Scroll to Content

ODESSA Ekonomik Gezi Rehberi


Türkiye’den vize istemeyen ülkelerden biri olan Ukrayna’nın Kiev ve Lviv’den sonra görülesi üçüncü turistik şehri Odessa’nın İstanbul ile kardeş şehir olduğunu biliyor muydunuz? Odessa, Ukrayna’nın en büyük 3. kenti ve Karadeniz’deki en büyük limanlardan birine sahip olması nedeniyle Ukrayna ticaretinin de merkezi olma özelliğine sahip. Avrupa’nın doğusunda yer alan Ukrayna, yüz ölçümü olarak Avrupa’nın en büyük ikinci ülkesi. Sovyet blokları ile tarihi yapısı birbiri içine girmiş durumda. Dolayısıyla binalar arasına gizlenmiş avluları şehirde en ilgi çekici yerlerin başında geliyor.

Odessa turistik olarak gezip görülecek çok sayıda kilise, müze ve tiyatroları dışında, plaj partileri ile ünlü uzun sahili nedeni ile özellikle yaz döneminde iki-üç günlük bir yurt dışı seyahati planlamak isteyenlere önerebileceğimiz bir şehir.

Özellikle Haziran- Eylül ayı arasında hava sıcaklığının artması ile deniz tatiline de imkan veren coğrafyası Odessa turizmini olumlu etkiliyor. Öyle ki yaz döneminde erken rezervasyon ile ucuz bilet bulan Türkler şehrin sokaklarını dolduruyor. Kışın ise daha sakin ve daha lokal bir havaya bürünen bu şehir için gelin detaylara geçelim..

ODESSA’ YA ULAŞIM: ODESSA’ YA NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Odessa Havalimanına İstanbul’dan Ukraine International, THY, Onurair’ın direkt uçuşları mevcut. Hava limanında biri yeni biri eski olmak üzere iki adet terminal mevcut. İstanbul’dan Odessa’ya gidişte yeni terminale iniyorsunuz, dönüşte ise bu terminalin 300 metre yanındaki eski terminali kullanıyorsunuz. Aslında her iki terminalde oldukça küçük ve eski dolayısıyla yeni terminal dediğimizde çok fazla bir beklentiye girmeyin. (Odessa Havalimanının konumunu görmek için buraya tıklayabilirsiniz.)

 • Eğer Odessa’ya nüfus cüzdanınız ile seyahat ediyorsanız, havalimanına inişte pasaport kontrolünden önce doldurmanız gereken bir form mevcut. Bu forma nerede kaç gün kalacağınızı yazıyorsunuz ve seyahatiniz süresince yanınızda bulunduruyorsunuz. Ülkeden çıkışta bu formu tekrar ibraz etmeniz gerekiyor çünkü.
 • Havalimanında yanınızda ne kadar nakit olduğunu sorabilirler. Konsolosluk websitesinde kalacağınız gün* 50 Euro nakit paranız olması gerektiği yazıyormuş. Ama kimse bize böyle bir soru sormadı, kaldı ki yanımızda o kadar nakit de yoktu 🙂

Otobüs ile: Starosennaya Meydanı’nda ve Novoshchipnyi Ryad Caddesi’nde yer alan Privoz Terminali olmak üzere birbirine 300 metre uzaklıkta iki tane otobüs terminali yer alıyor. (Konumlarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.) Otobüs biletlerini online olarak alabilirsiniz ancak web sitesi Rusça ve Ukraynaca olduğu için anlaşılması biraz güç. (Göz atmak isterseniz Privoz Terminali için buraya tıklayın, Starosennaya Meydanı’ndaki terminal için buraya tıklayın.) Bu arada Privoz Otobüs Terminali ülke içinde, diğeri ise uluslararası ulaşım için hizmet veriyor. Otobüs terminali ile tren garı birbirine çok yakın ancak bu bölge turistlerin çantalarına dikkat etmeleri gereken çok tekin olmayan yerler. Aklınızda bulunsun.

Araç ile: Açık söylemek gerekirse Ukrayna’da araç trafiği bizi biraz zorladı. Trafik bizle aynı yönde aksa da dönel kavşak kuralına alışkın olmayan Türkler olarak her ne kadar aktif şöför olsak da kavşaklardan uzun süre çıkamadık. Araç kiralama ve Ukrayna’dan Moldova’ya kara yolu geçişi ile detaylı bir yazı gelecek. Ama özetle seyahatiniz öncesinde internet üzerinden değil de şehre gidince araç kiralamanızı öneriyoruz. Burada araç kiralamak çok da ucuz değil aslında. Biz günlük 250 TL’ye araç kiraladık ki bu rakam Türkiye’de kiralayacağınız araç fiyatının neredeyse 3 katına denk geliyor. Ayrıca başka ülkelerden kara yolu ile Odessa’ya geliyorsanız sınır kapısının oldukça sıkıntılı olduğunu da söyleyebiliriz. Yanınızda seyahatinize dair tüm belgelerinizi (otel rezervasyonu, biniş kartınız vs) bulundurun. Bu yazımızda kara yolu deneyimimize bu kadar değinelim.

[box] Detayları merak edenler ise ayrıca “Odessa’dan Kişinev’e karayolu ile geçmek (ya da geçememek!)” başlıklı blog yazımıza göz atabilirler. [/box]

Tren ile: Odessa Tren Garı şehir merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta. Yürüyüş güzergahı olarak; tren istasyonundan çıkınca karşınıza çıkacak dönel kavşağın tam karşısında yer alan Puşkin Caddesi’ni takip ederseniz Odessa Opera ve Bale Binası’na varacaksınız. (Mesafeyi görmek için buraya tıklayabilirsiniz.) Ayrıca, Uber kullanarak da şehir merkezinden yani Deribasovskaya caddesinden 50 UAH karşılığında yaklaşık 15 dakikaya garda olabilirsiniz. (Odessa Tren Garı’nın konumu için tıklayın.)

ODESSA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Odessa şehir içi ulaşım için troleybüs, otobüs, tramvay ve marshrutka adındaki minibüsleri tercih edebilirsiniz. Bileti otobüsün içinde şöförden alabiliyorsunuz. Otobüs fiyatı yaklaşık 0.25 Dolar. Ancak yürümeyi seviyorsanız ve otelinizi şehir merkezine yakın bir bölgeden seçerseniz, bizim gibi hiç toplu taşıma kullanmadan görülmesi gereken her yeri yürüyerek gezebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine ulaşımda otobüsleri tercih edebilirsiniz ancak gece belli saatten sonra otobüs ile seyahat etmek biraz zor. Dolayısıyla Uber kullanmanız hem pratik hem de hesaplı olacaktır. Havalimanından Deribasovskaya Caddesi 70 UAH tutuyor.

Odessa Card ile bazı müzelere bedava ya da indirimli girebilir ve toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebilirsiniz. Kartlar 24-48 ve 72 saat olmak üzere 3 tip fiyatları ise seçeceğiniz süreye göre 599 ila 1799 UAH arasında değişiyor.

ODESSA PARA BİRİMİ, DÖVİZ BÜROLARI ve ATM

Ukrayna para birimi Grivna (UAH) ve bizim seyahat ettiğimiz dönemde 1 TL = 4.53 UAH civarındaydı. (2019 Nisan).

Hemen hemen her yerde (restoran, bar, mağaza, dükkan) kredi kartınızı kullanabiliyorsunuz. Sadece yol üzerinde yer alan kiosk veya stand tarzı yerlerde sadece nakit kabul ediyorlar.

Kredi kartı demişken hemen bahsedelim. Eğer yemeğiniz yanında alkol de aldıysanız ödeme sırasında kredi kartınızdan iki defa çekim yapılıyor. Biri yemek için diğeri alkol için. Denk gelirseniz şaşırmayın.

ATM’lerden para çekmek isterseniz bankaların hemen hemen hepsinde çektiğiniz tutarın neredeyse %80-90’ınan denk gelen bir tutar komisyon olarak kesiliyor. Bu yüzden banka kartı ya da kredi kartınız ile ATM’lerden (bankomat) para çekmemenizi tavsiye ederiz.

Şehir merkezinde yer alan bazı döviz büroları 24 saat çalışıyor. İhtiyacınız kadar bir tutarı euro ya da dolar olarak bozdurmanız daha akılcı bir çözüm olacaktır.

ODESSA’ DA KONAKLAMA: ODESSA’ DA NEREDE KALINIR?

Odessa’da booking.com veya airbnb üzerinden seçebileceğiniz onlarca alternatif mevcut. Konaklama diğer Avrupa ülkelerine kıyasla tabii ki daha uygun. Biz booking.com’dan Deribasovskaya Caddesi üzerinde yer alan Continental Otel’in apart dairelerinden bir tanesini kiraladık. Kişi başı gecelik 50 TL civarında bir ücret ödedik. Otel lokasyonu ve konforu itibariyle fiyat performans açısından oldukça hesaplı bir seçimdi, kesinlikle tavsiye ederiz.

ODESSA’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER?

Opera: Odessa’ya gideceğiniz dönemde eğer denk gelirseniz kesinlikle opera seyretmelisiniz. Biz uçak biletimizi almadan seyahatimizi planlarken ana kriter olarak opera tarihlerini inceleyerek, daha şehre gitmeden http://opera.odessa.ua/en/tickets/ sitesi üzerinden Carmen biletlerimizi aldık. Performansın Fransızca olması nedeniyle çok fazla bir şey anlamadık ancak opera binası ve atmosferi büyüleyiciydi.

Arcadia Plajları: Eğer Odessa’ya yazın gidiyorsanız kesinlikle Arcadia bölgesinde yer alan plajlarda yapılan beach party’lere katılmalısınız.

Odessa’da kesinlikle yapılmaması gereken şey ise belirtilmiş bölgeler dışında sigara içmek. Yanınıza gelen polisler (kimden ne koparabilirse) inanılmaz cezalar ödetebiliyor. Otelde, havalimanında, kapalı mekanlarda kesinlikle sigara içmeyin, cüzdanınız da canınız da çok yanar, bizden söylemesi 🙂

ODESSA’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Ukrayna’da istiridye ve midye başta olmak üzere deniz mahsülleri oldukça popüler. Bunun dışında Ukrayna’lı kızların evlenmeden önce kesinlikle nasıl pişirileceğini öğrendiği söyleyen Borshct (borch) çorbası, Muhlama’ya benzeyen ve mısır unundan yapılan aslında Polonya’ya özgü bir yemek olan Banosh, görünüş itibariyle bizim mantıya ya da Çin’in popüler dumpling’lerine benzeyen Vareniki, Mücvere benzeyen ancak patatesli krep olarak çevirebileceğimiz Deruny, lahana sarmasına benzeyen Glopsy, Kiev usulü tavuk Chicken Kiev Odessa’da tadına bakabileceğiniz geleneksel yemeklerden. Smetana adlı krema ise birçok yemekte ve tatlıda kullanılıyor.

Çok fazla tüketilen diğer bir yemek türü de et ürünlerinden üretilen fümeler ve Katleta köftesi. Bu köfteler tavuk, balık veya etten yapılabiliyor ve sırrı kullanılan kimyonda.

Kahvaltı için geleneksel bir şeyler denemek isteyenler Syrniki ya da krep gibi görünen ama daha ince olan Nalisniki tercih edebilirler. Pastane ürünleri ve kruvasanlar ise oldukça lezzetli.

Tatlı konusunda da iddiası olan Odessa’da deneyebilekleriniz; Napoleon keki, Handmade Lviv Chocolate, hamurlu tatlılardan donut görünümlü Pampushky, özel günlerin tatlısı olarak geçen Paska adındaki çörek, yöresel keklerinden bir diğeri olan Honey cake.

Bizim yemek için önerebileceğimiz mekanlar; Bernardazzi ve Tavernetta, kahvaltı için ise Benedikt veya Kompot tatlı için ise Traveller’s Cafe. Ayrıca uçuşunuzdan önce havalimanına çok yakın bir konumda yer alan Gürcü restoranı olan Хижина adındaki mekana uğrayabilirsiniz. Restoran saat 23:00’de kapanıyor ve sadece nakit geçerli. İçeride Odessa’da yemeye fırsat bulamadığınız tüm yiyecekleri tadabilirsiniz. Ayrıca içerisi oldukça geleneksel dekore edilmiş ve çalışanlar da kendi yöresel kıyafetleri ile hizmet ediyor.

Alkol özellikle bira Türkiye’den çok daha ucuz. Hatta Odassa’da kahve ve su fiyatına eş değer. Hal böyle olunca gece  gezmesi için önerebileceğimiz barlar; Odessa Pasajı içinde yer alan Fox and Pipe, Deribasovskaya üzerinde bir avlu içinde gizlenmiş Corvin Pub,  Arcadia bölgesinde hemen girişte yer alan The Roastery by Odessa.

Bu arada alkolle aranız iyi değilse size Odessa’da çok fazla tüketilen bir içecek olan Uzvar‘ı öneriyoruz. Meyvelerden yapılan bir tür komposto niteliğinde bu alkolsü içecek oldukça lezzetli.

Genellikle restorantlarda sipariş edeceğiniz kahve (eğer bizim gibi bir bağılılığınız varsa) sizi pek tahmin etmeyecektir. Hem hacmen küçük hem de tat olarak zengin olmadığı için önerimiz ya direkt cafe yazan yerleri ya da yol üzerinde stantlarda satılan to-go kahveleri tercih edebilirsiniz.

ODESSA’ DA ALIŞVERİŞ: ODESSA’ DEN NE ALINIR?

Odessa’da tekstil ürünleri Türkiye’ye kıyasla hem daha az kaliteli hem de hemen hemen aynı fiyat. Dolayısıyla buradan giyim kuşam için alışveriş yapmanızı önermiyoruz.

Hediyelik eşyaları en uygun fiyatla bulabileceğiniz yerler ise alt geçitlerde yer alan küçük hediyelik eşya dükkanları. Alt geçitlerden aynı ürünleri şehir merkezinde özellikle Deribasovskaya caddesinde yer alan dükkanlardan hemen hemen yarı fiyatına alabilirsiniz.

Pazar alışverişi ve geleneksel bir pazar yeri görmek isteyenleri tren garının yakınında yer alan Privoz Market’i öneriyoruz. İstanbul kapalı çarşı kıvamında daracık labirent gibi sokaklar üzerinde kurulan stantlarda aradığınız her şeyi (çoraptan kurutulmuş balıklara kadar) bulabilmeniz mümkün. Belki alışveriş için değil ama lokal bir deneyim için zamanı olanların uğraması gereken açık bir pazar alanı burası. Ayrıca Privoz Market‘in hemen karşısında Fresh Market isimli kapalı bir market alanı mevcut. Burada da yeme içme stantları kurulmuş durumda. Ayak üstü bişeyler denemek isteyenlerin aklında bulunsun.

ODESSA ŞEHİR TURU

[box] Odessa yürüyüş rotamızın harita görünümü için tıklayınız.. [/box]

Yürüyüş turuna kalacağınız otelin konumuna göre dilerseniz katedral meydanından dilerseniz bizim önereceğimiz üzere Opera binasının olduğu alandan başlayabilirsiniz. Bizim güzergahımızı takip edecek olanların sırasıyla gezmesini tavsiye ettiğimiz turistik noktalar;

 • Odessa Devlet Tiyatrosu ve Opera Binası (Odessa National Opera and Theatre): Ukrayna’nın en büyük opera binasının 2000 civarı seyirci kapasitesi var. 1810 yılında inşa edilen at nalı şeklindeki bina, geçirdiği yangından sonra 1887 yılında tekrar yapılmış.
 • Opera binası civarında, Palais Royal Garden (Kıraliyet Sarayı bahçeleri), Navy Museum (Denizcilik Müzesi), Archaeological Museum (Arkeoloji Müzesi), Literature Museum (Tarih Müzesi) ve hemen arkasındaki Park of Sculptures (Heykel Parkı)’nı göreceksiniz.
Navy Museum
 • Odessa City Hall (Belediye binası) ve önünde yer alan Alexander Pushkin Heykelini gördükten sonra üzerinden geçeceğiniz Primorsky Bulvarıİstanbul Park‘ın üst tarafında yer alan cadde araç trafiğine kapalı ve yeşiller içinden geçerek şehrin ritmine ulaşmak için tercih edilmesi gereken bir yol.
Alexander Pushkin & City Hall
 • Potemkin Merdivenleri (Potemkin Stairs): Primorskaya Caddesi ve Odessa Limanı’nı birbirine bağlayan 192 basamaktan oluşan merdivenler aynı zamanda Odessa’nın da simgeleriden. Potemkin Zırhlısı filminden hatırlayabilirsiniz.

Istanbul Park
 • Richelieu Dükü Anıtı (Statue of the Duc de Richelieu): Potemkin merdivenlerinin hemen başında yer alan Odessa’nın ilk başkanının anısına dikilen anıt, aynı zamanda şehrin de ilk anıtı olma özelliğine sahip. Çantasına dokunulursa zengin olunacağı gibi bir inanç var.
Richelieu Dükü Anıtı
 • Vorontsov Palace: Osmanlı tuğralarının da yer aldığı sarayı gördükten sonra hemen önünde uzanan Tioschin köprüsünden devam edebilirsiniz.
 • Odessa Güzel Sanatlar Müzesi (Odessa Fine Arts Museum): Sofievskaya Caddesi’nde yer alan müze Odessa Güzel Sanatlar Müzesi’nin ön kısmında yeşillikler içinde Zhvanets’koho Blvd yer alıyor.

Bu bulvara kadar olan yol üzerinde karşınıza çıkacak tarihi yapılar:

Monument to Alexander Nudelman, Monument to Orange, Shah’s Palace, Zakokhane Sertse. Ayrıca Zakokhane Sertse’e gelmeden önceki sokaktan girince karşınıza çıkacak olan Faltz-Fein House (House with the Atlanteans) ile Helenistik mimariye sahip kolonlar 19. yüzyılda inşa edilmiş Belvedere Kolonları (Colonnade) göreceğiniz diğer yapılar.

 • Katedral Meydanı (Cathedral square): Odessa Katedralinin (Transfiguration Cathedral) bulunduğu meydan Odessa Şehir Bahçesi (Odessa City Garden) ile karşılıklı yer alıyor. Orijinal Katedral 1827 yılında inşa edilmiş, Sovyetler tarafından 1936 yılında yıkılmış. Orinal plana bağlı kalınarak yeniden inşa edilmesi ise 1999 yılına kadar uzamış. Oldukça yeni ve modern görünme sebebi ise bu. Ayrıca buraya yakın, bir girişi Deribasovskaya bir girişi de Preobrazhenska Caddesine açılan Odessa Pasajı (Pasazh) kesinlikle girmeniz gereken çok artistik bir yer. Yolu biraz uzatarak Hellenic Foundation for Culture‘ a ve bahçenin yakınında yer alan Historical museum of Odessa’ya da uğrayabilirsiniz.
 • Deribasovskaya Caddesi: İstabul İstiklal caddesine benzeyen Odessa’nın en işlek alışveriş caddesi üzerinde cafe, restoran ve hediyelik eşya da alabileceğiniz bir çok dükkan mevcut. Bu cadde Odessa’nın kurucularından the Neapolitan José de Ribas adına isimlendirilmiş ve yolun sonunda Jose de Ribas heykeli yer alıyor. Gece gündüz hareketli olan bu caddede aradığınız her şeyi bulacaksınız.
Neapolitan José de Ribas monument

 

 • Deribasovskaya caddesinden Pushkinska Caddesine dönerek Odessa Museum of Eastern and Western Art (Doğu ve Batı Sanat Müzesi), Puşkin Müzesi ve Flarmoni binasını görebilirsiniz. Pushkinska caddesi Tren garına kadar ilerleyen uzun ve geniş bir cadde. Zamanınız varsa ara sokaklardan girerek bir çok katedral veya kilise görebilirsiniz. Odessa’da kiliseler şehrin geri kalanına göre altın kaplama kubbeleri ve mimarisi ile oldukça ihtişamlı yapılar. Birkaç tanesine girmenizi öneririz.
Odessa Flarmoni Binası

Puşkin Müzesi: Çar I. Aleksandır tarafından 1820’de yazdığı şiirler yüzünden Odessa’ya sürülen yazar ve şair Puşkin’in 1824’e kadar yaşadığı ev artık müze olarak kullanılıyor. Kafkas Esiri ve Bahçesaray adlı eserlerini bu dönemde yazmış. Müze girişi için dar bir pasajdan geçiyorsunuz. Giriş ücret 35 UAH.

 • Privoz Pazarı (ya da Halk pazarı): Odessa’nın en büyük yiyecek pazarı, 1827 yılında açılmış. Biraz ilerisinde yer alan Odessa’nın en güzel parklarından Preobrazhensky Parkı’nda da küçük bir mola verebilirsiniz. Bu bölgede pek fazla turist ile karşılaşmayacaksınız ve oldukça lokal bir alan olduğu için dil sorunu yaşayacağınızı aklınızda buundurun.
 • Odessa Tren Garı: 1944 yılında inşa edilen II. Dünya Savaşı sırasında yıkıldığı için 1952 yılında yeniden yapılan gar.

Ayrıca görülmesi gereken yerler:

 • Odessa Çağdaş Sanatlar Müzesi (Odessa Museum Of Modern Art): Gitmeden önce yer alan sergileri görmek için tıklayın
 • Odessa Katakombları (Excursions in Odessa catacombs): Odessa’ya 70 km uzaklıktaki  Nerubayskoye’den başlayan, 100 km’lik alanı kapsayan katakomblar, Avrupa’ın en büyük yer altı labirenti. II. Dünya Savaşı’nda partizanlar sığınak olarak kullanmış katakomblar deniz seviyesiden 60m derinlikte. Buraya ulaşmak için turlar düzenleniyor. Kişi başı 500 UAH civarı bir ücret ödeyerek özel geziler düzenlenebiliyor.
 • Odessa Limanı: Yaklaşık 7.3 km’lik kıyı şeridi ile 140 hektarlık alana sahip liman, 54 rıhtımıyla Karadeniz ticaretinde önemli bir rol oynuyor. Biz yolumuzu biraz uzatarak limanın paralelinden Prymorska caddesi üzerinden yürümek durumunda kaldık ancak bu cadde oto tamircileri ile dolu ve hiç de turistik olmayan bir bölge olduğu için çok önermiyoruz.

Yaz aylarında Odessa’ya gidecekler! Odessa plaj haritası için tıklayın

 • Shevchenko Parkı: Odessa’nın en eski parkı 700 bin metrelik bir alana kurulmuş. 1874’te II. Akelsandır anısına kurulan park, Aleksandır Parkı olarak da geçiyor.
 • Otrada Beach:  Otrada teleferik (Otrada Beach Cable Car) ile şehir manzarasını seyretmek isteyenler deneyebilir.
 • Langeron Beach
 • Arkadia Plajı: Odessa’nın en ünlü plajı. Sabahları plaj geceleri ise açık hava diskosu
 • Dolphinarium Nemo (Yunus gösterisi): Alternatif bir eğlence olabilir.

ODESSA’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Gece hayatı için Arcadia bölgesinde yer alan Itaka Beach Club, Ibiza Beach Club ve Palladium Club önerilenler arasında.

Bu gece klüpleri yazın açık oluyor bizim gittiğimiz Nisan ayında Arcadia sahilleri oldukça boştu ancak yazın buraların ne kadar hareketli ve eğlenceli olabileceğini tahmin etmek hiç de zor değil.

Yaz dönemi dışında gece klüpleri dışında barlar ve cafeler tercih edilebilir. Nargile burada oldukça popüler. Bir çok mekanda içeride nargile ve bitki çayı içildiğini göreceksiniz.

ODESSA YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Kobleve: Daha çok lokallerin yazın hafta sonlarında tercih ettikleri ve turistler tarafından pek bilinmeyen resortları ve su parkları ile ünlü bir bölge. Kobleve Odessa şehir merkezine 60 km mesafede yer alıyor. Dolayısıyla araç kiralamanızı tavsiye ediyoruz.

Moldova: Moldova’nın özellikle köylerini ve başkent Kişinev’i görmek isteyenler için Odessa’dan kara yolu ile en ideal güzergah Palanca ya da Trispol üzerinden geçiş ile sağlanabilir. Odessa’dan Moldova’ya geçişimizi ve Moldova’da gezdiğimiz yerleri linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

ODESSA GEZİ NOTLARI

 • Yollar çok geniş olmasına rağmen genellikle tek yön. Dolayısıyla araç ile şehir merkezinde gezerseniz yolunuz biraz uzayabilir, aklınızda bulunsun.
 • Tren garının yer aldığı bölge pek tekin değil. Çantalara dikkat!
 • İngilizce konuşan sayısı restoranlar dahil çok az. Türkçe anlaşmak daha kolay olabilir 🙂
 • Şehirde gezilecek yerler birbirine yakın mesafede yer aldığı için rahat bir spor ayakkabısı ile her yere kolaylıkla yürüyebilirsiniz.
 • Odessa Dolar ve Euro’nun bu çılgın seviyelere çıkmadan önceki dönemlerine kıyasla artık çok da ucuz değil. Bizim deneyimimize göre en ucuz şey sadece biraydı! (Hatta sudan ve kahveden bile daha ucuz.)
 • Turist olarak bir şey sorduğunuzda yardımcı olmaya pek yanaşmıyorlar. Hatta yardımcı olmaya çalışanlara karşı garip bir şekilde tepki gösteriyorlar. Bizi mi sevmediler yoksa genel olarak turistlere karşı bu şekilde mi tavır alıyorlar pek anlayamadık açıkcası.
 • Uber hayatı çok kolaylaştırıyor. Sadece Odessa’da değil, dilini anlamadığınız tüm ülkelerde en güvenilir ulaşım aracı bize göre Uber.
 • Yazın çok daha güzel olduğuna inanıyoruz. Çünkü harika kumsalları ve beach clubleri var. Biz deneyimleyemedik ama bir daha yolumuz düşerse yaza denk getirmeye çalışacağımız garanti.

Instagram hesabımızda öne çıkarılanlarda Odessa ile ilgili tüm hikayelerimizi izleybilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller..

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *