müzikleri eşliğinde gerçek Balkan lezzetlerini denemek isteyenler için şehrin ana caddesi Knez Mihaliova’nın paralelinde bulunan bu mekanı öneririz.

3-Lovac: Geyik etinde şehrin en iyisi için gösterilen bir mekan. Öğle ya da akşam yemeği için uğrayabilirsiniz.

4- Little Bay: Belgrad’ın en sıradışı mekanlarından biri. Kırmızı perdeler ve piyano ile zamanda yolculuk yapacaksınız. Her akşam 20:30’da müzik eşliğinde yemek yiyebilirsiniz ama rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

5-Lorenzo&Kakalamba Belgrad mekanları arasında öne çıkan ve konsept konusunda sıradışı bir mekan olan Lorenzo&Kakalamba özellikle dekorasyon anlamında listeye eklemelik bir yer.

Gece Hayatı Mekan Önerileri:

1- Blaznavac: Hem ilginç dekorasyonu hem de kokteylleri ile önerebileceğimiz yerlerden. Kalabalık gruplar için oldukça hesaplı litrelik kokteylleri bile var.

2- Berliner:  Savalama bölgesinde Alman esintileri hissedeceğiniz en popüler barlardan.

3- Ok.No: Knez Mihailova caddesinde yer alan mekan gece yarısı disko alemlerine akmadan bireyler içmek için uğramalık bir mekan.

4- Black Turtle: Kraft bira sevenler için Belgrad’ ın en popüler mekanlarından biri olarak listeye ekleyebiliriz.

5- Three Carrots: Sırplar dışında (çünkü sırp vatandaşlarının giremediği bir bölüm bile var) turistler ile içli dışlı olmalık şehrin ilk Irish pub’ı.

6- Ambar: Kalemegdan’dan Sava nehri ile Tuna nehrinin buluştuğu noktaya doğru inerseniz Beton Hala bölgesine ulaşacaksınız. Burada bir sürü mekan var. Gece disco/ club tarzı, genelde dress code olan mekanlar.

7- Caffe Bar Dali: Güzel kokteyller denemelik bir mekan.

Kahveciler için Mekan Önerileri:

Aviator Coffee Explorer Kahvecilerin imdadına yetişecek. 4 tane şubesi ile demleme kahve sevenlerin krizlerini giderecek bir yer.

Mekanlar say say bitmez, siz en iyisi bir hafta önceden midenizi boşaltın ve her yere girip çıkıp bize farklı önerileriniz varsa yorumlara yazın 🙂

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.